Fikus benjamin: Što treba znati o održavanju, zalijevanju, presađivanju, otpadanju listova...?

Fikus benjamin: Što treba znati o održavanju, zalijevanju, presađivanju, otpadanju listova...?

Fikus benjamin: Što treba znati o održavanju, zalijevanju, presađivanju, otpadanju listova...?
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 05.08.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Kategorija: Obitelj i dom

Fikus benjamin, poznat i kao benjaminova smokva, ne traži pretjeranu brigu kada mu pronađete pravo mjesto u svom domu. Baš zato što ga je lako njegovati, fikus benjamin je vrlo popularan među sobnim biljkama. Ipak, postoji nekoliko stvari na koje morate paziti. U nastavku saznajte kako na ispravan način njegovati ovu biljku te je održavati zdravom.

Zalijevanje

Fikus benjamin treba umjerenu količinu vode tako da ga zalijevajte tek nakon što mu je zemlja suha. Kako biste to provjerili, jednostavno gurnite prst u zemlju oko 3 centimetara i ako je zemlja suha, zalijte ga. Ako ima dobre životne uvjete, zalijevajte ga otprilike jednom tjedno. Najbolje je zalijevati ga mlakom kišnicom, no možete i vodom iz slavine nakon što neko vrijeme odstoji. Budući da fikus benjamin ne podnosi nakupljanje vode, provjerite 15 minuta nakon zalijevanja je li se u tegli nakupila voda. Ako je, izlijte sav višak vode. Zimi ga zalijevajte manje, ali pripazite ga se korijen potpuno ne osuši.

Gnojidba

Kako biste osigurali da fikus dobro raste, dajte mu organsko gnojivo početkom ožujka. Fikus ne treba dodatne hranjive tvari tijekom zime. Također, možete koristiti talog kave za gnojidbu. Pustite da se zemlja osuši kako biste izbjegli pojavu plijesni. Zatim dodajte dvije zličice taloga kave u zemlju tijekom presađivanja. Pripazite da ne gnojite fikus talogom kave prečesto zato što je kava blago kisela te može sniziti pH vrijednost zemlje.

Obrezivanje

Fikus je dobro obrezivati zato što će tako bolje rasti. Najbolje ga je obrezivati u proljeće jer se tada jače grana. Pripazite na to da ga ne obrezujete prema unutarnjem dijelu, već samo izdanke na vrhovima. Ako je vaš fikus ogoljen ili zreo, skratite sve grane na jednu trećinu njegove izvorne duljine. To je najbolje učiniti u kasnu zimu. Ovo je idealno raditi ako želite da postane gušći, odnosno da se razgrana. Ipak, trebat će vremena da dođe do toga. Nakon obrezivanja, presadite ga u svježu zemlju. Budući da fikus ispušta otrovni mliječni sok, bilo bi dobro da prilikom obrezivanja nosite rukavice i zaštitite svoju odjeću.

Presađivanje

Nakon što kupite fikus, presadite ga u prikladnu i kvalitetnu zemlju jer zemlja u kojoj je došao najčešće ne zadovoljava njegove zahtjeve. Budući da fikus ne voli promjenu okoliša, izbjegavajte prečesto presađivanje. Ipak, dobro je staviti ga u veću teglu i svježu zemlju svake tri go četiri godine u proljeće. Dok to radite, uvijek pregledajte korijen te uklonite njegove nezdrave dijelove. Također, bilo bi dobro napraviti drenažni sloj na dnu nove tegle kako bi se spriječilo nakupljanje vode.

Kako spriječiti opadanje lišća

Opadanje listova nije uvijek uzrokovano bolešću. Osim toga, prirodno je da fikusu nekada opadne pokoji list, osobito ako se osuši. Međutim, fikus nekada počinje gubiti previše listova, a razlozi mogu biti brojni.

Prvo, fikus ne podnosi previše vode tako da pretjerano zalijevanje može dovesti do truljenja korijena i gubitka listova. Pretjerano zalijevanje sprječava korijen da prenese dovoljno vode i hranjivih tvari do listova. Ako vaš fikus gubi previše listova, presadite ga u svježu zemlju te napravite drenažni sloj na dnu nove tegle. Nakon zalijevanja uvijek izlijte višak vode.

Drugi uzrok opadanja listova može biti suša. Iako u tom slučaju korijenje ne trune, ono se suši te onemogućuje biljci da dovede dovoljno vode do listova. Ako vam se čini da je zemlja previše suha, obilno ga zalijte te presadite u visokokvalitetnu zemlju. Stara ili nekvalitetna zemlja ne može dobro apsorbirati niti skladištiti vodu.

Fikus možete uroniti u vodu umjesto da ga zalijete. To možete učiniti tako da ga stavite u kantu s vodom te ga tako ostavite dok ne prestanu izbijati mjehurići na površini. Zatim ostavite da se dobro ocijedi te ga vratite u teglu. Zemlja koja sadrži mnogo treseta se često ne navlaži dovoljno nakon što se osuši tako da zalijevanje nije uvijek dovoljno.

Još jedan razlog opadanja listova može biti propuh. Ako je vaš fikus na propuhu, trebali biste mu pronaći drugo mjesto. Budući da fikus ne voli premještanje, mogu mu otpasti listovi nakon premještanja. Zato je dobro premjestiti ga samo ako trenutnom mjestu nema najbolje životne uvjete.

Također, listovi fikusa mogu opadati ako se nalazi na suhom i vrućem zraku. Fikus voli vlagu u zraku tako da bi bilo dobro postaviti ovlaživač zraka u njegovoj blizini.

Štetnici i bolesti

Najezda štetnika također može rezultirati opadanjem listova, ali prije toga će oni najčešće promijeniti boju. Ako na fikusu primjećujete žute listove ili mrlje na njima, najvjerojatnije su uzrok lisne uši ili grinje. Ovo je nekoliko vrsta štetnika i bolesti koje mogu zaraziti fikus:

Grinje - Grinje se pojavljuju kada se fikus nalazi na suhom zraku. Grinje ostavljaju za sobom mreže nalik paučini s donje strane listova fikusa. Ako to primijetite, isperite fikus pod mlakom vodom te ga stavite na hladnije mjesto.

Ljuskari - Ovi insekti se pojavljuju ispod svoje smeđe ljuske u pazušcima listova. Kako biste se riješili ljuskara, jednostavno ih obrišite te obrežite zahvaćena područja.

Lisne uši - Znak da je fikus zaražen lisnim ušima su svijetle mrlje na njegovim listovima. Lisne uši se mogu riješiti biološkim sredstvima od sjemenki nima koji se daju putem zalijevanja.

Verticilijsko uvenuće - Verticillium je gljivična bolest koja napada fikus iz zemlje i začepljuje kanale tako da se voda ne može prenositi kroz biljku. Kao rezultat toga, listovi venu. Kada razrežete izdanak biljke zaražene ovom bolešću, možete vidjeti tamnu promjenu boje na njemu. Kako biste se riješili ove bolesti, odrežite zaražena područja te presadite biljku u svježu, propusnu zemlju.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije