Nuspojave lijekova
Kako izbjeći nuspojave i kako reagirati ako se pojave?
Prilikom propisivanja lijeka bolesniku, nastoji se postići najbolji mogući terapijski učinak uz najmanji mogući rizik. Pritom je važno da se bolesnik točno drži liječničkih i ljekarnikovih uputa tijekom uzimanja lijeka.
Bolesnik bi trebao aktivno surađivati u svom liječenju. Uzima li prvi put neki lijek, ne treba se ustručavati tražiti, ako je potrebno, da mu se i nekoliko puta uputa objasni ili pojednostavni. Ljekarnik će mu, kao stručnjak za lijekove, rado objasniti sve u vezi s lijekovima; kako lijek djeluje, kako i kada ga primijeniti, kako dugo ga uzimati i koje su nuspojave moguće. Dobro je da se pročita priložena uputa o lijeku, no kako je ona često preopširna u navođenju nuspojava koje se eventualno mogu dogoditi, nerijetko se dogodi da pacijent od straha pred navedenim nuspojavama samovoljno smanji dozu ili posve prestane uzimati propisani lijek. To nije dobar način izbjegavanja nuspojava. Uvijek se treba savjetovati sa svojim liječnikom ili ljekarnikom i razjasniti nedoumice oko djelovanja i uzimanja lijeka.
Ako bolesnik primijeti neke promjene ili nuspojave vezane za uzimanje određenih lijekova, obvezno ih treba prijaviti liječniku ili ljekarniku. Pritom je važno da bolesnik navede i ostale lijekove, medicinske i biljne proizvode koje uzima jer ni ti proizvodi nisu bezazleni i mogu izazvati neželjene pojave. Liječnik će tada odlučiti treba li smanjiti dozu, promijeniti lijek ili će nuspojave za neko vrijeme same nestati.
Samo dobra suradnja između bolesnika, liječnika i ljekarnika rezultirat će djelotvornim i uspješnim liječenjem i poboljšanjem zdravstvenog stanja na sveopću dobrobit i zadovoljstvo.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345