Sve kategorije
  • Sve kategorije
  • Zdrav život
  • Zdrava prehrana
  • Zdravi recepti
  • Vodič za dijete
  • Trudnoća i roditeljstvo
  • Zdravlje A-Ž
  • Proizvodi za zdravlje
  • Zanimljivosti
  • Adresar
  • Rječnik

Sredstva za pranje rublja i njegu tkanina

Sredstva za pranje rublja i njegu tkanina

Sredstva za pranje rublja i njegu tkanina
  • Objavljeno: Subota, 12.03.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja: 3 min
  • Broj riječi: 681

Kategorija: Obitelj i dom

Kemijsko čišćenje

Kada upotrebljavate kućnu tekućinu za kemijsko čišćenje ili od­nesete svoje rublje na kemijsko čišćenje, vaše se rublje umače u smjesi nekih od najopasnijih kemikalija koje se upotrebljavaju. Nije čudno što postoje mnogi medicinski dokazi koji pokazuju kako ljudi koji rade u industriji kemijskog čišćenja boluju od čitavog niza zdravstvenih tego­ba, uključujući bolesti bubrega i jetre, raka grkljana i jednjaka, optičkog neuritisa (upala očnog živca koja rezultira slabijim vidom) te slabijeg pamćenja. Sastojci u tekućinama za kemijsko čišćenje, bilo da se upot­rebljavaju kod kuće ili profesionalno, u osnovi su isti. Obično je riječ o sljedećim sastojcima:

Ugljikov tetraklorid je toksično otapalo koje uzrokuje uništenje stanica po cijelome tijelu, osobito u jetri, bubrezima i središnjem živčanom sustavu. Toksičan je bez obzira o kakvoj vrsti izlože­nosti se radilo: udisanju, upijanju, dodiru s kožom ili gutanju. Godine 1970. FDA je klasificirala ugljikov tetraklorid kao tvar ko­ja je toliko opasna da nikakva oznaka nije mogla biti osmišljena koja bi na prikladan način zaštitila korisnike. Kasnije je uporaba tog spoja zabranjena među kućanskim proizvodima, iako se on i dalje rabi u industrijske svrhe te kao fumigant (hlapiva kemika­lija koja se upotrebljava kao sredstvo za dezinfekciju ili pesticid, op. prev).

Perkloroetilen, također poznat kao tetrakloroetilen, etilen tetraklo­rid, ili PERC, je kancerogen. Topljiv je u mastima te se tako gomi­la u tkivu živih organizama i akumulira u okolišu. Njegove pare izazivaju nadraženost kože, očiju i gornjeg dijela dišnoga susta­va te može izazvati vrtoglavicu, glavobolju, opijenost, mučninu, povraćanje i upalu sinusa. Kronično udisanje može uzrokovati ozbiljno slabljenje središnjeg živčanog sustava, kao i oštećenje bubrega i jetre. Strojevi za kemijsko čišćenje koji rade na kovani­ce i nalaze se u praonicama-samoposlugama povezani su s akut­nim trovanjem tetrakloetilenom.

Trikloroetan se obično upotrebljava kao otapalo i sredstvo za čišćenje u odstranjivačima mrlja i proizvodima za čišćenje tkani­na, sredstvo za uklanjanje filma, insekticid, odstranjivač boja i lakova, sredstvo za odstranjivanje masnoća, tekućina za isprav­ljanje grešaka napravljenih pisaćim strojem te kao propelant u aerosolnim raspršivačima. Upija se udisanjem i gutanjem, na-dražuje oči i nos i može rezultirati slabljenjem središnjeg živ­čanog sustava te oštećenjem jetre i bubrege u slučaju guranja.

Ligroin se dobiva destilacijom nafte i kamenog ugljena. Ligroin koji se dobiva od nafte ima niži stupanj toksičnosti od ligroina kamenog ugljena. Međutim, prekomjerna izloženost bilo kojem od ta dva spoja može uzrokovati slabljenje središnjeg živčanog sustava, sa simptomima opijenosti za kojima slijede glavobolja i mučnina. Ligroin može ući u vaš sustav udisanjem i isparavanji-ma, gutanjem te dodirom s očima i kožom. Izaziva nadraženost kože, očiju i gornjeg dijela dišnih putova. Do ispucane kože i os­jetljivosti na svjetlost može doći nakon višekratnog izlaganja.

Benzen je kancerogeni naftni destilat. Otrovan je i izaziva nad­raženost sluznice. Udisanje njegovih para može biti akutno ili kronično toksično. Opasne količine benzena mogu se upiti kroz kožu i uzrokovati osjetljivost na svjetlosne podražaje te izazvati osip na koži i natečenost. Više od jednog stoljeća znanstvenicima je poznato da je benzen vrlo otrovan za koštanu srž, jer uništava sposobnost koštane srži da proizvodi krvne stanice.

Toluen je također poznat kao toluol ili metilbenzen. On i njegov kemijski srodnik ksilen (također znan kao ksilol ili dimetilben-zen) aromatični su ugljikovodici koji se prvenstveno upotrebljavaju kao otapala. Oni lako ulaze u vaš sustav udisanjem ili guta­njem, ali se slabo upijaju kroz kožu. Jednom kada se udahnu, postaju narkotici i izazivaju nadraženost kože i dišnog sustava. Mogu uzrokovati oštećenje nekih organa, uključujući oči, jetru, bubrege i kožu, kao i oštećenje središnjeg živčanog sustava. Sim­ptomi kronične izloženosti uključuju umor, slabost, smetenost, glavobolju, natekle oči, mišićni zamor, nesanicu, dermatitis i fo-tosenzitivnost.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije