Sve o kompostiranju: kako kompostirati, što se smije, a što ne smije kompostirati
Kompostiranje je ekološki prihvatljivija alternativa bacanju predmeta u smeće jer ne samo da smanjujete otpad na odlagalištima, već dobivate i gnojivo bogato hranjivim tvarima za svoj vrt. Jednom kada steknete naviku, shvatit ćete kako je kompostiranje jednostavno.
Prati nas na posebnoj domeni Svijet Novih Navika i na društvenim mrežama, Facebooku i Instagramu!
Tako ćete čuvati i okoliš, jer otpad od hrane koji završi na odlagalištima može pridonijeti alarmantno visokim količinama emisija plinova metana. Uz uštedu bačene hrane i obogaćivanje vašeg tla, jedna od glavnih prednosti kompostiranja je da točno znate što je ušlo u vaše tlo, a time i čime se hrane vaše biljke te domaći usjevi.
Za razliku od zemlje kupljene u trgovini koja je može biti izložena raznim kemikalijama ili pesticidima, domaći kompost je jeftiniji, zdraviji, ekološki prihvatljiviji i dolazi bez ikakve plastične ambalaže.
Kompostiranje povrća i voća
Ako se pitate možete li kompostirati koru od banane ili krumpir - odgovor je da. Povrće i voće su suštinska hrana za kompostiranje. Većina voća, od jabuka i banana do krušaka, grožđa i bobičastog voća, daje kompostu puno hranjivih tvari koje će obogatiti vaše tlo. Voću s velikim sjemenkama poput avokada, breskve i nektarine trebat će više vremena da se razgradi, a možda se uopće neće razgraditi u potpunosti. Zbog toga, bolje izvadite košticu prilikom kompostiranja.
Možete ih kompostirati u bilo kojem obliku: ostatke i kore, sirovo ili kuhano pa čak i ako je pokvareno. Poput ostataka povrća, ljuske jaja su odlične za kompost jer dodaju minerale poput kalcija i druge esencijalne hranjive tvari korisne za rast biljaka. Za bržu razgradnju, slobodno zgnječite ljuske jaja prije dodavanja.
Kompostiranje kuhane hrane i ostataka
Očito je da je ekološki najprihvatljivija opcija pojesti svu hranu koju kupite, a u slučaju ostataka iste iskoristiti u pripremi novih jela. Međutim, možete kompostirati gotovo bilo koju kuhanu hranu, uključujući rižu i druge žitarice, kruh, grah, tjesteninu, umake, juhe, složence, jaja i tako dalje. No, ako vaši ostaci sadrže puno mesa ili mliječnih proizvoda, radije ih odložite sa strane.
Kompostiranje mesa i kostiju
Kućni komposteri možda nisu idealni za kompostiranje mesa i kostiju jer bi mogli privući neželjene štetnike na kompostnu hrpu. Sirovo meso nikako ne možete kompostirati.
Kompostiranje prirodnih biljnih materijala
Kako biste uravnotežili vlažne, zelene i materijale s visokim udjelom dušika iz ostataka kućanstva, Jennifer Jewell, autorica knjige "The Earth in Her Hands: 75 Extraordinary Women Working in the World of Plants" za Well and Good predlaže da svom kompostu dodate suši otpad iz dvorišta bogat ugljikom poput suhog lišća, grančica, češera, biljnih ostataka i stare zemlje.
Uravnoteženje vlage i korištenih organskih materijala pomoći će u sprječavanju truljenja komposta ili pretjerane smrdljivosti ili prevladavanja bakterija. Ali, pobrinite se da ništa od toga nije počelo puštati sjemenje ili da pokazuje znakove bolesti. Kompostiranje sjemena korova, poput bijele pufne maslačka, samo će im pomoći u širenju. Isto je i s biljnim bolestima. Stoga ako ste u nedoumici, ne kompostirajte te stvari.
Kompostiranje proizvoda od papira
Možete kompostirati većinu vrsta papira, samo pripazite da papir nije sjajan. To jest, uklonite sve časopise ili omotnice koje imaju plastični prozorčić na sebi. Kompostirati možete od prljavih papirnatih salveta do filtera za kavu, role papirnatih ručnika, novine, pisma i papirnate vrećice. U kompost možete staviti čak i posteljinu vašeg hrčka. Za brže kompostiranje, slobodno isjeckajte listove papira.
Kompostiranje kave i čaja
Potrošeni talog kave i listovi čaja uvijek se mogu kompostirati. Ako koristite jednokratne kapsule za kava aparate, možete kompostirati sadržaj toga, ali ne i ambalažu. Jennifer Jewell otkrila je kako talog kave pomaže u povećanju razine dušika u vašoj mješavini.
