7 biljaka koje možete smjestiti u mračni kutak stana ili kupaonicu bez prozora
Kupaonica je mjesto osvježenja u svakom domu, a biljke mogu pojačati to iskustvo. Ako vas brine kako će vam biljke preživjeti u kupaonici bez prozora i sunčeve svjetlosti, ne očajavajte. Donosimo popis biljnih vrsta koje će uspijevati u takvim uvjetima, kao i neke praktične savjete za brigu o njima.
U urbanim su sredinama tamne kupaonice bez prozora i ventilacije vrlo česta pojava. Tu tmurnost možete razbiti dodavanjem umjetnog svjetla te korištenjem pozitivnih boja poput bijele i zelene, no odabir kućnog zelenila za kupaonicu nije uvijek jednostavan zadatak.
Iako uvijek možete odabrati umjetne biljke, žive imaju nezamjenjivi šarm. Logično je da nijedna biljka ne može preživjeti bez dnevnog svjetla i da ih je nemoguće uzgajati bez njega. Unatoč tome, postoje neki trikovi i načini koji vam mogu pomoći da ipak uspijete u tom naumu.
Mogu li biljke preživjeti u kupaonici bez prozora?
Jednostavan odgovor na ovo pitanje jest - teško. Biljke, da bi preživjele, moraju provoditi fotosintezu, a za to im je potrebna dnevna svjetlost.
Međutim, postoje neke biljke koje trebaju manje izravne svjetlosti od ostalih te donosimo popis onih koje najbolje funkcioniraju u takvom okruženju.
Mali trik
Zamislite noćnog čuvara. On bez sna i hrane ne može obaviti svoju dužnost. Mora doći drugi čuvar da ga zamijeni kad mu završi smjena. Vi ćete morati učiniti sličnu stvar - promijeniti prostorni raspored biljaka u kupaonici. Svaka dva do tri tjedna ih premjestite na novo mjesto, na balkon, terasu ili blizu prozora, gdje se mogu osvježiti.
Za to vrijeme, u kupaonicu stavite biljke koje su do tad rasle na svjetlijem mjestu vašeg doma. Na taj će način sve biljke dobiti dovoljnu dozu svjetla bez da počnu venuti i slabjeti. Još jedna stvar na koju trebate paziti jest da ih zalijevate povremeno, samo kada je tlo suho.
Aloe Vera
Iskoristite sve dobrobiti aloe vere, imajući je na dohvat ruke u svojoj kupaonici. Pripazite da je ne zalijevate previše i stavite je na sunce jednom u 7-10 dana kako biste je pravilno održavali.
Svekrvin jezik
Svekrvin jezik je, prema studiji koju je provela NASA, uvršten na popis biljaka koje pročišćavaju zrak. Odgovara joj slabo i fluorescentno svjetlo te vlažno okruženje, čega u kupaonici ima na pretek.
Aglaonema
Aglaonema je kineska tropska biljka koja tolerira nepovoljne uvjete poput slabog svjetla. Raste prilično sporo, no njeno će kožnato lišće biti savršeno zeleno osvježenje u vašoj kupaonici.
Zamija
Zamija će dobro funkcionirati i na neizravnoj ili umjetnoj svjetlosti. Vrlo je tolerantna na nedostatak vode i sporo raste te vam zato može dulje vrijeme stajati u istoj posudi, što je vrlo praktično. Jedan je od najboljih izbora sobne biljke za kupaonicu bez prozora.
Mirni ljiljan
Zbog svog atraktivnog lišća i sposobnosti da uspijeva u uvjetima slabog osvjetljenja, mirni je ljiljan odličan izbor biljke za kupaonicu. Visoka vlažnost tog okruženja će vas spasiti od prečestog zalijevanja.
Zlatni puzavac
S atraktivnim, raznobojnim lišćem u nijansama žute i zelene boje, zlatni puzavac je penjačica koja može preživjeti u tamnom i vlažnom okruženju. Pothos možete uzgajati i u vodi umjesto zemlje, što je vrlo praktično.
Sukulenti
Glavni razlog zašto je sukulente dobro uzgajati u kupaonici bez prozora je njihov spori rast. Također ih možete nekoliko dana držati u kupaonici, a zatim ih na neko vrijeme pomaknuti na sunčano mjesto, prije nego što ih ponovno stavite u kupaonicu.
Vezani sadržaj:
- Sukulent vam je uvenuo? Možda zbog neke od ovih čestih pogrešaka
- Imamo 3 jednostavna savjeta uz koje će vaše biljke biti zdravije, zelenije i zadovoljnije
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345