Saznajte što trebate jesti ako imate endometriozu!

Saznajte što trebate jesti ako imate endometriozu!

Saznajte što trebate jesti ako imate endometriozu!
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 05.02.2018.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Depositphoros

Kategorija: Žensko zdravlje

Može li određena hrana pomoći smanjiti bol i nelagodu koja dolazi s endometriozom?

Abdominalni grčevi, nagle promjene raspoloženja, glavobolje i neredovite menstruacije su samo neki od simptoma endometrioze, stanja kod kojeg se tkivo endometrija nalazi izvan samog endometrija i maternice. Tijekom menstruacije to tkivo se razgrađuje i zadržava u tijelu, zbog čega može uzrokovati intenzivne bolove.

Istraživanje objavljeno 2017. godine u časopisu Ginekologia Polska ukazuje na nejasnu povezanost hrane i endometrioze iako su znanstvenici pronašli dokaze koji upućuju na to da se endometrioza manje događa kod žena koje jedu puno voća i povrća, ribljih ulja, mliječnih proizvoda i omega 3 masnih kiselina. S druge strane, čini se kako žene koje unose hranu bogatu mastima, trans-nezasićenim masnim kiselinama, alkoholom i govedinom (zajedno s drugim crvenim mesom), imaju povećan rizik za endometriozu.

Otkrijte iznenađujuće simptome endometrioze!

Koje namirnice trebate izbjeći ako imate endometriozu?

Ženama s endometriozom se preporuča izbjegavanje hrane s visokim udjelom masti jer mogu povećati razinu estrogena u tijelu. Što se više masnoća nalazi u prehrani, proizvodi se više estrogena. To se događa i ako ste pretili.

Žene s endometriozom trebaju izbjegavati masnu hranu kao što je crveno meso i mliječni proizvodi visoke masnoće koji mogu imati visoku razinu PCB-a (polikloriranih bifenila) i dioksina. Koristite organsku hranu kada god možete ili ogulite voće i povrće prije konzumacije. Neka istraživanja ukazuju na povezanost dioksina u okolišu i povećane razine estrogena.

Recenzija objavljena 2017. godine u časopisu Oxidative Medicine i Cellular Longevity jedan je od nekoliko izvora koji opisuju vezu između oksidacijskog stresa, slobodnih radikala i endometrioze. Dodatna istraživanja su pokazala kako nedostatak antioksidansa može doprinijeti nastanku endometrioze, dok ključne antioksidativne hranjive tvari poput selena i vitamina A, C i E, mogu pomoći zadržati endometriozu pod kontrolom.

Također trebate izbjeći agrume poput grejpa i naranče jer mogu nadražiti želudac i omesti način na koji se estrogen izlučuje iz tijela. Kada isključite određenu hranu iz prehrane, pazite da pronađete alternativu kako biste izbjegli nedostatak određenih hranjivih tvari.

Što trebate jesti ako imate endometriozu?

Britanska nutricionistica i autorica Dian Shepperson Mills godinama govorio o endometriozi i prehrani. U svojoj knjizi, Endometriosis: A Key to Healing Through Nutrition, detaljno opisuje posebnu prehranu kod endometrioze.

Osnova prehrane za endometriozu uključuje:

  • svježinu - kupujte najsvježiju hranu koju možete naći i jedite ju dok je svježa. Izbjegavajte visoko obrađenu hranu koja je puna aditiva. Kuhajte sa svježom hranom i svakodnevno jedite sirovo povrće i voće. Kako bi se smanjila izloženost pesticidima, konzumirajte organski proizvedenu hranu kad god je to moguće.
  • raznolikost – svaki dan jedite što raznovrsnije.

Vaša dnevna prehrana trebala bi osigurati 75 grama kvalitetnih proteina iz izvora kao što su riba, jaja i mliječni proizvodi s niskim udjelom masti. Uključite i nekoliko orašastih plodova, sjemenki i mahunarki (poput graha), dvije porcije crvenog ili narančastog povrća, dvije vrste zelenog lisnatog povrća i dvije vrste bobičastog voća koje su bogate antioksidansima.

Određene namirnice bogate ključnim hranjivim tvarima su važne kod prehrane za endometriozu!

Povrće s vitaminom B

Prehrana mora imati dovoljno vlakana i vitamina B iz zelenog povrća kako bi pomogla tijelu da se bavi stalnom razgradnjom cirkulirajućih estrogena. Zeleno lisnato povrće također može pomoći živčanom i imunološkom sustavu, a magnezij opušta glatke mišiće koji se nalaze u crijevima i maternici. Najbolje povrće je kupus, klice, brokula, cvjetača, kelj, rotkvice, hren i potočarka.

Hrana bogata željezom

Zbog endometrioze može doći do teških krvarenja pa je važno zamijeniti izgubljeno željezo. Dvije su vrste željeza dostupne u hrani koju jedemo: heme željezo iz izvora proteina i ne-heme željezo iz biljnih izvora. Ne-heme željezo je dostupno u zelenom lisnatom povrću, cikli, sušenim marelicama i čokoladi. Heme željezo dolazi od crvenog mesa, jaja i ribe.

Omega masne kiseline

Dnevno u prehranu uključite 1 žlicu hladno prešanog biljnog ulja. Izbjegavajte trans masti i smanjite unos zasićenih masti. Izvori omega masnih kiselina uključuju masnu ribu kao što je divlji losos, sjemenke i ekstra djevičansko hladno prešano maslinovo ulje.

Vlakna

Shepperson Mills svaki dan predlaže unos 30 grama vlakana iz voća, povrća, orašastih plodova, sjemenki, mahunarki i cjelovitih žitarica, uključujući raž, zob, rižu, kukuruz, proso i heljdu kako bi vaš crijevni trakt bio zdrav i potaknuo izlučivanje viška estrogena.

Voda

Pijte oko 2 litre vode dnevno. Izbjegavajte kofein, rafinirane šećere, sladila, gazirane sokove i alkohol kada se borite s endometriozom ili pokušavate zatrudnjeti.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Vodič za detoksikaciju

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije