Kako zaštiti ljubimce od visokih temperatura i pomoći im da se na siguran način rashlade?

Kako zaštiti ljubimce od visokih temperatura i pomoći im da se na siguran način rashlade?

Kako zaštiti ljubimce od visokih temperatura i pomoći im da se na siguran način rashlade?
  • Objavljeno: Subota, 13.07.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Stiglo je ljeto, pa tako i visoke temperature. Jasno je da nikome nije ugodno biti na vrućini, što ne isključuje kućne ljubimce. Stručnjaci kažu da su psi i mačke osjetljiviji na toplinu od ljudi, uglavnom zbog toga što ljudsko tijelo različito regulira svoju unutarnju temperaturu. Za razliku od ljudi, kućni ljubimci nemaju znojne žlijezde, pa se ne mogu tako učinkovito rashladiti na vrućini. Većina pasmina je prekrivena krznom što dodatno pogoršava situaciju. Također, kućni ljubimci su niže od tla i osjetljiviji na povišenu temperaturu. Kako biste rashladili svoje kućne ljubimce tijekom vrućine, ali i prepoznali znakove toplinskog udara, bilo bi dobro slijediti ove savjete stručnjaka.

Nemojte ih izvoditi u dugu šetnju usred dana

Stručnjaci preporučuju da prošetate psa rano ujutro ili kasno navečer kada sunce zađe ili kada je vani hladnije. Također, nemojte trčati s njim usred dana. Bilo bi dobro ponijeti vodu tijekom šetnje, čak i u večernjim šetnjama.

Nemojte ih ostavljati u autu

Nikada nemojte ostavljati svoje kućne ljubimce u automobilu, čak ni na nekoliko minuta. Ako nešto trebate obaviti, ostavite ga kod kuće, uključite klima uređaj te zatim riješite ono što trebate.

Nemojte ih drastično ošišati tijekom ljeta

Iako šišanje može pomoći kućnom ljubimcu da lakše podnese vrućinu, pripazite da ga ne ošišate previše. Njihova dlaka ima određeni sloj zaštite od topline, a izlaganje njihove kože može uzrokovati opekline od sunca. Bilo bi najbolje da im skratite dlaku, ali ne u potpunosti.

Pripazite da im nije vruće za šape

Kao što čovjek nikada ne bio trebao hodati bos po vrućem betonu, ne bi ni kućni ljubimac. Kada je vani vruće, vodite računa o površinama po kojima hodaju kako biste izbjegli opekotine na njihovim šapama.

Dajte im puno vode

Kućni ljubimci trebaju više vode kako bi ostali hidrirani tijekom ljeta. Redovito punite zdjelice hladnom vodom kako biste im pomogli u održavanju niske tjelesne temperature.

Ostavite ih kod kuće s klima uređajem

Ako odlazite, ostavite ih s uključenim klima uređajem. Kućni ljubimac će biti najsigurniji ako klima uređaj radi na ugodnoj temperaturi. Stručnjaci kažu da nikada ne biste trebali isključiti klima uređaj ako vas nema dulje vrijeme u slučaju da je ljubimcu vruće, a vi niste tu da mu pomognete.

Kako prepoznati znakove toplinskog udara

Prema stručnjacima, znakovi toplinskog udara mogu uključivati ​​pretjerano slinjenje, pretjerano dahtanje, slabost i letargiju, povraćanje, proljev, nekoordiniranost, posrtanje, iznenadni kolaps i napadaje. Ako vaš kućni ljubimac pokazuje bilo što od navedenog, dovedite ga u klimatizirani prostor i dajte mu hladnu (ne prehladnu) vodu. Ako je vrući na dodir, možete ga oprati hladnom, ali ne prehladnom. Temperatura vode ne smije biti prehladna jer bi u protivnom moglo doći do sužavanja krvnih žila, a to može dovesti do nagle, opasne promjene krvnog tlaka.

Ako primijetite bilo koji od simptoma koji mogu upućivati na toplinski udar, što prije se javite veterinaru.

Vezani sadržaj:

Volite li mačke? Ovo su četiri dobrobiti koje donose svojim vlasnicima

Koji kućni ljubimac najbolje odgovara vašem horoskopskom znaku?

Vitashop

Najnovije

Najčitanije