Krivotvoreni lijekovi
Kako se možemo zaštiti od krivotvorenih lijekova?
Vrlo jednostavno, tako da ih nabavljamo u ljekarni, a ne nekim drugim ilegalnim kanalima. U našoj je zemlji stroga kontrola prometa lijekovima. Po završetku postupka utvđivanja kakvoće, djelotvornosti i sigurnosti primjene, lijek dobiva odobrenje za stavljanje u promet, te distribucijom putem ovlaštenih veledrogerija dolazi u ljekarne. Svi domaći proizvođači, kao i veledrogerije koje uvoze strane lijekove, dužni su svaku seriju svakog lijeka dati na kontrolu .
Laboratorij za kontrolu lijekova u Agenciji za lijekove i medicinske proizvode ispituje sadržaj i količinu sastojaka, pa ne postoji bojazan da ćete dobiti krivotvoreni lijek ako ga nabavite u ljekarni.
Budući da takav sustav distribucije osigurava promet samo odobrenih lijekova, krivotvorine pronalaze druge putove do lakovjernih potrošača. Prodaja putem oglasa u novinama , ponekad popraćena izjavama o ''čudesnom'' ozdravljenju, tvrdnjama da je lijek za široki raspon bolesti ili za svakoga, nikako nije pametan način rješavanja zdravstvenih tegoba, a može biti i vrlo opasan. Sumnju može potvrditi i nerealno niska cijena.
Glavni izvor krivotvorenih lijekova u svijetu je ilegalna prodaja putem interneta. Neosporna je uloga interneta u informiranju o zdravlju, bolestima i liječenju, no nikako ne može zamijeniti stručni savjet i upute profesionalaca - liječnika i ljekarnika. Naručivanje lijekova inetrnetom, potom isporuka poštom bez predočenja recepta, može biti opasno, pa i kobno po korisnika, prije svega zato što je pitanje je li izabrani lijek pravi izbor za pacijenta.
Također je upitno dali tako nabavljeni lijek udovoljava standardima kvalitete, djelotvornosti i sigurnosti, dali je pravilno čuvan i skladišten, a možda je i krivotvoren. Nedostatne upute o doziranju, kontraindikacijama i nuspojavama također mogu predstavljati opasnost za pacijenta.
Prodaja Viagre (uglavnom krivotvorene) i sličnih lijekova posebno je zanimljiva ilegalnom tržištu lijekovima jer mnogi takav lijek nastoje nabaviti anonimno, kako obitelj i okolina na bi saznala za njihov problem. 2006. godine na europskom tržištu pojavio se krivotvoreni lijek protiv gripe oseltamivir (Tamiflu), a sadržavao je umjesto djelatne tvari samo laktozu i C-vitamin.
U Hrvatskoj prodaja lijekova internetom nije dozvoljena, no ulaskom u EU otvorit će se ta mogućnost, pa treba pripremiti zakonski okvir koji će spriječiti promet krivotvorenim lijekovima.
Zapamtite da naručivanjem lijekova internetom izlažete svoje zdravlje velikom riziku. O liječenju lijekovima konzultirajte svoga liječnika i ljekarnika, a lijekove nabavljajte isključivo u ljekarni. Sumnju na krivotvorenje, pacijenti, ljekarnici i ostali zdravstveni radnici trebaju prijaviti Agenciji za lijekove i medicinske proizvode.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345