Mali pojmovnik farmaceutike
- Znak trokuta na pakiranju lijeka
- Kako lijek djeluje?
- Kako se lijek unosi u organizam?
- Koji se lijekovi uzimaju na usta?
- Koji oblici lijekova postoje za ostale primjene?
- Koji su lijekovi za vanjsku primjenu?
- Izdavanje lijeka na recept ili bez recepta
- Koji su lijekovi na recept?
- Koji su lijekovi bez recepta?
Koji se lijekovi uzimaju na usta?
Čvrsti ljekoviti oblici
Tablete su čvrsti ljekoviti oblici izrađeni komprimiranjem smjese djelatne supstancije s pomoćnim tvarima (punila, bojila, korigensi ...). To je vrlo uobičajen oblik lijeka, jednostavan za primjenu, a često trajniji za sigurnu uporabu od tekućih oblika. Tablete se gutaju najčešće cijele, s nešto tekućine (najbolje vode). Ovisno o vrsti lijeka, mogu se uzimati prije, poslije ili za vrijeme jela.
Odgovor na pitanje "Kada i kako treba uzimati određeni lijek u obliku tableta" dobit ćete od Vašeg liječnika ili ljekarnika. Obvezatno se pridržavajte dobivenih naputaka, jer ćete samo uz ispravnu uporabu postignuti učinkovitost lijeka, a sve nepoželjne popratne nuspojave svesti na minimum.
Tablete se danas najčešće pakiraju u " blister" (folija s udubljenjima u kojima su smještene tablete). Ako su tablete pakirane u bočice, nakon otvaranja, uz pravilno čuvanje i čvrsto zatvaranje bočice, vrijedi rok valjanosti otisnut na pakiranju.
Izrađuju se i višeslojne tablete, iz kojih se aktivna supstanca postepeno oslobađa , ili retard-tablete koje omogućavaju dugotrajan učinak (npr. tijekom cijelog dana).
Lingvalete (sublingvalne tablete) namijenjene su otapanju pod jezikom, kako bi se apsorpcijom kroz sluznicu postigao brzi učinak lijeka (npr. lingvalete nitroglicerina).
Film-tablete (obložene tablete) imaju posebnu ovojnicu oko jezgre, koja može zaštititi lijek, primjerice u prolazu kroz kiseli sadržaj želuca (gdje neki lijekovi podliježu razgradnji pa više nisu djelotvorni) kako bi se lijek oslobodio tek u tankom crijevu. Ovojnica može očuvati lijek i od štetnih utjecaja vlage, svjetla i zraka.
Dražeje su tablete obložene šećerom, čokoladom ili drugim pomoćnim tvarima koje služe kao korigens okusa.
Kapsule su ljekoviti oblici kod kojih se ljekovita supstancija puni u malu kapsulu (čahuru), izrađenu od želatine ili škroba, a mogu biti tvrde ili meke. Kapsule se pri uzimanju ne otvaraju već se progutaju cijele s tekućinom (vodom).
Efervete (efervescentne ili šumeće tablete), imaju oblik većih tableta, a proizvode se komprimiranjem djelatne supstancije s pomoćnim tvarima koje u vodi imaju sposobnost oslobađanja plina ugljičnogdioksida. Primjenjuju se prethodnim otapanjem u čaši vode pri čemu se dobije napitak ugodna okusa.
Tekući ljekoviti oblici
Neki bolesnici (mala djeca, starije osobe, ili osobe s teškoćama pri gutanju) teško uzimaju čvrste oblike lijekova na usta. U tim slučajevima pogodnija je primjena tekućih ljekovitih oblika. Ti oblici lijekova obično su kraćeg roka valjanosti, no brže se apsorbiraju. Pomoćne supstancije im daju boju, okus, slatkoću, čime postaju ugodniji za uzimanje. Doziraju se u kapima (brojanjem kapi) ili žličicama (veličinom i brojem dozirnih žličica).
Najčešći tekući oblici lijekova za peroralnu primjenu su otopine, sirupi, kapi, emulzije, suspenzije, tinkture.
Neki lijekovi, npr. antibiotici, ili neke druge ljekovite tvari nestabilne u vodenoj otopini, izrađuju se u obliku suhih zrnaca - granula koje će Vam ljekarnik prije izdavanja otopiti u vodi ili odgovarajućem otapalu. Važno je da pripravak dobro promućkate prije svake uporabe. Ukoliko je za propisanu terapiju, primjerice, potrebna količina od dvije bočice takvog tekućeg pripravka, u ljekarni će Vam pripremiti samo jednu bočicu, koju ćete trošiti (rok uporabe je obično 7 dana). Za nastavak terapije u ljekarni će Vam pripremiti svježe otopljeni pripravak.
Gotovi lijekovi u tekućim oblicima obično u originalnom pakiranju sadrže i prikladne žličice ili brizgalice kako bi ih korisnik mogao jednostavno i točno dozirati. Ukoliko ih nema, možete si pomoći praktičnim mjerama.
Primjerice 1 velika (jušna) žlica sadrži 15 ml, a mala (čajna) žličica 5 ml, dok se pod čašom vode podrazumijeva oko 150 ml.
- Znak trokuta na pakiranju lijeka
- Kako lijek djeluje?
- Kako se lijek unosi u organizam?
- Koji se lijekovi uzimaju na usta?
- Koji oblici lijekova postoje za ostale primjene?
- Koji su lijekovi za vanjsku primjenu?
- Izdavanje lijeka na recept ili bez recepta
- Koji su lijekovi na recept?
- Koji su lijekovi bez recepta?
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345