5 stvari koje morate znate ako vas muče hemoroidi
Hemoroidi su čest zdravstveni problem koji može izazvati niz neugodnih simptoma, uključujući bol, svrbež, peckanje, a nekad i krvarenje iz anusa. Pojava krvi prilikom pražnjenja crijeva može biti uznemirujuća, ali hemoroidi su obično bezopasni kada se pravilno liječe.
Budući da se javljaju na vrlo osjetljivom području, mnogi osjećaju nelagodu pri pomisli na liječnički pregled, no iznimno je važno - posebno ako uočite krvarenje - obratiti se liječniku i utvrditi radi li se zaista o hemoroidima ili je u pitanju ozbiljniji simptom.
1. Što su točno hemoroidi?
Hemoroidi su proširene vene u anusu i donjem dijelu rektuma, a mogu se usporediti s proširenim venama koje se javljaju na nogama. Nastaju kao posljedica pojačanog pritiska na krvne žile u analnom području, što može biti uzrokovano kroničnim zatvorom, prehranom s premalo vlakana, trudnoćom ili pretilošću, a smatra se da faktor može biti i genetika. Osim nelagode, hemoroidi mogu uzrokovati simptome poput krvarenja, svrbeža, peckanja i boli, a kod nekih izazivaju i osjećaj srama.
2. Kod koga se javljaju hemoroidi?
Hemoroidi se mogu pojaviti kod muškaraca i žena svih dobnih skupina, ali su puno češći kod starijih osoba. Kod žena se nerijetko javljaju tijekom trudnoće ili nakon poroda, dok su kod muškaraca obično povezani s fizičkim aktivnostima koje zahtijevaju dizanje teških tereta. Rizik od pojave hemoroida raste s godinama - istraživanja pokazuju da oko polovice ljudi starijih od 50 godina ima problema s hemoroidima. Budući da na pojavu hemoroida može utjecati i genetika, to znači da ako su vaši roditelji imali hemoroide, postoji veća vjerojatnost da ćete ih i vi imati.
3. Koja je razlika između vanjskih i unutarnjih hemoroida?
Postoje dvije osnovne vrste hemoroida: vanjski i unutarnji. Vanjski hemoroidi se nalaze ispod kože oko anusa i često uzrokuju vidljive izbočine te bol, svrbež i oticanje, posebice pri sjedenju. Ponekad mogu uzrokovati intenzivnu bol ako se u njima stvori ugrušak, a poznati su i kao trombozirani hemoroidi. S druge strane, unutarnji hemoroidi nisu vidljivi izvana i često ne uzrokuju simptome osim krvarenja. Ako dođe do krvarenja iz anusa, važno je obratiti se liječniku kako bi se isključili drugi mogući uzroci krvarenja.
4. Kako izliječiti hemoroide?
Liječenje hemoroida ovisi o stupnju simptoma. U lakšim slučajevima, simptomi često prolaze sami uz promjene u prehrani, poput povećanja unosa vlakana i tekućine. Za pomoć u liječenju mogu se koristiti i proizvodi koji djeluju kao podrška u zacjeljivanju tkiva, poput Proktis-M PLUS masti za rektum ili Proktis-M čepića za rektalnu primjenu. Uz sve navedeno, treba misliti i o odgovarajućoj higijeni - odlučite se za toplu vodu, a ako želite koristiti još nešto osim vode, birajte proizvode koji provjereno neće izazvati iritaciju, kao što je Proktis-M pjena za pranje s umirujućim i rashlađujućim djelovanjem za svakodnevnu higijenu.
Kada su u pitanju teži slučajeve, dostupne su različite medicinske metode, poput sklerozacije, podvezivanja hemoroida gumenom trakom ili infracrvene fotokoagulacije. U najtežim slučajevima, gdje dolazi do stalnog prolapsa hemoroida, može biti potrebna operacija.
5. Može li se spriječiti pojava hemoroida?
Prevencija hemoroida najviše se oslanja na održavanje stolice mekom kako bi lakše prolazila kroz rektum i anus. Pravilna prehrana koja uključuje puno vlakana iz voća, povrća i cjelovitih žitarica može pomoći u povećanju volumena stolice i njezinom omekšavanju. Preporučuje se i unos dovoljne količine tekućine, kako bi se stolica održala mekom. Izbjegavanje naprezanja tijekom pražnjenja crijeva, redovita tjelovježba i održavanje zdrave tjelesne težine također su ključni koraci za sprječavanje pojave hemoroida. Također, treba izbjegavati dugotrajno sjedenje, posebno na zahodu, jer može povećati pritisak na vene u anusu.
Proktis-M čepići i Proktis-M PLUS mast za rektum koriste se kao pomoćna terapija kod pojave unutarnjih i vanjskih hemoroide. Oba proizvoda sadrže hijaluronsku kiselinu, koja doprinosi obnovi tkiva, ubrzava proces epitelizacije i pospješuje zacjeljivanje oštećenja anorektalnog kanala. Zbog sinergijskog učinka ostalih sastojaka, pružaju trenutačno olakšanje neugodnih simptoma. Proktis-M pjena za pranje ima umirujući učinak i sprječava isušivanje, a posebno je namijenjena za svakodnevnu higijenu perianalnog područja.
Proizvodi iz Proktis-M linije prikladni su i za uporabu nakon proktoloških zahvata ili kod drugih oštećenja anorektalnog kanala, jer potiču regeneraciju tkiva i oblažu sluznicu, što olakšava pražnjenje crijeva. Sigurni su za dugotrajno korištenje.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345