Oprez! Ovo su najčešći toksini koji se nalaze u vašem domu
Zrak u zatvorenom prostoru može imati veće koncentracije toksina od vanjskog zraka. Većina otrova u kućanstvu dolazi iz proizvoda i uređaja koji se svakodnevno koriste. Učinke izloženosti toksinima je u nekim slučajevima teško otkriti i mogu proći godine prije nego se jave posljedice u obliku kroničnih bolesti. Kako biste smanjili rizik od potencijalnih posljedica, važno je znati koji su to najčešći toksini u kućanstvu.
Plijesan
Spore plijesni mogu uzrokovati začepljen nos, kašalj, upalu grla i svrbež. Kod osoba koje imaju alergiju na plijesan, probleme s plućima ili oslabljen imunološki sustav, spore plijesni mogu uzrokovati ozbiljnu infekciju pluća. Plijesan se stvara tamo gdje ima vlage, stoga pripazite na curenje iz vodovodnih cijevi te izolaciju zidova i krova. Ako u svom domu imate plijesan, trebate ju očistiti sapunom i vodom ili pomoću izbjeljivača. Nakon čišćenja je važno da održavate razinu vlage u kućanstvu ispod 50% kako se plijesan ne bi ponovno stvarala. To možete učiniti korištenjem klima uređaja ili kupiti posebni odvlaživač zraka.
Zašto moja kuća smrdi? Ovo su mogući razlozi
Radon
Radon je prirodni radioaktivni plin koji se nalazi u Zemljinoj kori, a iz tla može ući u kuću kroz pukotine u podovima i zidovima. Iako je radon prisutan u većini zgrada, a pogotovo u prostorijama u prizemlju i ispod razine tla, njegova koncentracija ovisi o geografskom položaju. Problem je što je radon bezbojan plin bez mirisa, zbog čega ga je moguće detektirati jedno korištenjem posebnih uređaja. Srećom, u većini slučajeva je njegova razina u granicama koje nisu štetne.
Izmet insekata
Izmet insekata se može taložiti u prašini na podovima, posteljini i namještaju. Prilikom udisanja tih tvari mogu nastati alergije i problemi s disanjem, uključujući astmu. Zbog toga je važno redovito čistiti kućanstvo, a pogotovo tepihe i tapecirani namještaj.
Ovo nikad ne čistite, a prepuno je opasnih bakterija!
Ugljični monoksid
Kućanski uređaji, kao što su bojleri i peći, mogu emitirati ovaj opasan plin. Poput radona, ugljični monoksid nema boju i miris, zbog čega je važno ugraditi detektore i redovito servisirati uređaje. Visoke razine ugljičnog monoksida čak mogu biti i smrtonosne. Simptomi trovanja ugljičnim monoksidom su glavobolja, otežano disanje, zamagljen vid, mučnina, osjećaj vrtoglavice i slabost. Ako dođe do simptoma trovanja, važno je što prije napustiti prostoriju i nazvati hitnu medicinsku pomoć.
Tepih
U tepihu se često nalaze prašina, plijesan, grinje, prljavština i druge nadražujuće tvari. Prilikom svakodnevnog hodanja po tepihu te čestice dospijevaju u zrak. Ako u svom domu imate tepihe, usisavajte ih barem 3 puta tjedno pomoću usisavača koji ima HEPA filter te najmanje jednom godišnje angažirajte profesionalce da ih očiste.
Ovlaživač zraka
Ovlaživači zraka su korisni, pogotovo u prostorijama u kojima je zrak pretjerano suh zbog centralnog grijanja. Ipak, važno je ne pretjerivati s korištenjem ovlaživača, jer vlažnost zraka u prostoriji koja je iznad 50% može uzrokovati nastanak bakterija, gljivica i plijesni. Osim toga, ovlaživač zraka je važno redovito čistiti jer se unutar njega mogu također stvoriti bakterije i gljivice koje će dospjeti u zrak.
Evo kako očistiti madrac i koliko često biste to trebali raditi
Zavjese
Zavjese mogu biti leglo grinja, peruti kućnih ljubimaca, plijesni i drugih alergena. Prilikom kupovine zavjesa odlučite se za one koje su izrađene od tkanine koja se može prati u perilici na temperaturi od minimalno 60 stupnjeva, kako biste rizik od udisanja prašine i alergena sveli na minimum.
Sredstva za čišćenje
Sastojci u sredstvima za čišćenje mogu nadražiti vaše grlo i oči, uzrokovati glavobolje, probleme s disanjem i druge bolesti. Neki od tih sastojaka mogu čak povećati rizik od raka. Sredstva za čišćenje u obliku aerosola često sadrže hlapljive organske spojeve, odnosno kemikalije koje mogu biti opasne. Najbolje je koristiti proizvode koji imaju minimalno štetnih tvari, a ako je to neizbježno onda prilikom čišćenja takvim sredstvima dobro prozračite prostoriju.
9 stvari koje trebate češće mijenjati u kupaonici
Olovna boja
Ako je vaš dom izgrađen prije 1978., postoji mogućnost da se na zidovima nalazi sloj olovne boje koja se ranije koristila. Olovna boja kao takva nije opasna ako je u odličnom stanju, no kada se počne ljuštiti i pucati, stvara se prašina koja može oštetiti mozak i druge organe. Ako sumnjate da na vašim zidovima postoje ostaci olovne boje, angažirajte profesionalca koji će ukloniti sve slojeve na siguran način.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345