Od ljekovite biljke do lijeka
Oblikovani fitoterapijski pripravci
Filter vrećica
Prednosti ovog oblika su praktičnost primjene, unaprijed određena doza za uporabu te visoki stupanj usitnjenosti biljne droge koji omogućava kompletnije iskorištavanje djelatne tvari iz biljke. Međutim, zbog usitnjenosti, u biljnim drogama koje sadrže eterična ulja djelatna tvar gotovo potpuno ishlapi, korisnik ne vidi što se nalazi u filter vrećici, a nerijetko se za izradu filter vrećica koriste biljne droge lošije kvalitete.
Biljni prašci
Sadrže biljnu drogu u cijelosti. Dobivaju se usitnjavanjem suhe biljne droge. Najčešće se doziraju u kapsulama. Veličina čestica, odnosno stupanj usitnjenosti biljne droge ovise o vrsti djelatne tvari sadržane u biljci. Budući da osim djelatnih tvari sadrže i veliku količinu balastnih tvari, nekad je potrebno uzeti i do 10 kapsula dnevno da bi se postigao terapijski učinak.
Tekući ekstrakt
Dobiva se maceracijom sušene biljne droge u otapalu (najčešće voda-alkohol). Vrijeme maceracije ovisi o biljnoj drogi (oko 21 dan). Tako dobivene vodeno-alkoholne biljne tinkture sadrže 60-70% alkohola.
Suhi ekstrakt
Dobiva se ekstrakcijom djelatne tvari uz pomoć odgovarajućeg otapala (voda-alkohol), nakon čega se otapalo odstrani. Tako dobivena kruta tvar lako je topiva u vodi, a visoki postotak djelatne tvari postiže se pravilnom uporabom otapala te standardizacijom djelatne tvari u pripravku.
Tu spadaju biljne granule, koje imaju sljedeće prednosti:
- praktičnost primjene,
- prikladne su za biljne droge čije su djelatne tvari slabo topive u vodi te
- sadrže sve djelatne tvari prisutne u biljnoj drogi,
- ali i nedostatak jer se djelatnoj tvari iz biljne droge dodaju i druge tvari, npr. šećeri.
Majka tinktura
Dobiva se maceracijom svježe ubrane biljne droge u vodeno-alkoholnom otapalu. Sadrži 45-50% alkohola. Prisutnost alkohola u vodeno-alkoholnim biljnim tinkturama i majkama tinkturama sprječava razvoj mikroorganizama, ali se zbog toga ti pripravci ne preporučuju osobama koje ne smiju uzimati alkohol.
Glicerinski macerat
Dobiva se maceracijom svježe ubranih, mladih dijelova biljke (pupoljaka, mladog lišća, mekih dijelova stabljike, mladog korijenja) u mješavini vode, alkohola i glicerina.
Liofilizirani ekstrakt
Dobiva se složenim, skupim tehnološkim postupkom kojim se dobiva najoptimalnija koncentracija djelatne tvari te najbolja sačuvanost cjelovitosti fitokompleksa u pripravku. Liofilizirani ekstrakti imaju i najbolju bioraspoloživost (iskorištenost djelatne tvari u organizmu).
Suhi ekstrakti i liofilizirani ekstrakti predstavljaju najidealniji oblik, s obzirom na koncentraciju djelatne tvari i bioraspoloživost, a prikladni su i za dobivanje gotovih farmaceutskih pripravaka (sirupa, oralnih ampula, perli, tableta...). Tako dobiveni gotovi farmaceutski pripravci ne isključuju prirodnost proizvoda već doprinose boljoj iskorištenosti ljekovitih tvari iz biljaka.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345