Stres i trudnoća ne idu zajedno
Odgovarajuća prehrana
Kako je vaša beba potpuno upućena na vas i svu hranu prima kroz vaš krvotok, važno je da se tijekom trudnoće pravilno hranite. Izbjegavajte hranu bogatu mastima i šećerima te onu koja ne sadrži važne prehrambene sastojke. Svjež, meki sir, nepasterizirano i nekuhano mlijeko, salata od svježeg kupusa i razni namazi mogu biti zagađeni bakterijom listerijom, koja uzrokuje listeriozu. Ta bolest može izazvati pobačaj ili rađanje mrtvog djeteta. Sirovo meso ili jelo pripremljeno od sirovog mesa (suhomesnati proizvodi) mogu uzrokovati toksoplazmozu - bolest koja može izazvati sljepoću te oštećenja mozga i srca djeteta.
Ono što trudna žena jede ili ne jede može imati učinak na razvitak organa njezine bebe. Tako nedostatak bjelančevina i kalorija u trećem trimestru trudnoće može ometati pravilan razvitak mozga, a nedostatak folne kiseline povezan je s nekim anomalijama kralježnice. Premalo hrane ili neodgovarajuća vrsta hrane može zaustaviti rast bebe u maternici.
Navike u prehrani mogu djelovati i na tijek trudnoće i nastanak nekih neugodnosti u trudnoći (umor, jutarnja mučnina, grčevi u nogama, zatvor i drugi simptomi), ali i komplikacija kao što su anemija i preeklampsija te prijevremeni porod i premala ili prevelika porođajna težina djeteta. Jesti ne znači brinuti se o količini kalorija. Radije pazite na kvalitetu i hranjivost namirnica koje uzimate.
U trudnoći je važno pripremati i kuhati različita jela. Mnoge namirnice imaju hranjive sastojke, ali u različitim omjerima. Raznolika prehrana zadovoljava potrebne količine svih nužnih sastojaka. Jedite češće i manje (šest do osam manjih obroka), jer takav način prehrane utječe na bolju probavu i potpuniju razgradnju hrane.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345