11 grešaka kojima nesvjesno ubijate svoje biljke
Biljke mogu značajno oživjeti vaš prostor, ali samo ako se dobro brinete o njima. Briga o kućnom bilju nije komplicirana ako se naoružate pravim informacijama. U nastavku donosimo popis svih načina na koje nenamjerno ubijate svoje biljke te rješenja kojima im možete pomoći da žive dugo i budu zdrave.
Ne znate potrebe svoje biljke
Možda ste jedna od onih osoba koja razgovara sa svojim biljkama, što je odlično. No problem je u tome što one ne mogu koristiti riječi da vam kažu što im je potrebno.
Ako imate novu biljku koju ste naslijedili ili dobili na poklon, možda ćete morati malo istraživati kako biste shvatili kako se trebate brinuti za nju.
S druge strane, kada kupujete biljke u trgovini u zemlju su obično upiknute upute s imenom vrste i najosnovnijim informacijama vezanim za njegu. Pročitajte ih i sačuvajte za kasnije.
Ne zalijevate ih dovoljno
Neke biljke vole suše tlo. Posebno sukulenti, poput kaktusa. No iako nas kaktusi asociraju na pustinje, oni i dalje trebaju malo vode po redovnom rasporedu. Ostale biljke također imaju različite potrebe za vodom, a vaš je posao saznati koje su to i pridržavati ih se. Jedine biljke koje uopće ne trebaju vodu su umjetne.
Zalijevate ih previše
Znate kako vam se prsti smežuraju kada predugo ostanete u kadi ili bazenu? Sjetite se toga kada budete zalijevali svoje sobne biljke.
Lako ih je pretjerano zaliti ako nemaju dobar odvod. To se može dogoditi ako posuda u kojoj se nalaze nema rupe za otjecanje viška vode na dnu, ili zato što ste ružnu plastičnu posudu za biljke stavili u veću ukrasnu posudu i voda se ondje nakuplja. U svakom slučaju, dobit ćete isti rezultat - utopljenu biljku koja možda pati od truleži korijena.
Niste im osigurali dovoljno svjetlosti
Dok je nekim biljkama potrebna direktna sunčeva svjetlost, druge više vole djelomičnu svjetlost ili čak preferiraju biti u sjeni. Na vama je da saznate što je vašim biljkama potrebno te da ih pozicionirate po tim načelima.
Ako živite ili radite na mjestu koje nema puno prirodnog svjetla, razmislite o korištenju svjetala za sobne biljke. Ona mogu biti korisna u takvim situacijama.
Ne liječite bolesti i gljivice na vrijeme
Bilo da ih uzgajate u zatvorenom ili na otvorenom, biljke će se mijenjati tijekom svog životnog vijeka i to ne samo zato što ponekad cvjetaju, a ponekad ne. Lišće se može promijeniti, pa čak i otpasti, a biljka i dalje može biti zdrava.
Ipak, poneke su promjene na biljci znakovi bolesti ili gljivične infekcije. Ako se na lišću biljke iznenada pojave žute ili bijele mrlje, biljka se smežura ili poprimi žute nijanse iako je inače zelena, to su neki od pokazatelja da nešto nije u redu. Čim primijetite problem, ne odgađajte izliječiti biljku jer će to samo pogoršati situaciju.
Ne uočavate insekte koji ih ugrožavaju
Iako većina ljudi zazire od paukova, oni su korisni za vaše biljke. Trebali biste imati na umu da oni jedu puno insekata koji štete vašim sobnim biljkama pa biste možda sljedeći put kada uočite pauka u svom domu mogli biti malo tolerantniji.
Lisne uši, bijele mušice i paukove grinje samo su neki od štetnih insekata koji mogu naštetiti vašim sobnim biljkama. Ako ih ipak uočite, ne bacajte svoju biljku jer se može spasiti ako ste ih uočili dovoljno rano.
Vaši kućni ljubimci ih oštećuju
I kućni ljubimci i sobne biljke su izvrsni prijatelji iz potpuno različitih razloga, ali zajedno često ne funkcioniraju najbolje. Neke biljke čak mogu biti otrovne za vaše krznene ili pernate prijatelje. Čak i ako biljka nije otrovna za vašeg ljubimca, on im i dalje može naštetiti ako ih žvače, mokri po njima ili ih samo pregrubo udara u igri. Naravno, ako imate mačku koja voli gurati stvari s visokih polica, vaše keramičke posude bi također mogle biti u opasnosti.
Držite ih u premaloj posudi
Kada pokušate ugurati stopala u premale cipele, vrlo brzo vam postane neudobno.
Ista stvar se događa kako vaše biljke rastu, njihovo korijenje postaje sve veće i na kraju zauzima cijelu posudu u kojoj se nalaze. Kada se to dogodi, treba im nova, veća posuda ili će korijen postati toliko gust da će možda uvenuti.
Da biste riješili problem, biljku presadite u veću posudu s više zemlje.
Odabrali ste pogrešnu biljku za vaš način života
Vi najbolje poznajete svoje navike i ako ste tip osobe koja vrlo malo vremena provodi kod kuće, možda sobna biljka koju je potrebno svakodnevno njegovati trenutno nije najbolji izbor.
Ako puno putujete ili jednostavno ne provodite puno vremena kod kuće, biljke koje trebaju minimalnu brigu su najbolji izbor za vas.
Zanemarite ih kada otputujete
Ako imate prijatelja ili rođaka od povjerenja koji živi u blizini, možete ga zamoliti da vam zaljeva biljke ako ćete biti odsutni neko vrijeme. No to ponekad nije praktično.
U tom je slučaju trik s kadom vrlo koristan jer ne trebate ničiju pomoć, pod uvjetom da vaša kupaonica ima dovoljnu količinu sunčeve svjetlosti ili ako u tom slučaju možete postaviti rasvjetu dok ste odsutni.
Stavite čep u odvod, a zatim, pod uvjetom da posude biljaka imaju rupe na dnu, posložite biljke u kadu i napunite je s desetak centimetara vode. Vaše će biljke usisati vodu kroz drenažne rupe i ostati hidratizirane nekoliko dana ili tjedana dok vas nema.
Ako vas neće biti dulje od tjedan dana, ipak biste trebali zamoliti nekoga da pregleda situaciju.
Ne koristite gnojivo il koristite krivu vrstu zemlje
Biljke trebaju hranu kako bi rasle i razvijale se.
Različite biljke mogu trebati kiselije ili manje kiselo tlo. Razmislite o svojim potrebama za njegu kože i o tome kako ćete, ako koristite pogrešne proizvode, dobiti prištiće ili se početi ljuštiti. Biljke su slične po tom pitanju, stoga uvijek provjerite specifične potrebe svoje biljke.
Vezani sadržaj:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345