Imamo 3 jednostavna savjeta uz koje će vaše biljke biti zdravije, zelenije i zadovoljnije
Biti uspješan roditelj sobnim biljkama nije jednostavan zadatak. Za razliku od djeteta, fikus vam ne može reći što mu je potrebno. Je li žedan? Je li mu hladno? Žudi li za malo sunca? Čak i ako ste vješti u brizi za kućne biljke, odgovori na ta pitanja nisu uvijek očiti. No, ako ste ubili većinu biljaka koje ste ikada posjedovali, ne krivimo vas što ste se držali kućnog dekora koji ne zahtijeva brigu.
Njegovanje sobnih biljaka ne mora biti komplicirano i definitivno može biti vrijedno truda. Uz to što dodavanje zelenila prostor može učiniti privlačnijim, unošenje malog dijela prirode u dom može smanjiti stres i općenito podići raspoloženje. Bilo da vaš dom sliči stakleniku ili ste se već okušali u roditeljstvu biljaka, ali ne uspijevate otkriti sve tajne o njihovoj uspješnoj njezi, bez obzira na vašu razinu znanja o hortikulturi, ovi vam savjeti mogu pomoći da svoje sobne biljke održite na životu i da napreduju.
Pronađite izvore prirodnog svjetla u svom domu
Osiguravanje odgovarajućeg svjetla je najvažniji čimbenik za održavanje zdravlja sobnih biljaka. Ako se prisjetite gradiva iz osnovne škole, ova teza ima smisla jer sunčeva svjetlost pokreće fotosintezu, proces kroz kojim si biljke stvaraju hranu. Bez dovoljno svjetla, biljke će propasti ili će početi gubiti lišće.
Da biste odredili s koliko prirodnog svjetla raspolažete u svom domu, važno je znati kako su usmjereni vaši prozori, a bitno je i moći raščlaniti razliku između izravne i neizravne svjetlosti. Zamislite da vaša biljka ima oči. Izravna sunčeva svjetlost je kada biljka može "vidjeti" sunce, kada je ono direktno usmjereno prema njoj. Na sjevernoj hemisferi sunce uglavnom izlazi kroz istočni prozor, a poslijepodne se pomiče prema jugu i zalazi na zapadu.” Ako vaša biljka nije na direktnoj sunčevoj svjetlosti, ali još uvijek postoji svjetlost koja dolazi kroz obližnji prozor, svjetlost se smatra neizravnom.
Prozori su vam okrenuti prema sjeveru
Slabo do umjereno neizravno svjetlo je odlično za biljke koje vole slabu svjetlost poput svekrvinog jezika, zamiokulkasa i zlatnog puzavca. Ako su vam prozori usmjereni prema sjeveru, teško je pronaći direktnu sunčevu svjetlost. Ako u svom domu imate jedino sjeverne prozore, a imate biljke koje vole izravnu svjetlost, svjetla za uzgoj biljaka su sljedeća najbolja opcija. Možete ih kupiti preko interneta, kao i u vrtnim centrima i trgovinama sobnim biljkama.
Prozori su vam okrenuti prema jugu
Imate indirektnu svjetlost koja prelazi u izravnu sunčevu svjetlost u popodnevnim satima. Prostori s južnom ekspozicijom najprikladniji su za biljke koje vole sunce poput sukulenata, kaktusa i nekih fikusa.
Prozori su vam okrenuti prema istoku
Imate umjerenu do jaku neizravnu svjetlost s izravnim sunčevim svjetlom ujutro, koje nije dovoljno jako da opeče lišće. Istočni su prozori najprikladniji za biljke koje podnašaju široki spektar svjetlosti. Od zamiokulkasa koji vole slabu i umjerenu, do nekih vrsta koje trebaju jaču svjetlost (ali još uvijek uglavnom neizravnu), poput nekih vrsta palma i orhideja.
Prozori su vam okrenuti prema zapadu
Raspolažete s umjerenom do jakom neizravnom sunčevom svjetlošću, slično prozorima okrenutim prema istoku. Razlika je što s prozorima zapadne orijentacije imate nešto izravne sunčeve svjetlosti na kraju dana. Zapadna izloženost idealna je za većinu sobnih biljaka, uključujući filodendron, kalateju ili stablo novca.
