Ovo su najgore životne navike kada je u pitanju muška (ne)plodnost

Ovo su najgore životne navike kada je u pitanju muška (ne)plodnost

Ovo su najgore životne navike kada je u pitanju muška (ne)plodnost
  • Objavljeno: Utorak, 05.11.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Kategorija: Muško zdravlje

Muška neplodnost je i dalje tema o kojoj se u društvu i medijima ne govori često pa mnogi nisu svjesni da i svojim ponašanjem u određenoj mjeri mogu utjecati na vlastitu (ne)plodnost. Iako su zdravstveni, biološki faktori izrazito važni, dobro je znati da i svakodnevne navike mogu predstavljati ozbiljan problem kada je u pitanju plodnost. U nastavku smo izdvojili njih sedam, a ako razmišljate o obitelji - sada ili u budućnosti - vrijeme je da ih se zauvijek riješite.

Loša prehrana

Prehrana koja sadrži puno masti i šećera, ali i velike količine proteina životinjskog podrijetla može negativno utjecati na spermu. Osim navedenog, treba paziti i na unos soje jer sadrži estrogen, koji u većim količinama može narušiti kvalitetu sperme.

Namirnice koje bi trebale prevladavati u prehrani su voće i povrće (posebno vrste bogate antioksidansima), cjelovite žitarice, orašasti plodovi, sjemenke i umjerena količina proteina životinjskog podrijetla iz nemasnih izvora, najbolje je odabrati ribu i perad.

Manjak kretanja

Redovita tjelovježba je ključna za opće zdravlje organizma, a samim time i za plodnost. Preporučuje se barem 150 minuta tjelovježbe tjedno, što je ključno za zdravlje, ali i kako bi se lakše izbjegao višak kilograma i pretilost - važan faktor kada se radi o plodnosti.

Višak kilograma i pretilost

Iako višak kilograma sam po sebi nije navika, izravna je posljedica dviju prethodno navedenih. Istraživanja pokazuju da pretilost može utjecati na kvalitetu sperme, a može dovesti i do neravnoteže hormona - povišene razine estrogena i snižene razine testosterona - što se također može loše odraziti na plodnost.

Stres i manjak sna

Poznato je da stres može utjecati i na fizičko zdravlje, a važno je znati da također može odigrati značajnu ulogu kada je u pitanju hormonska neravnoteža. Kako biste izbjegli učinke koje je kasnije teško poništiti, pazite na balans između poslovnog i privatnog života, odvojite dovoljno vremena za aktivnosti u kojima uživate i koje vas opuštaju te ulažite u kvalitetu odnosa s ljudima koji vas okružuju.

Vodite računa i o tome da dovoljno spavate - za odrasle osobe se preporučuje 7 do 8 sati svake noći - jer je loša kvaliteta sna dodatni faktor rizika kada su u pitanju poremećaji raspoloženja kao što su anksioznost i depresija, koji također mogu utjecati na libido i plodnost.

Prekomjerna konzumacija lijekova

Postoje lijekovi koji mogu utjecati na plodnost pa je važno, neovisno o tome koje lijekove uzimate, razgovarati s liječnikom o potencijalnim nuspojavama. Također je važno da nikada ne uzimate lijekove, a da prije toga niste o njima razgovarali sa svojim liječnikom.

Prekomjerna konzumacija alkohola

Prekomjerna konzumacija alkohola se na više načina može odraziti na plodnost - može utjecati na sniženje razine testosterona, kvalitetu i količinu sperme, ali i na libido. Osim toga, alkohol je vodeći uzrok oboljenja jetre, nerijetko povezanih s neplodnošću.

Pušenje

Osim što negativno utječe na kvalitetu, broj i pokretljivost spermija, pušenje je faktor koji doprinosi i erektilnoj disfunkciji, što znači da je više razloga zašto pušači mogu imati manje šanse za uspješno začeće. Kod pušenja vrijedi pravilo "što više cigareta - to lošije stanje", pa ako ne uspijevate prestati pušiti, pokušajte barem drastično smanjiti. No, mnogi bivši pušači će ipak reći kako je lakše u potpunosti prestati, što je i najbolja opcija.

Profertil kapsule®* sadrže patentiranu kombinaciju sastojaka za nutritivnu potporu muškoj plodnosti. Riječ je o dodatku prehrani s L-karnitinom, L-argininom, koenzimom Q10, glutationom, vitaminima i mineralima, koji osigurava sinergijski učinak kombinacije sastojaka.

  • Selen doprinosi normalnoj spermatogenezi.
  • Cink doprinosi normalnoj plodnosti i reprodukciji.
  • Folna kiselina doprinosi normalnom metabolizmu homocisteina i normalnoj sintezi aminokiselina.
  • Cink i folati imaju ulogu u procesu stanične diobe.
  • Vitamin E i selen doprinose zaštiti stanica od oksidativnog stresa.

*Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Preporučuje se uzimanje dodatka prehrani u okviru raznovrsne i uravnotežene prehrane te zdravog načina života. Čuvati od dohvata male djece.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije