Namirnice koje će vas ugrijati u hladnijim danima
Naša tjelesna temperatura ima puno toga zajedničkog s našim općim zdravljem, kao i hranom i pićem koje konzumiramo. Pravilnim izborom namirnica možete zagrijati organizam iznutra te mu pružiti sve vitamine i minerale potrebne za zimske dane.
O tome hoće li vam biti još hladnije nego što to pokazuje živa u termometru, ili će vas grijati "iznutra", ovisi o vama samima. Naime, postoje namirnice koje griju organizam i koje su idealne za hladne zimske dane, piše Dnevnik.hr.
Jadranka Boban Peić, učiteljica makrobiotike u Makronovi, kaže kako makrobiotika poznaje namirnice koje griju organizam. Bitan je i način na koji se one pripremaju. Objasnila je točno u čemu je stvar. 'Ako recimo mrkvu ribate, onda će vas ona osvježiti, ali ako je pečete u pećnici, onda je ona namirnica koja grije organizam', kaže Jadranka Boban Peić.
Na prvo mjestu namirnica koje griju organizam stavila je cjelovite žitarice. "Razne kaše od žitarica u ovo doba daju najviše energije, snage i jačaju organizam u borbi sa stresom. Kada prolaze probavni proces jednostavni šećeri ulaze u krv i tako reguliraju stabilnost šećera u krvotoku", pojasnila je. Na prvo mjesto od skupine žitarica izdvojila je heljdu, zatim proso, pa zob.
Druga skupina namirnica koje griju organizam su mahunarke. "Variva i juhe od mahunarki idealne su za ovo doba. Grah, azuki grah, ne tako poznat i korišten u našim krajevima, te sve vrste leće namirnice su koje će nas grijati iznutra", rekla je Jadranka Boban Peić.
Treća skupina namirnica koje zagrijavaju naše tijelo je korjenasto povrće. "Radi se o apsolutno svom korjenastom povrću koje će nas najbolje grijati ako ga zapečeno, kuhamo ili ga radimo na ulju", tvrdi Boban Peić.
Šećer usporava cirkulaciju i hladi organizam
Dodaje kako korištenje soli i ulja u kuhanju također zagrijava organizam te kako je po zimi puno bolji izbor jesti hranu koja ima više ulja i soli. "Toplina kuhanja pomaže u probavljanju hrane koje je zbog termičke obrade namirnica brže, te tako također zagrijava organizam", tvrdi Boban Peić. Ističe kako je tijekom zimskih mjeseci bitno jesti toplu i snažnu hranu, u smislu duljeg kuhanja. "Kiseli kupus koji se kod nas tradicionalno jede, vrlo je pogodan za ovo doba", tvrdi i dodaje kako su navedene namirnice idealne za zimogrozne osobe.
No, postoji još nešto što bi upravo oni trebali imati na umu, kada se temperatura spušta i deset stupnjeva ispod ništice. "Treba izbjegavati šećer koji izuzetno hladi tijelo i usporava cirkulaciju. Bolja opcija za zimu su kompoti ili deserti s drugim zaslađivačima", tvrdi.
"Iako je sirova hrana sada u trendu, ona nije pogodna za zimsko doba jer hladi organizam. Bolje je takvom načinu prehrane pristupiti u proljetnim i ljetnim mjesecima", tvrdi Boban Peić. Dodaje da i kada jedemo "zimski", trebamo i pokrenuti organizam rekreacijom, pa makar se radilo samo o čišćenju snijega ispred kuće.
U doba viroza i prehlada, Jadranka Boban Peić svima preporučuje toplu limunadu s ječmenim sladom, koja je izvrstan saveznik u borbi protiv virusa. Kako bi tijelu dali što više energije, a pritom ga i zagrijali, Jadranka Boban Peić preporučuje nekoliko jednostavnih recepata:
Heljda s povrćem
1 šalica heljde
1 šalica celera izrezanog na manje kocke
1 šalica luka izrezanog na kocke
2 šalice vode
1 čajna žlica tamarija
1 čajna žlica rižinog octa
1 čajna žlica soka đumbira
1 jušna žlica tahinija
sitno sjeckani list peršina
Stavite heljdu u vodu i kuhajte deset minuta. Dodajte luk i celer pa kuhajte još 10 minuta. Pomiješajte tamari, ocat, đumbir i tahini pa sve umiješajte u heljdu i ostavite na laganoj vatri još 2-3 minute.
Pečeno povrće
2 korijena peršina
2 šalice bundeve rezane na kocke
3 pastrnjaka
2 mrkve
maslinovo ulje
ječmeni slad
morska sol
1 pušlek mladog luka
sok od pola limuna
Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. Pomiješajte sve povrće u zdjeli. Posolite povrće, prelijte maslinovim uljem i prelijte s malo ječmenog slada. Dobro sve promiješajte i stavite u posudu. Poklopite i pecite 40 minuta. Na kraju dodajte limunov sok i mladi luk.
Juha od crvene leće
1 luk
1 šalica bundeve
2 režnja češnjaka
1 jušna žlica maslinovog ulja
½ čajne žlice soli
1 šalica crvene leće
1 traka kombu alge
Vezani sadržaj:
- Znate li zašto trebate češće jesti kupus?
- Heljda: sve zdravstvene prednosti ove drevne namirnice
- Napravite domaći tonik protiv infekcija u tijelu!
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345