Kvržice na dojkama - što je normalno, a što ne?
Više od 50% žena povremeno ima kvržice na dojkama. Dojke također mogu postati bolne i natečene. Dobra vijest je da čak 9 od 10 kvržica nisu rak dojke, već samo benigne izrasline.
Veći broj kvržica na objema dojkama
Veći broj kvržica koje se javljaju oko bradavica, vanjskog ili gornjeg dijela dojki su najčešće znak fibrocistične bolesti dojke. Ovo stanje karakterizira veći broj kvržica. No, nemojte riskirati.
Posavjetujte se s liječnikom ili ginekologom jer fibrocistična bolest dojki povećava rizik od nastanka raka dojki. Kod bilo kakvih promjena, odmah se obratite liječniku.
Osjetljive dojke s kvržicama
Osjetljive dojke s kvržicama su normalna pojava 14 dana od početka menstrualnog ciklusa. Ovo stanje može biti uzrokovano povećanom razinom stresa, prekomjernim unosom soli ili kofeina.
Također se posavjetujte s liječnikom ili ginekologom jer se sve kvržice trebaju pomno pratiti i mogu biti znak povećanog rizika od nastanka raka dojke. Redovito samostalno pregledavajte dojke.
Pročitajte zanimljive činjenice o dojkama!
Jedna kvržica koja je tvrda izvana, a mekana iznutra
Obično je riječ o cisti. One se uglavnom javljaju kao čvrste kvržice ovalnog oblika. Najčešće se javljaju kod žena u dobi od 35 do 50 godina. Važno je da provjerite je li zapravo u pitanju cista. Bolne, benigne ciste se mogu drenirati pomoću igle.
Također se posavjetujte s liječnikom ili ginekologom jer se sve kvržice trebaju pomno pratiti i mogu biti znak povećanog rizika od nastanka raka dojke. Redovito samostalno pregledavajte dojke.
Mala okrugla kvržica koju možete pomicati
Vjerojatno je u pitanju fibroadenom, mala benigna kvržica koja u pravilu uopće ne boli. Najčešće ju primijete same žene. Fibroadenom se javlja kao mala okrugla kvržica koju vrlo lako možete pomicati. To je najčešći oblik kvržice kod žena i javlja se najčešće kod žena u dobi od 17 godina pa do ranih dvadesetih.
Također se posavjetujte s liječnikom ili ginekologom jer se sve kvržice trebaju pomno pratiti i mogu biti znak povećanog rizika od nastanka raka dojke. Redovito samostalno pregledavajte dojke.
Tvrda kvržica koja se ne može pomaknuti
Ovo je obično simptom raka dojke. Benigne kvržice se mogu lako pomicati i mekane su na dodir jer sadrže vodu i masti. Zadebljane i tvrde kvržice, koje se ne mogu pomaknuti, su najčešće među prvim simptomima raka dojke.
Prije svega, zapamtite da čak 90% žena bez poteškoća izliječe rak dojke ako ga otkriju u najranijoj fazi. Ako postoji mogućnost da je u pitanju rak dojke, vjerojatno ćete prvo trebati napraviti biopsiju.
Uz kvržice, postoje još neka stanja i promjene na dojkama na koja trebate pripaziti.
Zadebljana koža
Zadebljana koža je također jedan od čestih simptoma raka dojke. Za razliku od benignih stanja, koža će biti naborana na određenom području, odnosno na području na kojemu se nalazi rak dojke.
Bolovi u grudima
Ovo je problem s kojim se s vremena na vrijeme susreće veliki broj žena. Do njega najčešće dolazi zbog zadržavanja suvišne vode u tijelu i hormonalnih promjena tijekom menstrualnog ciklusa.
Kronična bol
Ova bol je drugačija od boli uzrokovane hormonalnim promjenama. Javlja se na točno određenim mjestima i ne prolazi tijekom menstrualnog ciklusa. Ponekad, ali jako rijetko, može biti simptom raka dojke. Također može biti posljedica fizičke ozljede ili ciste.
Osjetljive bradavice
Osjetljivost bradavica je najčešće samo iritacija kože. Bradavice mogu postati osjetljivije u nekim danima tijekom menstrualnog ciklusa.
Pročitajte kako hormoni diktiraju promjene u dojkama!
Iscjedak iz bradavice
Kroničan bistar ili krvav iscjedak iz bradavice može biti simptom raka dojke.
Kako pregledati dojke?
Stanite ispred ogledala, uspravite ramena i stavite ruke na kukove. Ako primijetite bilo koje od sljedećih promjena, svakako se obratite liječniku:
- gruba i naborana koža
- promjena položaja bradavice
- crvenilo, upaljenost, osip i natečenost.
Sada podignite ruke i potražite iste znakove. Dok su vam ruke podignute, dobro pogledajte izlazi li tekućina iz ijedne bradavice. Ona može biti različitih boja i gustoće.
Sada legnite tako da su ramena potpuno ravna. Desnom rukom primite lijevu dojku. Čvrstim i nježnim dodirom primite dojku, cijelim prstima pomoću kružnih pokreta potražite bilo kakve sumnjive kvržice. Također pregledajte oko pazuha malo većim pritiskom kako bi provjerili postoje li mjesta koja su osjetljivija na dodir. Isto ponovite s desnom dojkom.
Vezani sadržaj:
- Najbolji savjeti za prevenciju raka dojke
- Kako spriječiti rak dojke?
- Ako primijetite ove promjene na dojkama, odmah otiđite liječniku
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345