Koliko često treba mijenjati pidžamu? Odgovor bi vas mogao iznenaditi
Svi znamo da donje rublje i čarape treba promijeniti nakon jednog nošenja, a treba li to isto napraviti i s pidžamom? Pidžamu (najčešće) ne nosimo cijeli dan i u većini slučajeva je oblačimo nakon tuširanja kada smo najčišći pa se čini prečestim mijenjati je svakodnevno. S druge strane, na pidžami se nakupljaju mrtve stanice kože, bakterije, ostaci proizvoda za njegu tijela, a sve to - uslijed prerijetkog pranja - može rezultirati pojavom neugodnog mirisa, ali i iritacija te problema s kožom.
Koliko često trebate prati pidžamu?
Za potrebe pisanja članka na ovu temu, ekipa s portala Real Simple je napravila malo, neslužbeno istraživanje. Pitali su svoje prijatelje koliko često mijenjaju pidžamu, a na temelju odgovora koje su dobili, zaključili su kako je prosjek - jednom u tjedan ili deset dana.
Međutim, pidžama bi se trebala prati češće. Neki čak smatraju da to bi to trebalo biti nakon jednog nošenja s obzirom na to da ipak u njoj najčešće provedemo 7-8 sati, no ako se baš ne znojite, a posebno ako se uvijek tuširate prije spavanja, možete je nositi nekoliko noći zaredom.
Treba uzeti u obzir i materijal od kojeg je pidžama. Prirodna vlakna kao što su pamuk, vuna ili svila su prozračnija te se ne moraju prati tako često kao sintetička vlakna poput najlona, elastina i poliestera. Dobro je znati da se prljavština i ulja se više primaju za sintetička nego za prirodna vlakna.
U konačnici, morat ćete sami procijeniti kada je vrijeme za pranje. Naravno, ako ima neugodan miris ili primijetite mrlje, obavezno je operite.
Kada svakodnevno mijenjati pidžamu?
U određenim slučajevima je potrebno oprati je nakon jednog nošenja. Primjerice, ako se ujutro niste presvukli, nego ste u pidžami proveli cijeli dan jer ste možda radili od doma ili bili bolesni.
Važan faktor je i to nosite li samo pidžamu ili ispod nje nosite donje rublje. Ako nosite samo pidžamu, treba je tretirati kao donje rublje i promijeniti je svaki dan.
Posljedice prerijetkog pranja pidžame
Prosječna osoba provodi otprilike trećinu dana u krevetu.. Za to vrijeme ljušte se mrtve stanice kože, stvara se prljavština i pojavljuju se bakterije. Oni koji ne peru pidžamu dovoljno često, povećavaju rizik od pojave osipa, infekcija, pogoršanja alergije i MRSA-e (zlatnog stafilokoka otpornog na meticilin).
U svakom slučaju, ako ne želite svakodnevno mijenjati pidžamu, bilo bi dobro otuširati se navečer prije nego što je odjenete i ne koristiti previše losiona za tijelo nakon tuširanja.
Vezani sadržaj:
- Od mokrenja pod tušem do čišćenja ušiju: Ovo je 8 najčešćih mitova povezanih s higijenom
- Kako očistiti peglu: Jednostavna tehnika kojom ćete ukloniti kamenac i nečistoće s glačala
- Oprezno s octom: Dobar je za čišćenje, ali u ovim situacijama ga nikada ne smijete koristiti
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345