Posebna upozorenja
Koje su to skupine bolesnika?
Trudnice
Lijekovi mogu djelovati štetno na plod u bilo kojem razdoblju trudnoće. Tu činjenicu važno je imati na umu prilikom propisivanja lijekova ženama generativne dobi. Lijekove trudnicama treba propisivati samo kada se procijeni da je korist za majku veća od rizika za plod.
Tijekom prvog tromjesečja treba izbjegavati bilo koji lijek, a kroz cijelu trudnoću, ako je nužno potrebno, treba uzimati samo lijekove koji su se pokazali neškodljivima, i to u najmanjoj djelotvornoj dozi. Veoma je malo lijekova s dokazanim teratogenim učinkom (uzrokuju teške deformacije ploda), no trudnice uvijek moraju biti posebno oprezne i obavezno naglasiti liječniku ili ljekarniku da su trudne.
Zabranjeni su citostatici, peroralni antikoagulansi, a treba biti vrlo oprezan ako je potrebna terapija antiepilepticima ili hormonima. Od lijekova za samoliječenje treba izbjegavati skoro sve lijekove protiv boli, naročito u zadnjem tromjesečju.
Dojilje
Određene količine nekih lijekova koje uzima majka mogu biti prisutne i u mlijeku. Ta mala količina najčešće nije štetna, no katkad može imati utjecaja na dijete. Ako dojite dijete, uvijek to naglasite liječniku i ljekarniku.
Novorođenčad i mala djeca
Mlado ljudsko biće uvelike se razlikuje od odraslog, ne samo po veličini, već i u funkciji fizioloških sustava. Tako im je i apsorpcija, metaboliziranje i izlučivanje lijeka drugačije nego kod odraslih.
Ako je potrebno malom bolesniku dati lijek, preporuča se intravenska injekcija (u praksi se ne daje tako često) ili rektalni put (čepići). Kod primjene lijekova oralnim putem (obično su to tekući oblici, sirupi ili kapi), treba imati na umu da bolesna mala djeca često povraćaju i imaju proljev, što svakako može utjecati na uspjeh terapije.
Starije osobe
Starija dob smatra se onom iznad 65 godina. Upravo ta populacija češće boluje od kroničnih bolesti i uzima dosta lijekova. Kod starijeg organizma promijenjena je farmakodinamika i farmakokinetika lijeka, pa su i nuspojave češće. Nepoštivanje naputka o uzimanju lijekova, vrlo često kod starije populacije može uzrokovati probleme.
Stariji ljudi se često žale na mnoge tegobe koje normalno prate starenje, pa ako za svaki simptom uzimaju lijek, nastaje konfuzija u glavi i u tijelu. Ne smije se zanemariti ni u kakvom je pakiranju lijek za starije osobe, jer i rukovanje s ambalažom može biti otežano. Pri savjetovanju o načinu primjene lijeka i dozi, treba biti strpljiv i siguran da je bolesnik razumio upute. Prikladno je upotrijebiti dozatore za lijekove, tj. posudice s pregradama u koje se sprema tjedna terapija po danima, kako ne bi došlo do zabune pri uzimanju puno lijekova.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345