Karijes bočice
Kako nastaje karijes bočice?
Da bi se kod nekoga karijes uopće razvio mora biti ispunjeno nekoliko preduvjeta:
- 1) mora postojati zub (domaćin) na kojem će se karijes razviti;
- 2) mora postojati bakterija čije će djelovanje razarati zub;
- 3) mora postojati supstrat (hrana za bakteriju);
- 4) mora proći dovoljno vremena da bi pod djelovanjem bakterije nastao karijes.
Ako samo jedan od ovih preduvjeta nije ispunjen, karijes se neće razviti. Prvi se zubi u usnoj šupljini djeteta pojavljuju nakon šestog mjeseca života, da bi do druge godine života izniknuli svi mliječni zubi. Usna šupljina djeteta prvobitno ne sadrži bakteriju Streptococcus mutans koju se smatra najodgovornijom za nastanak karijesa. Smatra se da do infekcije tom bakterijom najčešće dolazi zbog bliskoga kontakta sa slinom bližnjih (majka, otac, braća, sestre) jer se u njihovoj slini nalazi ta bakterija. S obzirom na to da je u ranom djetinjstvu majka najčešće i u najbližem kontaktu s djetetom, ona je možda i najvjerojatniji izvor infekcije. Brojnim je istraživanjima utvrđeno da će djeca čije majke imaju visoku razinu ove bakterije u slini i sama imati visoku razinu bakterija, za razliku od djece čije majke imaju nisku razinu ove bakterije. Što je veća razina bakterija u slini, veća je vjerojatnost nastanka karijesa.
S obzirom na to da je za pojavu karijesa potrebna minimalna količina bakterija, u praksi to znači da će ako majka, otac, braća i sestre imaju kariozne zube (samim tim imaju i visoku razinu S. mutans u slini) vrlo vjerojatno i dijete dosta rano razviti neki od oblika karijesa. Supstrat kojim se hrane bakterije jesu svi oni ostaci hrane i zaslađenih tekućina koji se zadržavaju na zubima i u usnoj šupljini. Bakterijama su ?najdraži?, a samim tim su i za zube najopasniji slatkiši, zaslađeni sokovi, mlijeko i rafinirani ugljikohidrati, jer se oni lako lijepe za zube i tako dugo zadržavaju u ustima služeći bakterijama kao izvor hrane. Da bi se karijes razvio, potrebno je da bakterije određeno vrijeme konzumiraju ostatke hrane na površini zuba. Pritom se oslobađaju kiseline, koje polako počinju nagrizati (demineralizirati) površinu zuba uzrokujući najprije jedva zamjetnu promjenu boje, koja s vremenom postaje sve izrazitija, da bi se u jednom trenutku na mjestu gdje je boja promijenjena pojavila i prva rupica odnosno prava karijesna lezija.
Opći razlozi i načela nastanka karijesa vrijede i kod nastanka karijesa bočice s tim što su oni tu možda nešto modificirani i ubrzani s obzirom na dugotrajno dojenje i/ili hranjenje djeteta mlijekom ili drugom zaslađenom tekućinom (zašećerena voda, zaslađen čaj, sok i dr.) prije spavanja ili tijekom noći. Naime neke majke doje svoju djecu dulje od dvije, pa i do tri godine. Osim toga dopuštaju da dojenje traje po nekoliko sati, pri čemu dijete, ali i majka zaspu dok se dijete još doji. To nije dobro jer laktoza koja se nalazi u majčinu i kravljem mlijeku, te šećeri iz zaslađenih tekućina pogoduju nastanku karijesa ostanu li mlijeko ili zaslađene tekućine na zubima dulje vrijeme. Osim toga, dijete tijekom spavanja ima smanjeno izlučivanje sline te nižu pH vrijednost u usnoj šupljini, što dodatno pogoduje razvoju karijesa. Poguban učinak za zube ima i običaj pojedinih roditelja da dijete umiruju tako što mu daju dudu koju su prethodno umočili u med ili uvaljali u šećer.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345