Vodič za proljetne alergije - simptomi, ublažavanje, prevencija
Sunce, lijepo vrijeme, cvjetanje šarenog cvijeća i zelena trava nagovještaju kraj zime i početak proljeća, mnogima omiljenog godišnjeg doba. Međutim, ne vesele se svi proljeću jer ono označava početak proljetnih alergija i specifičnu nelagodu za ljude širom svijeta koji pate od tog problema.
Što su alergije?
Alergije nastaju zbog pretjerane reakcije tijela na normalno bezopasne tvari, a mogu ih uzrokovati perut životinja, plijesan, prašina, izmet insekata, određena hrana ili ubodi insekata. Ipak, uzrok sezonske alergije najčešće je pelud.
Mjesto u kojem živite može značajno utjecati na početak i kraj sezonskih alergija i na ozbiljnost vaše alergijske reakcije. Proljetne alergije mogu započeti već u veljači u toplijim dijelovima zemlje, a mogu potrajati i do ljeta. Vrijeme, također, igra važnu ulogu. Alergije su pogoršane u suhim, sunčanim i vjetrovitim danima. Suhi i sunčani dani idealni su uvjeti u kojima drveće oslobađa pelud, što znači da će je više biti u zraku. Tijekom vjetrovitih dana pelud je još više prisutna u zraku, što može pogoršati simptome. Olujni i kišoviti dani najbolji su za osobe koje pate od alergija jer obilna kiša ispire pelud iz zraka, pružajući privremeno olakšanje.
Alergije simptomi
Simptomi alergije uključuju:
- curenje iz nosa
- svrbež u očima
- kihanje
Uobičajeni simptomi alergije uključuju još i:
- tamne krugove ispod očiju
- suzne oči
- natečene sinuse
- začepljen nos
- peckanje u nosu i grlu
Manje uobičajeni simptomi alergije su:
- sinusna glavobolja
- bol u licu
- bol u ušima
- gubitak ili smanjenje osjeta mirisa
Ne postoji lijek za proljetne alergije, ali postoji nekoliko načina za ublažavanje simptoma. Najbolja kombinacija je prevencija, izbjegavanje i ublažavanje simptoma.
Kako smanjiti simptome alergije?
Izbjegavajte dovođenje peludi u unutrašnjost vašeg doma uklanjanjem i pranjem odjeće čim uđete u svoj dom. Nemojte nositi cipele unutar kuće. Operite sve što ste nosili vani prije nego što ponovo odjenete. Isto tako, izbjegavajte sušenje odjeće vani jer se pelud lako taloži u vlaknima te izaziva simptome kada kasnije odjenete tu odjeću. Također, redovito perite kosu, pogotovo nakon boravka u prirodi.
Držite prozore zatvorenima kako biste spriječili ulazak peludi, posebice ujutro kad je razina peludi najveća. Mijenjate posteljinu, a prašinu, podove, tapecirani namještaj i zavjese čistite što je češće moguće.
Ako imate kućne ljubimce koje vodite van, koristite vlažni ručnik kako biste uklonili pelud s njihove dlake.
Preskočite jutarnje vježbe na otvorenom jer je tad razina peludi najviša. Vježbajte unutra ili, ako inzistirate na vježbanju vani, radite to predvečer. Isto tako, nosite šešir ili kapu dok boravite u prirodi jer vaša kosa može pohraniti puno peludi.
Pogoršanje simptoma sezonskih alergija
Voće i povrće
Ako stalno kišete, možda imate problema s konzumacijom određenog voća i povrća. Takvo stanje naziva se oralni alergijski sindrom, a istraživanja su pokazala kako trećina osoba s alergijom na pelud boluje i od tog sindroma. Možete kriviti protein koji se nalazi na površini nekih sirovih proizvoda, uključujući jabuke, kruške i rajčice. Pelud i proteini hrane su poput „bratića“ pa vaše tijelo misli da gutate pelud. To obično dovodi do mučnih simptoma, poput svrbeži u grlu i ustima te kašlja. Ako baš ne možete izbjegavati te namirnice, guljenje kore i kuhanje proizvoda mogu vam pomoći smanjiti tu reakciju.
Kontaktne leće
Kad se razina peludi povisi, preporučuje se nošenje dioptrijskih naočala. Razlog je vrlo jednostavan, ako pelud upadne u oči, tamo i ostane, pa možete imati još više problema. Meke kontaktne leće zbog svoje propusnosti posebno su sklone apsorbiranju nadražujućih tvari u zraku, poput peludi ili dima. Ako ste se navikli na kontaktne leće i ne želite ih zamijeniti naočalama, možete potražiti leće za jednokratnu upotrebu koje svakodnevno mijenjate i tako sprječavate nakupljanje peludi.
