Gospina trava - zašto je volimo
Višestruki blagotvorni učinci gospine trave poznati su od davnina, ova biljka koristi se u liječenju velikog broja tegoba i bolesti.
Naziva se još i žuta kantarija, bogorodičina trava, kantarion, gorac, gorčan, zvončac, ivanova trava, pljuskavica, zvončić, njen latinski naziv je Hypericum performatum, a ljekarnički Hyperici Herba.
Gospina trava je višegodišnja zeljasta biljka visine do 100 cm. Ima vrlo čvrstu, uglastu, razgranatu stabljiku, uspravnu, s nasuprotnim granama. Listovi su bez drške, duguljasti, goli, svijetlozelene boje, s karakterističnim prozirnim točkicama koje su zapravo spremnici eteričnog ulja. Zlatnožuti lijepi cvjetovi srednje veličine na vrhu stabljike grupirani su u obliku štita. Biljka ima oko 50 prašnika koji su srasli u tri snopića, iznad kojih se diže trostruk tučak tamnocrvene boje. Cvjeta od svibnja do rujna.
Gospina trava raste po svijetlim šumama, oko puteva, po kamenjarima i livadama te oko močvara. Razmnožava se sjemenom, a bere se gornja polovica biljke u cvatu, za lijek se sakupljaju samo cvjetovi i listovi. Odavno je gospina trava poznata kao ljekovita biljka od koje se priprema i poznato ulje koje ima višestruku primjenu u narodnoj medicini.
Koristi se u liječenju sluzavosti pluća, trbušnih i želučanih grčeva, zgrušavanja krvi, bolesti bubrega, bolesne jetre, slezene i mokraćnog mjehura. Naročito se preporučuje kod nekontroliranog mokrenja. Pomiješana s drugim ljekovitim biljkama odlično je sredstvo za liječenja zastarjelog kašlja i astme.
Višestruko ljekovito djelovanje
Ljekovite forme gospine trave u obliku tinkture, oparka i koncentrata koriste se kao vezivno i protuzarazno sredstvo kod kolitisa, dijareje, za premazivanje desni i ispiranje usta, kao preventiva i u liječenju gingivitisa (upale zubnog mesa).
Preparati od gospine trave otklanjaju spazam krvnih žila, učvršćuju kapilare, poboljšavaju cirkulaciju i snabdijevanje krvlju nekih unutarnjih organa.
Gorka tvar koja se nalazi u gospinoj travi stimulira lučenje želuca, poboljšava apetit. Od davnina se gospina trava koristi i za unutarnju primjenu kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja i protuupalno sredstvo u liječenju mastitisa, anemije, hemoroida, žutice, migrene, hipertonije, kašlja, želučanih i plućnih bolesti, a također i kod bolesti jetre, bubrega i dišnih puteva. Kao sredstvo za vanjsku upotrebu gospina trava koristi se u liječenju rana, čireva, dekubitusa, alergije i osipa. Gospina trava u vanjskoj primjeni poznata je u liječenju posjeklina, opeklina, hemoroida, za zarastanje rana, ali i kao antiseptik.
Ubrzava cijeljenje rana, liječi otekline
Višestruk učinak biljke zasniva se na složenom kemijskom sastavu. Ulje se koristi tako što se njime mažu rane, posjekline, opekline i druge rane ili se uljem natopi gaza ili čisto platno pa se ozlijeđeno mjesto obloži.
Eterično ulje od gospine trave djeluje protiv crijevnih parazita. Ona je dobra i za liječenje umjerene i blage depresije. Posljednjih desetljeća je dosta farmakološki ispitivana i dokazana su njena ljekovita svojstva. Dobro djeluje na živčani sustav. Dokazano je da ulje gospine trave pospješuje cijeljenje rana. Također, to je ulje djelotvorno i u liječenju reumatskih bolesti i neuralgije, ali i u slučaju krvarenja, poslije ranjavanja.
Ulje gospine trave djeluje kao balzam za otekline, rane, giht i iščašenja. Najbolje je sredstvo za sprečavanje rana od ležanja kod bolesnika i starijih ljudi.
HERBAPHARM d.o.o.
Svačićeva 5
21000 Split
Tel. +385 21 25 01 64
Mob. +385 98 35 65 00 / +385 91 89 11 822
www.herbapharm.hr
ap.herbapharm@gmail.com
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345