Koža

Koža

Koža
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Izgled i ljepota

Zaštita od sunca

Iako ljudski organizam ima samozaštitne mehanizme, potrebni su pri sunčanju i ultravioletni filteri. Filteri za zaštitu kože od eritema trebaju apsorbirati valne dužine 290-310 nm, a propuštati zrake 310-320 nm. Suvremeni UV-filteri su tako prilagođeni da skoro potpuno apsorbiraju zrake u području 290-310 nm, a nakon toga im apsorpcijska sposobnost naglo opada. Filteri u preparatima su kemijske supstance koje štite od UVA i UVB zraka. Zaštita od UVB zraka određena je brojem zaštitnog faktora najčešće od 2-30.
Kemijski filteri mogu izazvati alergije pa osjetljivi ljudi moraju koristiti preparate na bazi minerala. Oni reflektiraju UV zrake.

Vrijeme u minutama koje nezaštićeni možete provesti na suncu puta broj faktora je broj minuta koje možete provesti na suncu.

Stručnjaci savjetuju da se prije sunčanja treba pripremiti u solariju(ne preporučuje se odlazak u solarij više od 50 puta). Trebalo bi povećati količinu namirnica koje sadrže betakaroten (dinja, marelica, lubenica, špinat, rajčica), i povećan unos vitamina A, C i E, te selena , jer se oni smatraju moćnim neutralizatorima inicijalnih promjena i oštećenja u nastanku tumora kože. Rezultat studije koja je objavljena početkom 2000g. U časopisu Journal of Clinical Nutrition, njemački stručnjaci tvrde da dnevna doza od 25 mg beta-karotena i 335 mg vitamina E mogu zaštiti kožu od opasnog ultraviloletnog zračenja. Ako netko voli sunčanje mora započeti sa uzimanjem beta-karotena i vitaminom E najmanje 6 tjedana prije.

Članice Europske unije uvode jedinstveni faktor zaštite UPF (ultraviolet protection factor) koji se odnosi na odjeću i definira stupanj zaštite kao faktor vremena koje se može provesti na suncu bez opasnosti od opeklina. Tako noseći odjeću sa UPF 50 na suncu možemo u kontinuitetu provesti 50 puta duže bez opasnosti. Pređa takve tkanine napravljena je od pamuka i poliamida u koji su prilikom proizvodnje utisnute i fino raspršene čestice i molekule titanij dioksida veličine 500 nm . One gotovo u potpunosti sprečavaju prolaz UV zraka. Treba naglasiti da je takva tkanina aktivna tijekom čitavog perioda upotrebe jer nema kontakata između kože ili deterđenata sa titan dioksidom. On djelomično odbija IC (infracrvene ili toplinske) zrake, pa je pod šeširima i odjećom temperatura kože i do 10 stupnjeva niža nego pod običnom. Tamna odjeća obično štiti kožu poput SPF faktora 4-5, dok mokra bijela majica uopće ne.

SPF faktor odnosi se samo na zaštitu od UVB zraka.

SPF (SOLAR PROTECTION FACTOR) govori nam koliko prosječno možemo ostati na suncu uz primjenu kreme s određenim faktorom, a da ne dobijemo opekline. Prema tipu kože odredimo svoj tip i npr. ako

Na suncu možemo ostati 20 minuta bez zaštitnog faktora, zaštitni faktor 15 će nam omogućiti da na suncu ostanemo 5 sati (20 x 15(SPF) = 300 min. Ili 5 sati) , a da ne izgorimo. Povećanje zaštitnog faktora ne znači i proporcionalno povećanje dužine sigurnog izlaganja suncu. U nekim zemljama gdje je opasnost od sunčevog zračenja velika u dnevnu prognozu ulazi i podatak o UV indeksu. UV indeks predstavlja dnevnu dozu očekivanog rizika prekomjernog izlaganja suncu , predviđa jačinu UV zračenja za određeno područje u sljedećem danu.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije