Razvoj i rast djeteta - 7. mjesec
3. tjedan
Beba koristi sva osjetila za istraživanje i učenje o svom svijetu. Pobrinite se da ima puno stvari oko sebe. S ljubav će stiskati mekanu gumenu loptu, maziti plišane životinjice i slušati zvukove koje igračke proizvode.
Zanimljiva stvar koju trebate učiniti: skupite različite tkanine i stavite ih jednu pored druge. Promatrajte bebin izraz lice kada pomiče ruke preko različitih tekstura.
Zajedničko gledanje knjige će poboljšati bebin jezika i postaviti temelje za cjeloživotnu ljubav prema čitanju. Birajte knjige koje su šarene i čvrste, te knjige koje imaju slike koje iskaču ili ilustracije koje su interaktivne.
Vaša beba neće moći otvoriti knjige ili čak listati stranice sve dok ne bude stara između 9 i 12 mjeseci, a još uvijek nema strpljenja da sjedi mirno dok čitate priču, ali nemojte odustati. Bez obzira na dob djeteta, čitanje pruža veliku priliku za maženje i druženje.
Počevši od sada, beba će vam vjerojatno dati do znanja da je spremna probati jesti prstima hvatajući žlicu ili otimajući svoj tanjur. Stavite par komadića hrane ne tanjur ispred djeteta.
Beba može imati dobar apetit, ali ne puno zubi, pa počnite s hranom koja je mekana ili će se rastopiti lako u ustima. Kako raste bit ćete u mogućnosti dati bebi veće komade onoga što i sami jedete.
Sjetite se da beba također uči o teksturi, boji i mirisu, pa pokušajte djetetu ponuditi raznovrsnu hranu. Mali komadi banane, oguljeno voće kao što su mango, šljive, kruške, breskva, dinja ili lubenica bez sjemena, male kockice tofua, dobro kuhana tjestenina, tanke trake sira ili vrlo mali komadi sira, borovnice i mali mekani komadi kuhanog povrća, poput mrkve, graška, tikvice, krumpira ili slatkog krumpira su dobra hrana za bebu.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345