Antidepresivi: tko ih treba?

Antidepresivi: tko ih treba?

Antidepresivi: tko ih treba?
  • Objavljeno: Utorak, 02.03.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Lijekovi

Glavni tipovi antidepresiva

Antidepresivni lijekovi se uzimaju oralno i obično su učinkoviti nakon jednog do tri tjedna. Nuspojave se mogu postupno smanjiti, tako da je važno ustrajati s terapijom.

Većina lijekova koji se koriste za liječenje depresije spadaju u tri glavne skupine:

1. Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina

Grupa obuhvaća: fluoksetin, sertralin, paroksetin, fluvoksamin, citalopram, escitalopram.

Najčešće su propisana vrsta lijekova, a također se koriste za liječenje fobija i napada panike. Oni su također vrlo korisni u većim dozama kod poremećaja hranjenja kao što su bulimija i anoreksija.

Kako funkcioniraju

Živčane stanice u mozgu neprestano proizvode i otpuštaju kemijski serotonin. To djeluje na stanice mozga tako da stimulira povećanu aktivnost mozga i poboljšava raspoloženje. Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina sprječavaju reapsorpciju serotonina, što rezultira povećanim razinama koje mogu slobodno djelovati na moždane stanice i povećati stimulaciju.

Nuspojave

Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina uzrokuju manje nuspojave od ostalih antidepresiva. Nuspojave su najviše očite na početku liječenja i uključuju mučninu, proljev, pad libida i glavobolju. Također mogu uzrokovati nemir i anksioznost.

2. Tetriciklički antidepresivi

Grupa obuhvaća: klomipramin, maprotilin, imipramin, amitriptilin

Koristi se u liječenju depresije, bol iz oštećenih živaca, tenzijske glavobolje i mokrenja u krevet kod djece.

Kako funkcioniraju

Povećavaju koncentraciju noradrenalina i u manjoj mjeri serotonina u sinaptičkoj pukotini te na taj način umanjuju simptome depresije.

Nuspojave

Imaju više nuspojava od selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina, kao što su suhoća usta, zamagljen vid, opstipacija i poteškoće s mokrenjem. Nuspojave su obično najgore na početku liječenja. Neki liječnici propisuju niske doze na početku i postupno povećavaju dozu s vremenom.

3. Inhibitori monoamino oksidaze

Grupa obuhvaća: fenelazin i tranilcipromin

Koriste se rjeđe i uglavnom kada drugi lijekovi ne pomažu.

Kako funkcioniraju

Dovode do povišenja koncentracije katekolamina u sinaptičkoj pukotini, a njihova povećana koncentracija do normalizacije funkcije receptora i, posljedično, do smanjivanja simptoma depresije.

Nuspojave

Pospanost ili nesanica, glavobolja, suha usta i probavni problemi. U interakciji su s nekim vrstama hrane i drugih lijekova što može dovesti do opasne promjene krvnog tlaka.

Koliko liječenje traje?

Obično treba dva do tri tjedan da antidepresivi počnu djelovati. Vaš liječnik će vjerojatno predložiti terapiju u trajanju najmanje šest do osam tjedan prije nego što možete biti sigurni da li pomaže ili ne.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije