Kako brzo djeluje ibuprofen i za što se koristi?
Ibuprofen je jedan od najčešće korištenih bezreceptnih lijekova. Riječ je o nesteroidnom protuupalnom lijeku koji se uzima protiv bolova, povišene temperature i upale.
Kako i koliko često uzimati ibuprofen?
Odrasli najčešće uzimaju ibuprofen u obliku tableta, kapsula ili praha, dok ga djeca mogu piti kao sirup. Osim oralne upotrebe, može se koristiti lokalno u obliku spreja ili kreme koja se utrljava u kožu.
Ibuprofen se preporučuje uzimati svakih 4 do 6 sati s čašom vode, osim ako je riječ o prašku koji se uzima direktno u usta bez vode. Za djecu je preporučena doza manja. Također, ibuprofen se ne smije uzimati na prazan želudac.
Kako djeluje ibuprofen?
Nakon što dođe do škodljivog podražaja u tijelu se oslobađaju prostaglandini, odnosno prirodne kemikalije koje šalju signale da nešto u organizmu nije uredu tako što uzrokuju bol, oticanje, upalu i povišenu temperaturu. Kako bi spriječio upalu ili osjećaj boli, ibuprofen blokira proizvodnju prostaglandina. Ibuprofen djeluje tako da ublažava ili u potpunosti eliminira bol, ovisno o sposobnosti organizma.
Za koliko počinje djelovati ibuprofen?
Brzina djelovanja ibuprofena ovisi o nekoliko faktora kao što su sastav tijela pojedinca, dob i jačina boli. Oralnom primjenom ibuprofen bi trebao početi djelovati kroz 20 do 30 minuta. Kod lokalne primjene može proći i do jednog dana prije no što se osjeti olakšanje boli.
Ibuprofen doziranje i mjere opreza
Doziranje i učinci ibuprofena ovise o medicinskom stanju i vrsti boli, a trebate biti oprezni i kod kombiniranja ibuprofena i paracetamola. Kod djece doziranje ovisi o težini, jer previše ibuprofena kod djece može dovesti do predoziranja.
Osim toga, pojavile su se i informacije da osobe zaražene koronavirusom trebaju izbjegavati ibuprofen jer on pogoršava simptome. Međutim, pokazalo se da je ta tvrdnja neopravdana i neutemeljena.
Iako je ibuprofen bezreceptni lijek koji je relativno siguran za upotrebu, prevelika doza ibuprofena može dovesti do nuspojava. Osobe koje trebaju biti oprezne prije uzimanja ibuprofena su:
-
osobe koje imaju alergiju na neaktivne sastojke koji se nalaze u ibuprofenu određenog proizvođača (želatina, saharoza i sl.)
-
osobe koje imaju alergije na ibuprofen ili nesteroidne protuupalne lijekove
-
trudnice ili žene koje pokušavaju začeti
-
osobe s nekontroliranim visokim krvnim tlakom i osobe koje uzimaju lijekove za srce
-
osobe koje imaju bolesti želuca, jetre, srca ili bubrega
Predoziranje ibuprofenom
Uzimanje prevelike doze ibuprofena u kraćem vremenskom roku može dovesti do posljedica kao što su:
-
mučnina
-
povraćanje
-
bol u želucu i čirevi
-
unutarnje krvarenje
-
crna i krvava stolica
-
zujanje u ušima
-
promjena brzine otkucaja srca
-
vrtoglavica
-
problemi s probavom
-
problemi s bubrezima
-
astma
-
snažna bol u trbuhu i prsima
Ibuprofen ili aspirin?
Za razliku od ibuprofena koji direktno utječe na izvor boli, aspirin ulazi u krvotok i djeluje na područja gdje bi se bol mogla pojaviti. Aspirin je učinkovit protiv glavobolje, bolova u tijelu i upale. Međutim, manje je siguran za osobe s hemofilijom, čirevima i drugim problemima s gornjim dijelom probavnog sustava.
Ibuprofen je jedan od najčešće korištenih bezreceptnih lijekova na tržištu. Međutim, važno je biti paziti na doziranje.
Vezani sadržaj:
- Ibuprofen za snižavanje temperature – da ili ne?
- Koronavirus i ibuprofen: koje lijekove treba izbjegavati?
- Kombinacija paracetamola i ibuprofena - je li opasna i koliko je učinkovita?
- Pročitajte najčešće mitove koji prate bolove u leđima!
- Isprobajte 9 najboljih namirnica za ublažavanje boli!
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345