Bogati hranjivim tvarima s mineralima poput kalija, fosfora i dušika, listovi čaja mogu pomoći u održavanju razine vlage, povećati razinu kisika i brzinu razgradnje. Važno je provjeriti jesu li vaše vrećice čaja napravljene od biorazgradivih materijala koje su sigurne za kompost prije nego ih dodate u mješavinu. Isto tako, konac i etiketu vrećice čaja nije moguće kompostirati pa njih odvojite i bacite u predviđenu kantu za smeće.
Kompostiranje mliječnih proizvoda
Kao i kod mesa te kostiju, kompostiranje mliječnih proizvoda poput maslaca, mlijeka, kiselog vrhnja i jogurta mogu stvoriti probleme s mirisom i tako privući neželjene štetočine dok se ti proizvodi razgrađuju. Preporučujemo da pojedete sve mliječne proizvode, a u slučaju veće količine bacanja tih proizvoda, smanjite količinu koju kupujete. Malu količinu mliječnih proizvoda možete kompostirati tako da ih jednostavno temeljito pomiješate s drugim organskim tvarima, poput lišća.
Kompostiranje plastike, metala (uključujući foliju) i stakla
Ovo vjerojatno znate, ali nemojte kompostirati ove materijale! Umjesto toga, većinu toga možete reciklirati. Pripazite na stvari poput naljepnica, oznaka i vezica prilikom recikliranja. Odbacite ambalažu odvojeno od hrane.
Kompostiranje otpada kućnih ljubimaca
Neki otpad biljojeda može biti u redu za kompost, ali otpad od pasa i mačaka nije, čak i ako ne jedu kupovnu hranu. Također, nemojte kompostirati pijesak za mačke, čak i ako ste izvadili izmet jer je vjerojatno ranije kontaminiran.
Kompostiranje jestivog ulja
Ulje za kuhanje i druge masti mogu usporiti proces razgradnje. Možete kompostirati male količine biljnih ulja, poput maslinovog, kukuruznog i suncokretovog. Ako ste upravo završili s pripremom jela i imate tavu za prženje punu ulja, ponovno upotrijebite to ulje za drugu priliku tako što ćete procijediti ostatke hrane i spremiti ulje u zatvorenu posudu.
Kompostiranje orašastih plodova i žitarica
Orašasti plodovi, ljuske oraha i žitarice uvelike će koristiti vašem ekosustavu komposta jer svaki od njih može unijeti važne hranjive tvari u vaše tlo. Iako predmetima kao što su čvrste ljuske pistacija može trebati nekoliko godina da se razgrade, njihovo drobljenje prije dodavanja u kantu može ubrzati proces kako bi se isto ravnomjernije stopilo s tlom.
Kako znati kada je kompost spreman za upotrebu?
"Jednom kada vaš kompost izgleda i miriše poput "tla", a ne poput ostataka hrane ili biljnog otpada koji ste izvorno stavili u njega, spreman je za upotrebu", kaže Jewell. "Konačni proizvod trebao bi jednako dobro održavati vlagu i dati se fino obraditi. To znači da se ne razdvaja kada je vlažan i kada ga stisneš u ruci, ali se raspada kada ga nježno obradiš. Na kraju, trebalo bi mirisati zemljano", navodi.
Koliko i kako dodati kompost u vlastiti vrt?
Pokazatelji poput boje lišća i formiranja cvjetnih pupova mogu pomoći u prepoznavanju biljke kojoj je potrebno pojačanje hranjivih tvari, objašnjava Jewell. Pravilno odlaganje ostataka koji se mogu kompostirati može pomoći da vaše biljke i vrt dobiju hranjive tvari koje im nedostaju. "Dodajem oko 5 centimetara komposta oko mojih biljaka, što se često naziva prihranjivanjem, i zatim ga malo ukopam u postojeće tlo kako se ne bi samo ispralo", tvrdi.
Kada je riječ o učestalosti, Jewell tvrdi kako su zahtjevi različiti za svaku vrstu biljke. "Svoje trajnice, kao što su ruže i žalfije, obično obrađujem kompostom jednom u proljeće i jednom u jesen. Svoje lončanice prihranjujem dva puta godišnje, jednom u proljeće i jednom usred ljeta, svježim kompostom iz svoje hrpe. I naravno, obrađujem svoje ljetno povrće svakih nekoliko tjedana u njihovoj vrhunskoj sezoni rasta", zaključuje Jewell.
Na kraju, nikada nemojte kompostirati drveni ugljen ili ugljen s vašeg roštilja te izbjegavajte dodavanje bilo kakvog otpada od hrane koji je potencijalno kontaminiran štetnim patogenima ili bakterijama koje mogu narušiti zdravlje vašeg komposta.
Vezani sadržaj:
- Kako možeš smanjiti otpad: vodič za početnike u 18 koraka
- Evo kako možete iskoristiti ljuske od jaja
- 10 razloga zašto je plant based prehrana dobra za tebe
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345