Kako se riješiti ponavljajućih urinarnih infekcija?
Infekcije mokraćnog sustava nisu rijetkost, a događaju se kada bakterije uđu u naš mokraćni sustav. Tada mogu uzrokovati lakše ili teže upale, stoga je važno prije svega voditi računa o svom zdravlju i na vrijeme prepoznati simptome kako bismo infekciju mogli liječiti. Urinarne infekcije pogađaju oba spola u bilo kojoj dobi no vjerojatnije su kod žena, iz jednostavnog anatomskog razloga. Naime, ženska mokraćna cijev je u usporedbi s muškom pet puta kraća, a to bakterijama olakšava pristup mjehuru.
Kako prepoznati simptome urinarnih infekcija?
Upale urinarnog trakta razlikuju se po simptomima i dijele se na upale donjeg i gornjeg urinarnog trakta. Upale donjeg mokraćnog sustava, ako se pravilno i brzo ne liječe, mogu dovesti do težih upala i komplikacija.
Simptomi infekcije donjeg urinarnog trakta (cistitis) obično uključuju:
- potrebu za čestim mokrenjem
- bol i pečenje pri mokrenju
- tamniji urin
- osjećaj boli u donjem dijelu trbuha ili donjem dijelu leđa
Kao simptomi infekcije gornjeg urinarnog trakta (pijelonefritis) se navode:
- mučnina i povraćanje
- povišena tjelesna temperatura
- groznica
- zamor
- mentalne promjene ili zbunjenost
Dugotrajne ili infekcije koje se ponavljaju više od tri puta u godini dana zahtijevaju kliničku obradu i isključenje mogućih uzroka upale. Vrlo su opasne te mogu uzrokovati infekcije bubrega i ozbiljna, opasna zdravstvena stanja koja zahtijevaju liječenje u bolnici. Vrste lijekova i duljina trajanja liječenja ovisit će o simptomima i povijesti bolesti osobe.
Većina urinarnih infekcija nestaje nakon terapije. Međutim, neke žene razvijaju infekcije koje ne nestaju nakon liječenja ili se ponavljaju. Ako imate ponavljajuću infekciju, vaš liječnik će provjeriti imate li možda abnormalnosti ili opstrukcije u mokraćnom sustavu.
Liječenje urinarnih infekcija
Kao i sve druge infekcije i ponavljajuće urinarne infekcije liječe se antibioticima, a moguće je i davanje antibiotika u manjim dozama.
Od prirodnih metoda prevencije se preporučuje konzumirati šest do osam čaša vode, ne trpjeti nagon na mokrenje, mokriti nakon spolnog odnosa, piti sok od brusnice i urološke čajeve, nositi pamučnu odjeću, izbjegavati dijafragme i spermicide te svakodnevna higijena genitalnog područja.
Svakako razgovarajte s liječnikom koji način prevencije i liječenja je najbolji za vas.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345