Razvoj i rast djeteta - 1. mjesec

Razvoj i rast djeteta - 1. mjesec

Razvoj i rast djeteta - 1. mjesec
  • Objavljeno: Utorak, 01.03.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Majka i dijete

2. tjedan

Vaša maternica je bila topla i ugodna okolina za bebu, i sada treba vremena da se dijete prilagodi raznim znamenitosti, zvukovima i životu izvan vašeg tijela.

Jedini način na koji vaša beba zna komunicirati je plačem, ali možete komunicirati s njom glasom i dodirom. Ona sada može prepoznati vaš glas među drugim glasovima.

Vaša beba se vjerojatno voli držati, ljubiti, maziti i nositi. On će čak ispustiti zvuk kad čuje vaš glas ili vidi vaše lice, i bit će nestrpljiva da vas pronađe u gomili.

Ako vaša beba plače više od tri sata u nizu tri ili više dana u tjednu najmanje tri tjedna, a nema medicinskog objašnjenja, postoji šansa da ju muče kolike. Kolike mogu djelovati doista neugodno, a plač i nemir mogu početi u bilo koje doba dana, ali je najčešće najintenzivniji između 18 sati i ponoći.

Srećom, kolike ne traju zauvijek. Šezdeset posto beba će proći najgore do 3 mjeseca, a kod 90 posto beba se javlja poboljšanje od 4. mjeseca. Nakon rođenja, vaš liječnik (ili vaš partner) će bezbolno smanjiti djetetovu pupčanu vrpcu, ostavljajući pupčani patrljak. Primijetit ćete da će nakon prvih nekoliko tjedana preostali dio otpasti. Za to vrijeme, nemojte kupati dijete u kadi, veća ga operite spužvom.

Možda ćete primijetiti da beba postaje razdražljiva ili nemirna na kraju dana. To je normalno. Dijete je jednostavno preplavljeno novim slikama i zvukovima i treba mu vremena da se na njih navikne. Bebini otkucaji srca i brzina sisanje se zapravo promijene kad se susretne s novim zvukom. Kada primijetite da beba postaje nervozna, masirajte ju, ljuljajte ili mazite da joj pomognete da se umiri.

Kao novi roditelj, normalno je da osjećate neki stupanj emocionalne ranjivosti. Barem 60 do 80 posto novih majki iskusi postporođajnu depresiju ili baby blues, blaži oblik depresije koji uzrokuje plačljivost, anksioznost, probleme sa spavanjem, razdražljivost i neraspoloženje. Ako osjećate bilo koji od simptoma, tugu koja traje cijeli dan, umanjeno zanimanje za gotovo sve, poteškoće u koncentraciji, promjenu apetita, anksioznost, pretjeranu krivnju, napade panike ili suicidalne misli, odmah se obratite se svom liječniku.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije