Ova prirodna pomoć spašava od alergija!
Alergija je reakcija tijela na vanjske tvari, koje su uglavnom bezopasne, ali iz određenih razloga organizam se bori protiv njih.
Razlikujemo sezonske alergije i alergije na određene supstance koje traju tijekom cijele godine. U tom slučaju morate cijelu godinu izbjegavati supstance jer njihovo konzumiranje, dodirivanje ili udisanje može izazvati ozbiljne, ponekad i po život opasne reakcije.
Sezonske alergije
Sezonske alergije javljaju se kada imunološki sustav reagira na alergen na otvorenom, poput peludi. Alergen je tvar koja pokreće alergijsku reakciju, a najčešći alergen je pelud s biljaka – pelud trave, drveća i korova.
Sezonske alergije rjeđe su tijekom zime, ali nisu nemoguće. Različite biljke ispuštaju svoju pelud u različito doba godine, a ovisno o mjesu stanovanja i onom što vam izaziva alergije, možete osjetiti alergije u različitim godišnjim dobima.
Početkom proljeća drveće pušta pelud u zrak, a određene vrste gljivica proizvode spore plijesni. Ako ste alergični na bilo koju od ovih tvari, vaš imunološki sustav će ih pokušati iskorijeniti, a to čini oslobađanjem alergijskih antitijela.
Alergijska antitijela osmišljena su da pronađu i unište tvar koju smatraju opasnom. Oni uvode alergene u tjelesne mastocite gdje ih napadaju i eliminiraju. Kao dio ovog napada, oslobađa se kemikalija histamin koja uzrokuje pojavu alergijskih simptoma. Histamin je amin koji aktivira upalni odgovor, u ovom slučaju čini da sluznica nosa i oči nabreknu te postanu crveni, tako da dodatni alergeni ne mogu ući u tijelo kroz njih. Također, aktivira kihanje i uzrokuje svrbež.
Sezonske alergije javljaju se ovisno o tomu gdje živite. Proljetne alergije mogu započeti već u veljači u toplijim dijelovima zemlje, a mogu potrajati i do ljeta, na temelju reproduktivnog ciklusa lokalne flore i faune. Ozbiljnost simptoma koje ćete primijetiti ovisi o biljkama, drveću i cvjetovima koji cvjetaju.
Oni se razlikuju od lokacije do lokacije i uključuju stabla kao što su:
- joha
- jasen
- bukva
- čempres
- topola
- jasika
- hrast
- smreka
- bor
- brijest
- javor
- maslina
- palma
a najčešće biljke na našem području su:
- lijeska
- ambrozija
- pelin
- kopriva
- breza
- pitomi kesten
- trave
- platana
- grab
Sezonske alergije možete pratiti preko peludnog kalendara, koji se izdaje za kontinentalnu i primorsku Hrvatsku, a daje uvid u mjesece u kojima se očekuje cvjetanje određenih biljaka te daje podatke o koncentraciji peludi u zraku koja se očekuje u to vrijeme (niska, umjerena ili visoka).
Za kontinentalnu Hrvatsku tipičan je rani početak cvjetanja stabala. Npr. lijeska cvjeta već u siječnju ili veljači dok većina ostalih stabala počinje početkom proljeća, odnosno u ožujku, a svoj maksimum doseže u travnju ili svibnju (breza, hrast). Trave obično cvjetaju od kraja travnja do lipnja, a korovi (ambrozija, pelin, kopriva) od kolovoza do listopada. U primorskoj Hrvatskoj zbog blaže klime cvjetanje počinje ranije, a najčešće alergijske tegobe izazivaju peludi stabala (crni bor, čempres, maslina) te pelud korova (crkvina).
Veliku ulogu ima i vrijeme. Topli i suhi dani bilježe najveću stopu peludi, posebice ujutro, a vjetar može pogoršati simptome. Kišni i vlažni dani uglavnom imaju nižu stopu peludi.
Proljetne alergije mogu započeti ranije i trajati duže nakon blage zime. Atipično toplo vrijeme stablima omogućuje da prije započnu s oprašivanjem, tako produljujući sezonu proljetnih alergija.
Simptomi sezonske alergije
Simptomi sezonskih alergija mogu biti blaži ili teži. Najčešće uključuju:
- kihanje
- curenje iz nosa
- tamne krugove ispod očiju
- peckanje u nosu i grlu
- svrbež u očima
Ublažavanje simptoma sezonskih alergija
Najbolje rješenje je izbjegavanje kontakta s alergenima. Prije izlaska provjerite razinu peludi u zraku i ako je ona vrlo visoka, izbjegavajte izlazak na otvoreno. Uz to se savjetuje da:
- držite prozore zatvorenima
- ograničite svoje vrijeme na otvorenom
- koristite zaštitnu masku za prašinu, posebice u vjetrovitim danima
- izbjegavajte dim cigarete jer pogoršava simptome alergija
Eterična ulja kao pomoć
Eterična ulja mogu se koristiti kao alternativna pomoć za ublažavanje simptoma alergija, a mogu se upotrebljavati na mnogo načina. Popularne metode uključuju:
- prskanje u zrak
- kupku s eteričnim uljima
- primjenjivanje direktno na kožu
- udisanje ravno iz bočice
- inhalaciju s eteričnim uljima
Eterična ulja koriste se i za opuštanje tijela te za aromaterapiju (terapiju za održavanje zdravlja pomoću eteričnih ulja). Osim toga, inhalacija eteričnim uljima i filtriranom vodom jedan je od izvrsnih načina odčepljenja nosa i sinusa, a postoje i sprejevi za nos koji sadrže eterična ulja za bolju učinkovitost.
Pranarom Allergoforce sprej za nos
Pranarom Allergoforce sprej za nos sadrži sedam vrsta 100% čistih i prirodnih eteričnih ulja te ekstrakt trputca, a to je hipertonična otopina koju smiju koristiti trudnice, dojilje i djeca iznad 3. godine. Eterična ulja nježno otvaraju, čiste i umiruju vaš nos, a Pranarom Allergoforce sprej sadrži i sol koja pomaže u pročišćavanju dišnih puteva. Budući da su dobivena iz prirode, eterična ulja na neškodljiv način razrjeđuju sluz i sprječavaju suhoću sluznice, što vam pruža osjećaj svježine na prirodan način.
Ulje crnog kima
Ulje crnog kima dobiva se tiještenjem sjemenki crnog kima. OleoTherapy Ulje crnog kima sadrži oko 70% nezasićenih masnih kiselina topivih u mastima, uz prosječno 1% eteričnog ulja crnog kima, čiji je važan sastojak timokinon. Mogu ga koristiti odrasli i djeca starija od tri godine. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345