Stečene hemolitične anemije

Stečene hemolitične anemije

Stečene hemolitične anemije
  • Objavljeno: Četvrtak, 26.02.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Krv i krvne grupe

Imunohemolitična anemija uzrokovana "hladnim" antitijelima

Antitijela koja reagiraju bolje na nižim temperaturama nazivaju se "hladna" antitijela. Ova se antitijela mogu razviti kao rezultat tumorskog bujanja limfocita (limfociti su vrsta bijelih stanica, imaju obrambenu ulogu u organizmu i proizvode antitijela) te kao reakcija na infekciju. Tumorsko bujanje limfocita koje dovodi do ove bolesti može biti malignog ili benignog karaktera. Od infekcija, radi se o mikroorganizmu Mycoplasma pneumoniae te kod infektivne mononukleoze. U obje bolesti je razina "hladnih" antitijela obično niska, a povremeno naraste toliko da može uzrokovati uništavanje eritrocita.

Simptomi

Dvije su vrste očitovanja izazvanih "hladnim" antitijelima: akrocijanoza i hemoliza.

Akrocijanoza je naziv za tamnoljubičastu boju ruku, nogu, ušiju i nosa, a javlja se kad se krv dovoljno ohladi da se zgrušava u venama. Hemoliza je razaranje eritrocita koje obično nije teško.

Liječenje

Promjene boje kože najbolje reagiraju na održavanje pacijenta u toplom okolišu. Transfuzija može uzrokovati ubrzanje bolesnog procesa. Ukoliko je bolest teška, lijekovi koji se koriste su: klorambucil i ciklofosfamid.

Prognoza

Bolest hladnih antitijela obično ne prestaje već traje drugo vremena. Ako je temeljni uzrok bujanje limfocita, karakter te bolesti određuje prognozu. U onih bolesnika u kojih se čini da se bolest pojavila spontano, ničim izazvana, može se nakon nekoliko godina pojaviti jasna bolest bujanja limfnih stanica.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Ojačajte imunitet i spriječite prehladu i gripu!

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije