Buđenje kao noćna mora
Savjeti za roditelje
NE čekati da noćno mokrenje prođe samo od sebe ako dijete nije počelo kontrolirati mokrenje u očekivanoj životnoj dobi (1,5 - 3 godine)
NE kažnjavati dijete nego razgovarati o tom problemu bez ljutnje jer ono nije krivo za to.
NE počinjati bilo kakvu terapiju bez savjeta s liječnikom.
NE odustati ako terapija ne donese rezultate u samom početku liječenja
Primarna monosimptomatska noćna enureza jedan je od najčešćih kroničnih poremećaja u djece predškolske i školske dobi, o čemu svjedoči i procjena da oko sedam posto dječaka i tri posto djevojčica u dobi od pet godina mokri tijekom dana ili noći u odjeću ili krevet, u dobi od 10 godina oko tri posto dječaka i dva posto djevojčica, a sa 18 godina javlja se u oko jedan posto muškaraca, rjeđe u žena. Zamjećuje se da je učestalost noćnog mokrenja veća u dječaka nego u djevojčica. Enureza može biti idiopatska i simptomatska.
Idiopatska enureza povezana je s obiteljskom predispozicijom i dovodi se u vezu s odgođenim sazrijevanjem središnjega živčanog sustava i izmijenjenom fiziologijom mokraćnog mjehura (npr. niži prag mokraćnog mjehura za nevoljno pražnjenje). Da postoji obiteljska predispozicija, govori podatak da oko 75 posto djece s enurezom ima bliskog srodnika s istim problemom. Epizode noćnog mokrenja u krevet mogu se dogoditi u bilo kojem stadiju spavanja - oko dvije trećine epizoda dogodi se u prvoj trećini noći, a katkad i za REM faze spavanja, kada se dijete može sjećati sna tijekom kojeg se pomokrilo.
Simptomatska enureza posljedica je urogenitalnih, metaboličkih, endokrinih i drugih bolesti.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345