Jednostavno očistite kuhalo za vodu od kamenca, donosimo 3 brzinske metode

Jednostavno očistite kuhalo za vodu od kamenca, donosimo 3 brzinske metode

Jednostavno očistite kuhalo za vodu od kamenca, donosimo 3 brzinske metode
  • Objavljeno: Petak, 19.01.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Kategorija: Obitelj i dom

Električno kuhalo vam omogućuje pripremu šalice toplog i zdravog čaja ili brzo zagrijavanje vode za bilo koju drugu primjenu u kućanstvu. Generalno, ovom praktičnom kućanskom aparatu ne treba puno održavanja, no jedna stvar na koju treba paziti je nakupljanje minerala. Naime, minerali kalcija i magnezija iz vašeg lokalnog vodovoda se vrlo vjerojatno talože na njegovim unutarnjim stijenkama. Ove naslage mogu utjecati na vodljivost površine koja zagrijava vodu i povećati vrijeme potrebno da voda zakipi.

Učestalost uklanjanja nakupina ovih minerala, to jest, kamenca ovisit će o tome koliko je voda "tvrda". Tvrda voda sadrži više mineralnih naslaga, pa ćete morati češće uklanjati kamenac. Kuhalo za vodu je najbolje čistiti po uputama proizvođača ili kada vidite da je nakupina postala dovoljna da procjenjujete da je vrijeme da je uklonite. U nastavku pročitajte tri glavne metode za uklanjanje kamenca iz kuhala za vodu kod kuće.

S octom

Ovo je najtemeljitiji način za čišćenje kuhala za vodu. Pomiješajte bijeli ocat i vodu u kuhalu u omjerima 1:3. Imajte na umu da za korištenje ove metode čišćenja neće biti potrebno napuniti kuhalo više od trećine.

Za kuhalo za vodu od 1 litre koristite 1/4 šalice octa i 3/4 šalice vode. Ako je vaše kuhalo za vodu veće, pokušajte s 1/2 šalice octa i 1 1/2 šalice vode. Zakuhajte vodu i ocat, isključite kuhalo za vodu i ostavite da odstoji 20 minuta. Nakon toga ga nekoliko puta isperite svježom vodom kako biste isprali sve naslage. Kako biste bili sigurni da ste uklonili miris octa, po želji možete ponovno napuniti kuhalo samo vodom, prokuhati i baciti je.

S limunovim sokom ili limunskom kiselinom

Kiselina u limunovom soku također može ukloniti kamenac iz električnog kuhala za vodu, a dobro je što koristeći ovu metodu ne morate brinuti o neugodnim mirisima. Alternativno, možete koristiti i limunsku kiselinu u prahu koja će se otopiti u vodi, a ukloniti nakupljeni kamenac jednako kao i sok od limuna. Prah limunske kiseline se često prodaje uz začine i inače se u kućanstvima koristi za konzerviranje.

Za ovu metodu pomiješajte 1 žlicu limunovog soka ili 1 žlicu limunske kiseline s dovoljno vode da pokrije dno kuhala za vodu.
Zakuhajte tekućinu, isključite kuhalo za vodu i ostavite da odstoji oko 20 minuta. Izbacite tekućinu u odvod i kuhalo temeljito isperite slatkom vodom.

Sa sodom bikarbonom

Soda bikarbona je provjereno sredstvo za čišćenje koje učinkovito djeluje na uklanjanje naslaga kamenca. Koristite ga tako da stavite 1 do 2 žličice sode bikarbone u kuhalo za vodu i napunite kuhalo vodom barem do pola. Isto kao i u drugim metodama, zakuhajte, isključite kuhalo i ostavite smjesu da stoji u kuhalu još 20 minuta. Kuhalo isperite vodom i obrišite dno spužvom ili mekom krpom. Ponovno isperite kako biste bili sigurni da ste se riješili svih ostataka sode bikarbone.

Savjeti za čišćenje unutrašnjosti kuhala za vodu

Ako je nakupina naročito velika ili kuhalo čistite prvi put nakon godinu dana ili više, pustite otopinu za čišćenje - bilo da koristite ocat, limunov sok, limunsku kiselinu ili sodu bikarbonu - da odstoji preko noći prije ispiranja.

Metode čišćenja su iste bez obzira je li vaše kuhalo za vodu izrađeno od stakla, keramike ili nehrđajućeg čelika. Ako vaše kuhalo za vodu ima filter, većina proizvođača preporučuje da ga uklonite i isperete pod vodom kako biste ga očistili, a zatim ga obrišite čistom krpom.

Imajte na umu da korištenje sredstva za pranje posuđa unutar kuhala za vodu nije potrebno. Također, ne biste trebali koristiti abrazivne četke, jer bi mogle oštetiti grijaću površinu kuhala.

Kako očistiti vanjski dio kuhala za vodu

Predlažemo da povremeno prebrišete vanjsku stranu, a češće i temeljitije ako kuhalo držite blizu štednjaka, gdje bi ga masnoća i kapljice umaka mogle poprskati. Krpu umočite u mješavinu sredstva za pranje posuđa i vode, ocijedite je tako da bude samo vlažna i obrišite kuhalo. Ponovite postupak s čistom vodom kako biste isprali sapun. Ne stavljajte kuhalo za vodu pod tekuću vodu. Ne biste ga trebali uranjati niti stavljati u perilicu posuđa. To bi moglo oštetiti elektroniku.3

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije