Koža
Kategorija: Izgled i ljepota
Anatomija
Koža se dijeli na tri glava sloja: epidermis (pokožu), corium (kožu), subcutis( potkožu).
- Epidermis- epiderma se sastoji od dva bitna dijela : suhi dio (stratum corneum i stratum lucidum) i vlažni dio (stratum granulosum, stratum spinosum, stratum basale). Najgornji sloj je stratum corneum tj. rožnati sloj koji se sastoji od više redova keratiniziranih stanica koje se ljušte na površini. Na vanjski rožnati dio nastavlja se stratum lucidum(sjajni sloj).
- Stratum granulosum(zrnati sloj), reflektira svjetlo i čini kožu neprozirnom. Na njega se nastavlja stratum spinosum(trnasti sloj), te slijedi stratum basale. On je sastavljen od stanica koje se neprestano dijele i potiskuju stare stanice koje postepeno odumiru i orožavaju. U najdubljim sloju nalazimo stanice koje sadrže melanocite-oni stvaraju melanin koji štiti stratum basale od štetnih UV-zraka. Bazalni sloj sadržava samo limfu, zbog toga površinske ozljede ne krvare nego samo vlaže. Za potpunu obnovu epiderme treba 4-6 tjedana.
- Derma-corium je spojena neposredno s epidermom preko bazalne membrane. Sastoji se od papilarnog djela (sadrži krvne kapilare i završetke živaca) i retikularnog djela (sadrži korjene dlaka i žljezde znojnice). Derma je podupirač koži, sadrži specijalizirane stanice-fibroblaste, koji osiguravaju proizvodnju kolagena i elastina. Kolagenska vlakna su poredane u pravilne snopove i daju koži čvrst izgled i otpornost. Njihov se broj smanjuje starenjem a u potpunosti prestaje nakon 45.godine života. Kapilare omogućuju dovod hranjivih tvari do epiderme te sudjeluju u regulaciji tjelesne temperature, a živčani završeci kožu čini senzornim organom jer kožu čini osjetljivom na dodir, bol i temperaturu.
- Subcutis-hipoderma je potkožno masno tkivo i zaštita je od mehaničkih udaraca, termičkih učinaka i služi kao spremište za masti. U njoj su najvažnije energetske zalihe našeg organizma jer sudjeluje u spremanju i otpuštanju masnih kiselina. Raspored adipocita ovisi o spolu : kod žena prevladavaju na području stražnjice i bedara, a u muškaraca na području abdomena.
- UVA (315-400 nm)
- UVB (285-315 nm)
- UVC (200-285 nm)
Terminološki UV zrake se dijele na:
- ne izlagati djecu suncu u razdoblju 10-16 sati
- djecu do 6 mjeseci nikako ne izlagati suncu
- kod djece do 6 mjeseci ne upotrebljavati kreme sa zaštitnim faktorom(jedino Microsun preparat možete)
- kod djece starije od 6 mjeseci neophodna je primjena krema sa zaštitnim faktorom SPF 15 i više
- obavezno nositi kapu
- obavezno nositi sunčane naočale koje imaju zaštitu od UVA i UVB zraka
- nanijeti kremu za sunčanje i kad ste u sjeni
- odjenuti ih u laganu ,svjetlu odjeću
Izvor:
ljekarna-bjelovar.hr
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345