Parfemi i svijeće
Sve ono čemu se dodaju mirisi može nadražiti sluznicu kapka i nosa, a to uključuje: parfem, mirisne svijeće i tamjan. Bez obzira jeste li u trgovini ili šetate ulicom, gotovo je nemoguće izbjeći vanjske mirise, zato je vaša najbolja obrana ukloniti ih iz svojeg doma.
Pušenje
Na dugi popis zdravstvenih problema povezanih s pušenjem dodajte probleme s alergijom. Bilo da se radi o aktivnom ili pasivnom pušenju, stručnjaci upozoravaju na negativan učinak koji duhanski dim ima na ljude s alergijom na ambroziju. Negativno djelovanje duhanskog dima na vaše dišne puteve može dovesti do pogoršanja simptoma alergije pa se preporučuje da izloženost bude što manja.
Bazeni
Kupanje u kloriranom bazenu, pa čak i samo sjedenje u blizini, može biti loše za vaše alergije. No, ako ste pomislili da unutarnji bazeni mogu riješiti problem, jer se ne nalaze na otvorenom zraku u kojem je prisutna pelud, moramo vas razočarati. Unutarnji bazeni su lošiji od otvorenih jer se klor zadržava u malom prostoru pa bi bilo najbolje da izbjegavate obje vrste bazena.
Alkohol
Jeste li se ikad osjećali lošije nakon čaše crnog vina? Alkohol, a posebice crno vino, može pogoršati simptome alergije. Neki ljudi su vrlo osjetljivi na sulfite, prirodne spojeve koji se javljaju i u pivu i u vinu, a koji otežavaju simptome alergije.
Tretmani koji ublažavaju simptome alergija
Ispiranje sinusa
Ispiranje nosnih prolaza fiziološkom otopinom brz je i učinkovit način za ublažavanje začepljenosti nosa. Ono izravno ispire sluz i alergene iz nosa, a u ljekarni ili specijaliziranim trgovinama potražite Neti lonac – mali spremnik s izljevom namijenjen za ispiranje nosa. Za nadopunu otopine za navodnjavanje fiziološkom otopinom koristite vodu koja je destilirana, sterilna, prethodno prokuhana i ohlađena ili filtrirana. Također, obavezno isperite uređaj za navodnjavanje nakon svake upotrebe sa sličnom destiliranom, sterilnom, prethodno prokuhanom i ohlađenom ili filtriranom vodom te ostavite otvoreno da se osuši na zraku.
Antihistaminici
Antihistaminici djeluju tako da smanjuju ili blokiraju učinke histamina. To pomaže u uklanjanju simptoma alergije poput: crvenila, oteklina, kihanja i svrbeža.
Dekongestivi
Sužavanjem krvnih žila, dekongestivi smanjuju začepljenost nosa i sinusa, što smanjuje upalu i oticanje. Tako sluz istječe iz nosa, umjesto da kaplje niz grlo, a dekongestivi omogućuju i slobodniji protok zraka kroz nos.
Kapi za oči
Kapi za oči izvrsna su pomoć za smanjenje crvenila i svrbeži, a neke od njih sadrže i antihistaminike.
Sprejevi za nos
Postoje razne vrste sprejeva za nos koji ublažavaju simptome alergija. Oni djeluju tako što smanjuju začepljenost, otekline, curenje i svrbež.
No, dekongestivni sprejevi za nos pružaju privremeno olakšanje i potrebno ih je koristiti više puta dnevno. Steroidi i antihistaminici mogu pružiti dugotrajnije olakšanje, ali nakon što im djelovanje prestane, simptomi se pogoršavaju pa dolazi do nekontrolirane primjene, što može oštetiti sluznicu nosa.
Međutim, ako patite od sezonskih alergija, eterična ulja pomoći će vam u olakšavanju njihovih simptoma.
Pranarom Allergoforce sprej za nos
Pranarom Allergoforce sprej za nos je hipertonična otopina koju smiju koristiti trudnice, dojilje i djeca iznad 3. godine, a sadrži sedam vrsta 100% čistih i prirodnih eteričnih ulja te ekstrakt trputca. Eterična ulja nježno otvaraju, čiste i umiruju vaš nos, a Pranarom Allergoforce sprej sadrži i sol koja pomaže u pročišćavanju dišnih puteva. Budući da su dobivena iz prirode, eterična ulja na neškodljiv način razrjeđuju sluz i sprječavaju suhoću sluznice, što vam pruža osjećaj svježine na prirodan način.
Ulje crnog kima
Ulje crnog kima dobiva se tiještenjem sjemenki crnog kima. OleoTherapy Ulje crnog kima sadrži oko 70% nezasićenih masnih kiselina topivih u mastima, uz prosječno 1% eteričnog ulja crnog kima, čiji je važan sastojak timokinon. Mogu ga koristiti odrasli i djeca starija od tri godine. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345