Naučite uočiti znakove žedne biljke
Voda je također ključna za rast i funkcioniranje biljke jer pomaže u održavanju strukturne potpore, sprječava pregrijavanje te pomaže u raspodjeli minerala u sve dijelove biljke. Kao što različite biljke trebaju različite razine svjetlosti, tako zahtijevaju i različite količine vode. Da biste dobili dojam o tome koliko često trebate zalijevati svoje sobne biljke, predlažemo da razmislite o njihovom prirodnom okolišu. Je li vruć i suh ili kišovit i tropski?
Ako uzgajate biljke porijeklom iz pustinjskih područja poput sukulenata ili kaktusa, ili onih koje su tolerantne na sušu i slične sukulentima, poput svekrvinog jezika, zamiokulkasa i hoje, slobodno možete pričekati dok se njihovo tlo potpuno ne osuši prije nego što ih temeljito zalijete i to činite svakih nekoliko tjedana. Međutim, tropske biljke poput monstere deliciose ili paprati navikle su na redovite kiše u svom prirodnom okolišu pa ih trebate zalijevati češće. Otprilike jednom tjedno ili svakih 10 dana.
Ako ste svoje kućno zelenilo kupili u prodavaonici biljaka ili u vrtnom centru, tamo se možete posavjetovati o načinima i dinamici zalijevanja. Uz to, zlatni puzavac koji se nalazi na izravnoj sunčevoj svjetlosti na istočnom prozoru i ima puno svjetla trebat će više vode nego taj isti puzavac postavljen dalje od prozora i pri slabijem svjetlu. Zbog toga biste raspored zalijevanja svake sobne biljke trebali prilagoditi i vrsti i uvjetima u kojima raste.
Procijenite treba li vašoj sobnoj biljci vode
Provjerite vlažnost tla i pazite na znakove dehidracije, što uključuje opuštene stabljike, uvijeno, naborano ili povenuto lišće, te blijedu ili žutu boju. S obzirom na osjetljivost sobnog bilja, ovi problemi također mogu signalizirati i prekomjerno zalijevanje. Kako biste osigurali da ih niste previše zalili, zabodite prst ili štapić barem nekoliko centimetara u tlo i izmjerite razinu vlažnosti. Ako vam prst ili štapić izađu čisti, tlo je suho i vrijeme je za zalijevanje. Ako budu prljavi i vlažni, trebali biste ipak još malo pričekati.
Pokušajte biljkama osigurati stabilno okruženje
S obzirom na to da većina sobnih biljaka potječe iz tropskih i suptropskih krajeva, one obično vole toplinu i vlagu. U idealnom slučaju, sobne biljke želite držati u prostoru gdje je temperatura između 18,3 i 29,4 stupnjeva. Ako temperatura pada ispod 15,5 stupnjeva, riskirate oštećenja i zastoj u rastu. U okruženju hladnijem od 15,5 stupnjeva, biljka može uvenuti od hladnoće.
Optimalna razina vlažnosti ovisi o vrsti biljke. Idealne razine vlažnosti za ljude od oko 30% do 50% relativne vlažnosti generalno su dobre i za većinu sobnih biljaka. Međutim, biljke koje izrazito vole vlagu, poput paprati, kako bi ostale zdrave preferiraju oko 40 ili više posto relativne vlažnosti. Ako nemate termostat ili ovlaživač zraka koji pokazuje razinu vlažnosti u vašem domu, nije loše u prostoriju gdje se nalaze biljke postaviti higrometar.
Ako vam je praćenje temperature i razine vlažnosti prekomplicirano za održavanje, barem izbjegavajte da vam je sobno bilje na udaru direktnog propuha iz klima uređaja, grijača, pa čak i otvorenih prozora ili vrata tijekom hladnijih mjeseci. Drugim riječima, pokušajte ne šokirati njihov organizam - one to ne vole ništa manje od nas.
Vezani sadržaj:
Evo kako ćete znati kada je potrebno presaditi sobnu biljku!
Jednostavno i zanimljivo: Otkrivamo popis biljaka koje se mogu uzgojiti u vodi!
Sukulent vam je uvenuo? Možda zbog neke od ovih čestih pogrešaka
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345