Nespušteni testisi - vaša najčešća pitanja
Što činiti ako je testis ostao u trbuhu?
Ako je riječ o abdominalnom testisu (koji je ostao u trbušnoj šupljini), tada se najčešće rade dvije operacije. U prvom aktu testis se oslobodi iz trbuha i spusti do neke mjere u preponski kanal. Nakon nekoliko mjeseci se drugim aktom testis spusti do mošnja, gdje se učvrsti. Ponekad je to moguće učiniti u jednoj operaciji, a ponekada testis, zbog vrlo kratkih elemenata, nije moguće spustiti.
Što ako testisa nema?
Ako testisa nema (agenezija ili aplazija testisa), testis suprotne strane sasvim je dovoljan za normalnu funkciju, kako hormonalnu, tako i produkciju sjemena. Dapače, preostali će testis pod utjecajem hormona biti najčešće veći od prosječnog testisa.
Ukoliko se ne nađu oba testisa, tada je potrebna detaljna obrada pedijatra endokrinologa i genetičara. Naime, potrebno je učiniti hormonalnu i kromosomsku analizu kako bi se odredio točan spol djeteta i sa sigurnošću isključio pravi ili lažni hermafroditizam (dvospolstvo). Ako se potvrdi muški spol djeteta, potrebno je započeti sa zamjenskom hormonalnom terapijom.
Tko treba liječiti nespuštene testise?
Nespuštene testise treba liječiti liječnik specijaliziran za to područje. Kada je riječ o hormonalnoj terapiji to je specijalist pedijatar-endokrinolog, a za operacijsko liječenje treba se obratiti specijalistu dječjem kirurgu. U većim centrima dječje kirurgije moguće je potražiti savjet dječjeg kirurga-urologa. No, u svakom slučaju treba izbjegavati liječenje u ustanovama i kod liječnika koji nisu specijalizirani za dječju patologiju.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345