Prvi međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju
Respiratorni sincicijski virus (RSV)
Povećani rizik od infekcije posebno je prisutan u sezoni RSV-a koja traje od studenoga do travnja. Respiratorni sincicijski virus se prenosi se tjelesnim kontaktom - dodirom, poljupcem i rukovanjem te kapljičnim putem tj. kašljanjem i kihanjem. Visoko ugrožene skupine su nedonoščad, mala djeca do dvije godine života, djeca sa srčanim problemima (s kongenitalnom bolesti srca) i djeca s plućnim problemima (kroničnom plućnom bolesti, uključujući i bronhopulmonalnu displaziju).
U prevenciji infekcija RSV-om iznimno je važno provođenje higijenskih mjera, čime se smanjuje mogućnost širenja virusa među ljudima. Za prevenciju infekcija RSV-om nema učinkovitog protuvirusnog lijeka, a liječenje je simptomatsko. U svrhu prevencije učinkovitom se pokazala pasivna imunizacija (imunoprofilaksa). Preporuku za profilaksu izdaje neonatolog ili pedijatar pulmolog, a u Hrvatskoj se primjenjuje u trinaest regionalnih centara prema kriterijima koja su postavila stručna društva. Imunizacija se djetetu daje u obliku mjesečnih injekcija, u sezoni RSV infekcija. Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi početkom 2007. godine uvrstilo je imunizaciju u Program obvezne imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse za posebne skupine stanovništva i pojedince pod povećanim rizikom od određenih zaraznih bolesti Republike Hrvatske.
Smjernice razvijenih zemalja većinom se naslanjaju na smjernice Američke akademije za pedijatriju (American Academy of Pediatrics). Sve države u kojima se primjenjuje pasivna imunizacija u indikaciju imaju uključenu i djecu s hemodinamski značajnom kongenitalnom srčanom greškom kao i djecu do dvije godine sa kroničnom plućnom bolesti. U Hrvatskoj trenutačno nije odobrena indikacija za djecu mlađu od dvije godine s hemodinamski značajnom kongenitalnom bolesti srca, no postupak za odobrenje te indikacije je u tijeku kako bi svako dijete kojemu je palivizumab potreban mogao primiti imunoprofilaksu. U pogledu stupnja nedonošenosti postoje razlike. Tako Hrvatska, Austrija, Francuska i Nizozemska uključuju djecu ispod 32 tjedna gestacije dok u Njemačkoj, Italiji, Grčkoj i Španjolskoj profilaksu mogu primiti djeca ispod 35 tjedana gestacije.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345