Rani simptomi raka kod muškaraca koje ne smijete ignorirati
Rak je drugi najznačajniji uzrok smrti u Hrvatskoj. Muškarci najčešće umiru od raka pluća, a odmah ga slijede rak debelog crijeva, želuca i prostate. Najviše žena pak oboli od raka dojke, debelog crijeva i pluća
Rani simptomi raka kod muškaraca mogu uključivati promjene u navikama pražnjenja crijeva, nenamjerni gubitak težine, promjene na testisima i poteškoće s mokrenjem. Prepoznavanje upozoravajućih znakova raka može značajno utjecati na ishod bolesti. Neki možda ne primjećuju rane znakove karcinoma ili ih mogu zamijeniti za simptome neke druge bolesti.
Zato smo istražili neke uobičajene rane upozoravajuće znakove raka kod muškaraca.
Promjene u rutini pražnjenja crijeva
Povremene promjene obično nisu razlog za zabrinutost. Međutim, dugotrajne promjene mogu biti znak nekih poremećaja, kao što su upalna bolest crijeva i sindrom iritabilnog crijeva. Ove promjene također, kažu stručnjaci, mogu ponekad ukazivati na određene vrste raka, uključujući rak debelog crijeva, mokraćnog mjehura i prostate .
Svatko tko ima ozbiljan ili stalan zatvor ili proljev treba posjetiti liječnika, pogotovo ako primijeti krv u stolici ili rektalno krvarenje.
I hemoroidi i rak debelog crijeva mogu uzrokovati svrbež, bol, rektalno krvarenje i krvavu stolicu. Ako osoba iskusi trajno ili povećano krvarenje iz rektuma, to može prije ukazivati na rak nego na hemoroide.
Poteškoće s mokrenjem
Oni koje primijete krv u urinu ili sjemenu ili imaju poteškoća s mokrenjem trebaju posjetiti liječnika. Ovi simptomi mogu ukazivati na rak mjehura.
Bolno ili teško mokrenje također može biti znak raka prostate.
Drugi simptomi raka prostate mogu uključivati:
- osjećaj peckanja pri mokrenju
- slabu struja urina
- erektilnu disfunkciju
- gubitak kontrole nad mjehurom ili crijevima
Gubitak težine
Nenamjerno mršavljenje bez nekog posebnog razloga (dijeta, intenzivno vježbanje) uvijek su razlog za posjet liječniku. Nenamjerno mršavljenje je kad osoba izgubi više od 5 posto svoje tjelesne težine u manje od 12 mjeseci bez bilo kakve prehrambene promjene ili promjene načina života.
Nenamjerni gubitak težine ne znači nužno da osoba ima rak. Međutim, ovaj simptom se ne smije zanemariti, jer to može biti znak upozorenja za mnoga različita zdravstvena stanja.
Promjene na testisima
Prema Nacionalnom institutu za rak, rak testisa je rijetko stanje koje liječnici najčešće dijagnosticiraju kod muškaraca u dobi od 20 do 34 godine. Rak testisa ne uzrokuje uvijek simptome u ranim stadijima, a prvi vidljiv znak je često kvržica na testisu.
Ostali simptomi raka testisa mogu uključivati:
- bol u jednom ili oba testisa
- promjene veličine ili čvrstoće testisa
- bol ili ukočenost skrotuma (mošnje)
- oticanje skrotuma
- tupu bol u preponama
Promjene na testisima ne ukazuju uvijek na rak. Bakterijske i virusne infekcije također mogu uzrokovati oticanje i bol. Međutim, važno je otići na pregled ako se primijete ovakve promjene.
Kvržice
Iako je rijetko, muškarci također mogu dobiti rak dojke. Ispod bradavica, muškarci imaju malu količinu tkiva dojke koja sadrži kanale. Rak dojke kod muškaraca često počinje u tim kanalima i širi se na okolno tkivo dojke.
Promjene u dojkama koje mogu ukazati na rak uključuju:
- otekline ili kvržice
- udubljenje kože
- iscjedak iz bradavice
- crvenilo
Muškarci koji primijete bilo koju od tih promjena trebaju razgovarati s liječnikom.
Rane na/u ustima
Rane u ustima koje mogu biti kancerogene su najčešće ravne i bezbolne, a mogu biti bijele ili crvene boje. Pazite da ih ne pomiješate s aftama koju su obično bolne. Kancerogene rane uglavnom ne bole, ali mogu krvariti. Bilo kakve rane koje traju duže od 3 tjedna treba pregledati.
Čimbenici, koji mogu povećati rizik od raka grla su:
- upotreba duhanskih proizvoda
- pretjerana konzumacija alkohola
- HPV
- nedostatak voća i povrća u prehrani
- hrana siromašna bjelančevinama, vitaminima i mineralima
- izloženosti štetnim kemikalijama i tvarima (boje, lakovi, prašina, dim)
Uporni kašalj
Kašalj koji ne prestaje ili se pogoršava tijekom vremena može biti znak nekoliko ozbiljnih zdravstvenih stanja, uključujući rak pluća. Ljudi koji imaju stalan kašalj bez očitih razloga trebaju razgovarati s liječnikom.
Drugi simptomi koji ukazuju na ozbiljno stanje uključuju:
- iskašljavanje krv
- prekomjernu proizvodnju sluzi
- otežano disanje ili kratkoću daha
- bol u prsima
- umor
- promuklost
Bol u želucu i mučnina
Trajna ili ponavljajuća bol u želucu i mučnina mogu ukazivati na probavni problem, kao što su upalna bolest crijeva ili gastroenteritis. Međutim, ovi se simptomi mogu ponekad pojaviti i zbog raka želuca ili gušterače.
Bol u kostima
Neke vrste raka, kao što su rak prostate i pluća, mogu se proširiti na kosti. Ovo širenje javlja se u naprednijim stadijima bolesti. Metastaze kostiju mogu uzrokovati tupu, jaku bol koja može u početku doći i proći prije nego što postane konstantna. Rak može oslabiti kosti, što ih čini sklonijima frakturama.
Umor
Mnoga kronična stanja, uključujući i rak, mogu uzrokovati neobjašnjivi umor. Neke vrste raka, kao što su leukemija i limfom, mogu poremetiti proizvodnju crvenih krvnih stanica koje prenose kisik po cijelom tijelu. Osobe koje imaju nizak broj tih stanica, zbog manje kisika koji cirkulira tijelom, mogu osjetiti snažan umor.
Tumori se naime natječu sa zdravim stanicama za esencijalne hranjive tvari, a zdrave stanice će umrijeti ako ne mogu dobiti dovoljno tih tvari. Nekontrolirani rast tumora može uzrokovati umor i brz gubitak težine.
Umor od raka se ne poboljšava ni nakon dovoljno sna. Osobe koje imaju stalan, neobjašnjen umor trebaju razgovarati s liječnikom.
Kada posjetiti liječnika
Neke vrste raka, sve do kasnijih faza bolesti, možda neće uzrokovati primjetne simptome. Osoba treba biti svjesna promjena koje se događaju i ne ignorirati ih.
Rana dijagnoza i liječenje općenito poboljšavaju izglede za većinu vrsta raka.
Posjetite liječnika zbog bilo kojeg od sljedećih simptoma:
- uporan kašalj bez očitih uzroka
- krv u ispljuvku
- krvava stolica ili rektalno krvarenje
- krv u mokraći ili sjemenu
- nenamjerni gubitak težine
- teška ili stalna bol u prsima
- bol u kostima
- kronične glavobolje
Vezani sadržaj:
- Ove preglede treba obaviti svaki muškarac
- Naučite kako obaviti samopregled testisa
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345