Kako poboljšati njegovu plodnost
Jednostavna pravila za samopomoć
Veliki je broj čimbenika koji mogu utjecati na lošiju plodnost, a muškarci se s njima susreću svakog dana. Dobro je što već promjenom stila života većinu mogu brzo i jednoatavno eliminirati, pa čak i poboljšati svoju plodnost.
Može i bez stresa
Znanstvenici smatraju da kronični stres, u kombinaciji sa nezdravim životnim stilom, može smanjiti razinu testosterona i time loše utjecati na stvaranje spermija. Otkriveno je naime da strs u organizmu potiče oslobađanje opioida i glukokortikoida, što koči oslobađanje gonadotropnih hormona i posredno smanjuje proizvodnju testosterona u testisima, time i spermija. Na taj način stres narušava mušku plodnost pa se budućim očevima preporuča izbjegavanje neugodnih i stresnih situacija kad god je to moguće.
Godine nose svoje breme
Iako se spermiji proizvode duboko u starost, istraživanja pokazuju da nakon 55. godine života počinje opadati njihova plodna sposobnost. No plodnost muškaraca počinje opadati i ranije, jer u njezinu održavanju veliku ulogu imaju i vitalnost i opće fizičko i emocionalno stanje muškarca. Tako studija provedena u Australiji pokazuje da plodnost muškaraca počinje opadati već oko 40. godine života i da se brze smanjuje kod onih koji puše, piju, drogiraju se ili imaju višak kilograma. Zato su umjerenost za stolom, održavanje dobre forme i vedrog raspoloženja izuzetno važni za dugotrajnu dobru plodnost.
Manje cigareta, brži igrači
Sa pušenjem je povezan niz bolesti, a dokazano je i da loše djeluje na pokretljivost i kvalitetu spermija te može izazvati genetske promjene koje utječu na potomstvo. Više studija pokazuje da muškarci (ali i žene) koji puše imaju niži seksualni nagon i manje uspjeha u začeću, zbog čega se svima koji žele poraditi na potomstvu preporuča da se ostave cigareta ili barem smanje njihov broj.
Stop opijanju i drogama
Prekomjerno uživanje u alkoholu uništava i žensku i mušku plodnost, a isti učinak na muškarca ima i uzimanje anaboličkih steroida. Upotreba lakih droga, uključujući marihuanu, a posebice onih teških može smanjiti kvalitetu spermija za čak 50%. Stoga buduće tate trebaju strogo voditi računa o dopuštenom broju čašica i okaniti se svakog opijata.
Tjelesna aktivnost
Poznato je da umjerena i dozirana tjelovježba poboljšava zdravlje, sprečava gomilanje sala i pomaže oslobađanju negativnih učinaka stresa. Studije otkrivaju da dobar trening kod muškaraca povećava i razinu testosterona za gotovo 30%, a dobro je poznat utjecaj tog hormona na zdravlje i uredno funkcioniranje muškog spolnog sustava.
Kile pod kontrolom
Debljina je jedan od ključnih čimbenika za razvoj srčanožilnih bolesti, a kod muškaraca često vodi impotenciji. Mnoga istraživanja pokazuju da posebno dizajnirane dijete sa bogatim sadržajem omega-3 masnih kiselina, pravilnim omjerom ugljikohidrata te odgovarajućom količinom voća i povrća ? poboljšavaju mušku plodnost i povećavaju šanse za začeće.
Poslijepodne je najbolje
Iako se mnogi za ljubavne igre odlučuju noću, istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta u Modeni pokazuju da to nije najbolje vrijeme za stvaranje potomstva, jer muškarci imaju najveći broj spermija svakog dana oko 17 sati. Stoga je to doba dana najbolje kada se planira začeće.
Pažnja - loš okoliš
Dobro je poznat štetan utjecaj radioaktivnog zračenja na mušku plodnost, no manje je poznato da isto djeluje i kronična izloženost vlažnim i vrućim prostorima (saune), te izloženost anilinskim bojama, pesticidima i teškim metalima. Izbjegavanje ovih štetnih čimbenika poboljšava plodnost kod muškaraca.
Važna je pomoć liječnika
Smanjen broj i pokretljivost odnosno kvaliteta spermija mogu biti i posljedica različitih bolesti spolnog sustava te nasljednih i stečenih sistemskih bolesti. Zbog bolesti hipotalamusa ili hipofize primjerice može doći do poremećaja u lučenju i funkcioniranju hormona koji utječu na plodnost. Lošija plodnost može biti i posljedica ozljede ili bolesti testisa, poput nespuštenog testisa te proširene vene testisa (varikokela). Može se pojaviti i kao komplikacija neke od spolnih infekcija, među kojima su najčešće gonoreja, klamidijaza te HPV infekcija.
Među sistemskim bolestima posebnu pažnju treba usmjeriti na bolest bubrega, jetre ili šećernu bolest, jer njihovo pravilno liječenje i redovito kontroliranje pomaže poboljšanju spolne funkcije.
Naravno, dok je kod sveprisutnih remetilačkih čimbenika iz svakodnevnog životadovoljno samo usvojiti zdrave navike, medicinski razlozi poremećaja plodnosti muškarca treaže pomoć liječnika. To znači da obavezno treba otići na detaljne specijalističke preglede i obradu i potom uzimati odgovarajući terapiju.
Pomagači iz tanjura
Manjak svježeg voća i povrća na jelovniku, ali i integralnih žitarica i mahunarki, može voditi nedostatku važnih vitamina i minerala u organizmu pa utjecati na zdravlje spolnog sustava te kvalitetu i broj spermija. To je razlog što slijedeće dodaci prehrani mogu zavidno poboljšati plodnost zdravih muškaraca.
Koenzim Q10 poznati je muški pomagač. Odavno se zna da pomaže povećanju broja i pokretljivosti spermija.
Selen je dobar za povećanje pokretljivosti spermija. Približno 50% selena nalazi se u testisima i sjemenim kanalićima muškarca zbog čega se gube tijekom ejakulacija pa taj mineral trebaju redovito nadoknađivati.
Cink potiče proizvodnju spermija i pomaže održavanju volumena sperme, a neophodan je za normalno stvaranje testosterona. Nedostatak cinka povezuje se s pojavom abnormalnosti spermija i bolesti prostate te ga uvijek treba biti dovoljno u muškom organizmu.
Mangan, ako ga nema dovoljno, dovodi do neadekvatne sinteze muških spolnih hormona, degeneracije testisa, gubitka libida i neplodnosti.
Folna kiselina nužna je za stvaranje spermija, održavanje njihovog broja i pokretljivosti, a nedostatak dovodi do poremećaja u građi spermija.
Omega-3 masne kiseline koje pronalazimo u ribljem ulju i ulju sjemenki lana te omega-6 masne kiseline poboljšavaju fluidnost membrane spermija i mušku plodnost.
Vitamin C i vitamin E svojim antioksidativnim učinkom smanjuju u organizmu broj slobodnih radikala koji mogu oštetiti spermije. Osim toga podržavaju vitalnost spermija.
Ginseng povećava razinu testosterona te količinu i kvalitetu spermija.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345