Probiotici i zdravlje djece
Prebiotici su također važni
Prebiotici su neprobavljivi sastojci hrane koji stimuliraju rast i / ili aktivnost poželjnih mikroorganizama. Oni mogu pomoći bifidobakterijama i lactobacilima. Kada su probiotici i prebiotici pomiješani, zajedno su učinkovitiji od probiotika samog.
Prebiotici u velikoj mjeri dolaze iz ugljikohidrata, vlakana koja se zovu oligosaharidi. Oni nisu probavljivim, pa oligosaharidi ostaju u probavnom traktu i stimuliraju rast korisnih bakterija. Voće, mahunarke i cjelovite žitarice sadrže oligosaharide. Inulin se može uzeti kao dodatak ili biti dodan u hranu. Za razliku od probiotičkih bakterija, prebiotici se ne uništavaju kuhanjem, tako da se lako mogu uključiti u svakodnevni obrok. Ako dojite, vaše dijete već prima prebiotike jer majčino mlijeko sadrži ugljikohidratne molekule.
Za nedonoščad i ljude koji su jako bolesni ili pate od nedostatka imuniteta, probiotici mogu povećati rizik od bakterijske i gljivične infekcije. Međutim, soj Lactobaccillus, koji se javlja prirodno u proizvodnji fermentiranih mliječnih proizvoda, poput jogurta, čini se da ima koristi.
Prije ulaganja u probiotik ili prebiotik za vaše dijete, obratite se pedijatru za određivanje sigurnosti, idealnih sojeva za korištenje i odgovarajućeg doziranja.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345