Tumor na mozgu: što je i kako ga prepoznati?
Od 2000. godine, 8. lipnja se obilježava Svjetski dan oboljelih od tumora na mozgu. Taj dan je poznat i kao Dan sive vrpce, a nastao na poticaj Njemačkog udruženja za tumore mozga. Cilj obilježavanja ovog dana je upoznati i upozoriti javnost na prisutnost ove ozbiljne bolesti i podizanje svijesti o prevenciji i simptomima tumora na mozgu.
Pokušat ćemo vam približiti što je tumor na mozgu, kako ga prepoznati i kako se postavlja dijagnoza.
Postoji benigni i maligni tumor. Benigni je nekancerogen rast tkiva u mozgu, dok je maligni potencijalno opasan jer prožima i uništava susjedna tkiva. Također postoji primarni i sekundarni stupanj tumora.
Primarni su oni koji rastu iz tkiva koja okružuju i podupiru živčane stanice. Sekundarni tumori su oni koji su metastazirali. To znači da su maligne stanice putem krvi stigle u šupljinu lubanje ili mozak. Najčešće u mozak metastaziraju karcinom dojke, pluća, štitnjače, bubrega i maligni melanomi.
Dokazani uzrok nastanka tumora još uvijek ne postoji, a sve više se govori o tome da ima nasljedne osobine, odnosno da osoba najčešće ima genetske predispozicije za tumor. Može biti i uzrokovan zračenjima, virusnim i bakterijskim uzročnicima, traumama i slično.
Simptomi i znakovi
Osobe s tumorom mozga uglavnom imaju određene simptome koji upućuju na bolest, no ponekad ih uopće nemaju. Također napominjemo da neki od tih simptoma uopće ne moraju imati veze s tumorom već su znak nekog drugog zdravstvenog stanja.
Simptomi tumora mozga mogu biti opći ili specifični. Opće simptome uzrokuje pritisak tumora na mozak ili leđnu moždinu. Specifični simptomi se pojavljuju kada određeni dio mozga ne funkcionira dobro.
Opći simptomi uključuju:
- Glavobolje, koje mogu biti teške i pogoršavane s aktivnošću ili u ranim jutarnjim satima.
- Motorički napadaji (konvulzije) su nenadani prisilni pokreti mišića.
- Promjena osjeta, vida, mirisa i/ili sluha bez gubitka svijesti.
- Djelomični ili potpuni gubitak svijesti.
- Ponavljajući, nenamjerni pokreti, poput trzanja.
- Poremećaj pamćenja.
- Mučnina ili povraćanje.
- Kronični umor.
- Problemi sa spavanjem.
- Poteškoće u hodanju ili obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
Specifični simptomi uključuju:
- Pritisak ili glavobolja u blizini tumora.
- Gubitak ravnoteže i poteškoće s motoričkim vještinama.
- Promjene u prosudbi, uključujući gubitak inicijative, tromost, slabost mišića ili paraliza koja može biti povezana s tumorom u prednjem lijevom dijelu mozga.
- Djelomični ili potpuni gubitak vida može biti uzrokovan tumorom u zatiljnom režnju ili temporalnom režnju mozga.
- Promjene u govoru, sluhu, pamćenju ili emocionalnom stanju, kao što su agresivnost i problemi razumijevanja ili pronalaženja riječi, mogu se razviti iz tumora u frontalnom i temporalnom režnju mozga.
- Promijenjena percepcija dodira ili pritiska, slabost ruku ili nogu na jednoj strani tijela, zbunjenost s lijevom i desnom stranom tijela može biti povezana s tumorom na frontalnom ili parijetalnom režnju mozga.
- Nemogućnost gledanja prema gore može biti uzrokovana tumorom pinealne žlijezde.
- Promjena ili poremećaj menstruacije ili kod dojenja, rast ruku i nogu u odraslih, povezani su s tumorom hipofize.
- Poteškoće s gutanjem, slabost lica ili ukočenost ili dvostruke slike su simptom tumora u moždanom deblu (stablu).
- Promjena vida, uključujući gubitak dijela vida ili dvostruko viđenje može biti znak tumora temporalnog režnja, okcipitalnog režnja ili moždanog stabla.
Ako ste zabrinuti zbog promjena koje ste doživjeli, obratite se liječniku. On će, pored ostalih pitanja, pitati koliko dugo i koliko često ste imali simptome. Pomoći će otkriti uzrok problema i postaviti dijagnozu.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
-
Recept tjedna
-
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345