Sve što trebate znati o uzgoju orhideja kako bi zablistale u vašem domu
Orhideje imaju reputaciju sobnih biljaka koje je teško uzgajati. Možda će im trebati posebna zemlja i točna količina vode kako bi uspjele, no ova velika i raznolika skupina biljaka uključuje i mnoge vrste koje je lako uzgajati u zatvorenom prostoru. U zamjenu za vaš trud, one će vas godinama nagrađivati svojim elegantnim cvjetovima.
Kako bismo vam pomogli da vam njega orhideja prestane biti bauk, donosimo vam neke od najboljih savjeta održavanje ovih biljaka sretnim i zdravim, uključujući vodič za zalijevanje, gnojidbu i odabir mješavine tla za sadnju koje daje najbolje rezultate.
Kako zalijevati orhideje?
Najčešći uzrok smrti orhideja - i većine sobnih biljaka općenito - je prekomjerno zalijevanje. Umjesto ih zalijevate prema strogom rasporedu - svaki drugi dan ili jednom tjedno, na primjer -, obratite pozornost na njihove potrebe i na to koliko im vode zaista treba. To može varirati ovisno o vlažnosti, svjetlu, kretanju zraka i mješavini tla za sadnju u kojoj raste korijenje.
Jednostavan odgovor na pitanje kada zalijevati većinu orhideja je neposredno prije nego što se osuše. To može biti svakih nekoliko dana ili čak svakih nekoliko tjedana, ovisno o vrsti orhideje i okolišu u vašem domu. Medij za tlo u posudi koji koristite također utječe na to koliko često trebate zalijevati orhideju. Na primjer, kora se brzo suši, a mahovina upija vodu i dugo je zadržava.
Vrijeme da dodate još vode je kada medij za sadnju bude suh. To možete testirati jednostavnim guranjem prsta u posudu. S vremenom ćete početi razvijati osjećaj za to koliko ih često trebate zalijevati. Osim toga, možete primijetiti koliko je posuda laganija kada su kora ili mahovina suhe, što je još jedan zgodan način da saznate treba li vaša orhideja vode.
Samo zalijevanje je jednostavno. Slobodno ulijte nešto vode u zemlju i pustite da sav višak iscuri kroz dno. Samo pazite da je orhideja posađena u posudu koja ima otvor za drenažu. Puno je teže zalijevati biljke u posudama bez drenaže jer se voda može skupljati na dnu, pa ako vaša posuda nema rupu, razmislite o presađivanju ili bušenju posude.
Kako odabrati mješavinu tla za sadnju orhideja?
Mješavina zemlje za sadnju igra veliku ulogu u njezi orhideja i učestalosti zalijevanja. Obično se sade ili u mahovinu sphagnum ili u komadiće kore, što oboje funkcionira, ali im je potrebna malo drugačija njega. Mahovina se ponaša poput spužve, upija vodu i treba joj više vremena da se osuši. Budući da neko vrijeme zadržava vlagu, može proći više vremena između dva zalijevanja. Kora ne zadržava puno vode i brzo se ocijedi, što je čini dobrim izborom za orhideje poput vrsta Phalaenopsis i Cattleya koje se trebaju malo više osušiti između dva zalijevanja.
Druge orhideje poput ženske papučice i močvarne orhideje, više vole vlažno tlo i bolje će uspijevati ako im ne dozvolite da se osuše do kraja. Mahovina je bolji izbor za ove vrste jer ih dulje opskrbljuje vlagom. Orhideje koje vole vodu također možete uzgajati u kori, no znajte da ona ipak neće zadržati vlagu tako dugo kao mahovina, pa ćete ih morati češće zalijevati.
Materijal u koji ste posadili orhideje će se s vremenom početi raspadati, osobito kora. Orhideje biste trebali presaditi u novi medij svake ili svake druge godine. Kada to činite, također bi bilo dobro da odrežete mrtve korijene. Trebali biste ih odmah moći uočiti - oni će biti tamni i smežurani u usporedbi s čvrstim, svijetlim, zdravim korijenima. Stavite orhideju natrag u lonac ili posudu i ponovno je napunite novim medijem.
Kako gnojiti orhideje?
Stručnjaci preporučuju redovito gnojenje orhideja neutralnim gnojivom s malo ili bez uree. Druga preporuka je da ih gnojite s četvrtinom količine vodotopivog gnojiva svaki put kada zalijevate biljku. Orhideje zalijevajte ovom mješavinom na tjednoj bazi i imajte na umu da ih je bolje gnojiti premalo nego previše. Također, provjerite je li im podloga malo vlažna, jer gnojivo može opeći korijenje ako je potpuno suho.
Koliko svjetla treba orhidejama?
Prozorske klupice okrenute prema istoku su odlična mjesta za uzgoj orhideja. Nezaštićeni prozor okrenut prema jugu može biti previše svijetao i vruć, ali prozirna zavjesa može filtrirati svjetlo i smanjiti ga. Orhideju također možete postaviti nekoliko metara od prozora kako ne bi stalno bila na jakom svjetlu.
Prozori okrenuti prema zapadu su obično prevrući za orhideje, ali uz nešto filtriranja prozirnom zavjesom uzgoj može biti uspješan. Ne bismo preporučili da ih držite na prozoru okrenutom prema sjeveru jer je obično previše zatamnjen da bi orhideje uspijevale.
Dobra njega orhideje ne podrazumijeva da biljka treba biti stalno na istom mjestu. Nema štete ako rascvjetanu orhideju želite koristiti kao središnji dio stola ili je izložiti negdje drugdje osim na prozorskoj dasci. Samo je vratite na mjesto kraj prozora nakon što procvjeta.
Orhideje i vlažnost zraka
Većina orhideja su tropske biljke, ali to ne znači da im je potrebna kišna šuma da bi nesmetano rasle u vašem domu. Međutim, suha atmosfera klimatiziranog doma može biti izazovna. Svakodnevno prskanje ili postavljanje biljaka na vlažnu podlogu od šljunka može pomoći u stvaranju vlage potrebne za najbolju njegu orhideja. Ako koristite šljunak, pazite da lonac bude na površini medija, a ne na dnu. Inače će vlaga prodrijeti u posudu i s vremenom utopiti korijenje.
Njega orhideja se može razlikovati od potreba drugih biljaka, ali ako svladate osnove, možete ih vrlo uspješno održavati. Budući da su jako estetski privlačne, možete ih izložiti na domišljate načine, poput visećih žardinjera, na primjer. Ako vam je ovo prvi put da uzgajate orhideju, držite se vrsta koje su manje zahtjevne.
Vezani sadržaj:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345