Koža
Opasnosti od sunca
Ljetne vrućine i sparina povećavaju rizik od toplotnog i sunčanog udara, te opeklina. Najveća opasnost je kod djece stoga moramo obratiti veliku pozornost na njihovu zaštitu.
Toplotni udar je prouzročen vanjskom temperaturom zraka, osobito ako je ona udružena sa visokim stupnjem vlažnosti i sa oskudnom provjetrenošću prostora življenja. Prvi znaci bolesnog stanja javljaju se sa porastom temperature koja može doseći 40-41 C, a manifestiraju se sa suhom i pretjerano toplom kožom, jakim umorom, niskim krvnim tlakom, vrtoglavicom, jakom glavoboljom, mukom i povraćanjem, nemirom i psihomotornom agitiranošću. Unesrećenog treba što prije izvesti u svježu prostoriju, skinuti odjeću i rashladiti ga sa hladnom vodom. Treba ga rehidrirati ( npr. Rehidromix).
Sunčani udar je prouzročen direktnim, produženim djelovanjem sunčevih zraka na nezaštićenu glavu. Manifestira se u vidu jake glavobolje, muke i povraćanja, umor, iscrpljenost, vrućica i psihomotorna agitiranost. Unesrećenog treba maknuti sa sunca, rashladiti ga (posebice glavu), potrebno ga je rehidrirati. Ukoliko ima jake glavobolje može se primijeniti i neki analgetik (npr. paracetamol)
Opekline od sunca su uglavnom opekline prvog stupnja. Manifestira se u vidu lokalnog crvenila, pojave bolova, otoka ili nastajanje mjehurića. U slučajevima lakših opeklina korisno je tuširanje hladnom vodom, hladne kupke. Ne preporučuje se aplikacija lokalnih anestetika u vidu ulja ili losiona jer imaju dehidracijski učinak.
Rijetki oblici raka, melanomi, najčešće nastaju u koži, ali malokada se vide i u usnoj šupljini, jednjaku, anusu, rodnici, , moždanim ovojnicama, spojnici ili mrežnici. Premda se mogu pojaviti u osoba bilo koje dobi, najveća je učestalost od 40.do 60. godine. Zabilježeno je zabrinjavajuće povećanje učestalosti ovoga tumora, posebno na nogama u žena, iznad pasa u muškaraca i na rukama u oba spola. To povećanje učestalosti pripisuje se rastućem obožavanju preplenule puti uz jako sunčanje za vrijeme toplih mjeseci.
Bitnu kliničku važnost imaju: rano prepoznavanje zloćudnih melanoma prije nego što oni prodru duboko i steknu mogućnost metastaziranja i najveća dubina prodora tumora. Rano prepoznavanje zahtjeva njihovo razlikovanje od običnih nevusa(madeža), temeljno na oštrini granica i pigmentiranim promjenama. Upozoravajući su znakovi promjene u veličini , obliku i pigmentaciji , te ulceraciji s krvarenjem. Mnogo ih je teže razlikovati od displastičnih nevusa i obično je potrebna biopsija.
Rano prepoznavanje je presudno važno jer, kada takove promjene postanu invazivne, moraju se svrstati među najpodlije zloćudne tumore koji doslovno cijelo tijelo mogu zasuti metastazama.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345