Koliko često to radite? Ovo je 14 stvari koje tijekom ljeta trebate čistiti češće nego inače
Iako u ovo doba godine mnogi odlaze na godišnji odmor, putovanje ili more, ljeto nije razdoblje u kojima nema obaveza. Tijekom ljeta je potrebno češće čistiti kućanske predmete i prostorije u svom domu zato što tada bakterije brže rastu zbog vlage i topline. Osim toga, ljeti češće koristimo određene predmete (npr. roštilj i vanjski namještaj) te ih je zato potrebno češće čistiti. U nastavku saznajte koji su to predmeti i prostorije u vašem domu koje je potrebno češće čistiti ljeti.
Kuhinja
Tijekom ljeta je potrebno češće čistiti mjesta oko sudopera i odvoda, kuhinjske uređaje, stolove i pultove. Kuhinja je najčešće prljavija u odnosu na ostale prostorije zbog ostatka hrane, povećane vlage u zraku od kuhanja i vode u sudoperu.
Perilica rublja i perilica posuđa
Ljetne vrućine mogu uzrokovati pojavu plijesni u kućanskim uređajima kao što su perilica rublja i perilica posuđa. Pojava plijesni se najlakše može prepoznati po pokvarenom mirisu. On se može ukloniti octom i sodom bikarbonom. Kako biste se riješili mirisa u perilici rublja, dodajte ocat u bubanj i sodu bikarbonu u posudu za prašak te zatim uključite perilicu da pere na visokoj temperaturi.
Posteljina
Mnogi se više znoje tijekom ljeta, a znoj može stvoriti plodno tlo za bakterije i grinje u posteljini. Zato stručnjaci preporučuju prati posteljinu barem jednom tjedno tijekom ljeta. Posteljina bi se trebala oprati u toploj ili hladnoj vodi, nikada vrućoj, jer će se u protivnom skupiti i oštetiti. Osim toga, važno je koristiti odgovarajuću količinu deterdženta. Osušite posteljinu na zraku ili koristite najnižu postavku topline ako sušite rublje u sušilici.
Odjeća
Jednako kao i posteljinu, odjeću je potrebno češće prati tijekom ljeta zbog znoja. Važno je da ne bacite odjeću u košaru za prljavo rublje, već prvo pričekate da se osuši. Nakon što operete rublje, provjerite je li potpuno suho prije nego što ga složite u ormar. Tijekom ljeta se odjeća može češće zaprljati, primjerice kremom za sunčanje ili travom (osobito od djece koja ljeti više vremena provode vani). Za čišćenje mrlja od trave pomiješajte vodu i bijeli ocat u omjeru 2:1 te u tome namačite odjeću 15 minuta. Ako na odjeći imate mrlje od kreme za sunčanje, prvo ih obrišite krpom kako biste ih osušili, a zatim nanesite na njih kukuruzno brašno. Ostavite da odstoji 30 minuta, uklonite brašno te istrljajte mrlje deterdžentom.
Zidovi
Ljetna vlaga može uzrokovati plijesan po zidovima zbog čega mnogi osjećaju neugodan miris u svom domu. Međutim, to se vrlo lako može izbjeći. Kako biste spriječili nakupljanje plijesni po zidovima, redovito otvarajte prozore te brišite zidove barem jednom mjesečno octom i vrućom vodom.
Filteri i ventilacijski otvori klime uređaja
Budući da klima uređaji rade najviše ljeti, postoje stvari koje je važno češće raditi, poput mijenjanja filtera. Kada se filter klime uređaja začepi prašinom, prljavštinom ili dlakama kućnih ljubimaca, smanjuje se protok zraka zbog čega filter mora jače raditi. Stručnjaci također preporučuju češće čišćenje ventilacijskih otvora kako bi se poboljšala kvaliteta zraka. Ako na ventilacijskim otvorima ima prašine, možete je ukloniti usisavačem s četkom. Ako to ne pomogne, pažljivo uklonite ventilacijske otvore te ih natopite sapunom i vrućom vodom u kadi ili zdjeli.
Roštilj
Roštilj se najviše koristi ljeti tako da bi se trebao češće čistiti zato što na njemu vjerojatno ima ostataka hrane i masnoće. Kako bi roštilj ispravno funkcionirao, očistite rešetke i vanjski dio nakon svake uporabe te ga dubinski očistite barem jednom mjesečno. Pažljivo ga ostružite nakon svake uporabe dok je još vruć kako biste lakše uklonili masnoću. Krajem ljeta, kada se sezona roštiljanja bliži kraju, dubinski ga očistite vrućom vodom i deterdžentom za pranje posuđe. Ako je ostalo zapečene masnoće na roštilju, možete ga očistiti sodom bikarbonom.
Jastuci i navlake na vanjskom namještaju
Vanjski namještaj i jastuci mogu sakupljati prašinu, pelud i spore plijesni. Kako biste spriječili njihovo nakupljanje, redovito usisavajte ili četkajte navlake i jastuke te ih perite. Što se tiče jastuka za stolice, izribajte ih otopinom od tople vode i octa, a zatim ih isperite vodom i osušite na zraku.
Drvena terasa
Većina ljudi tijekom ljeta mnogo vremena provodi na terasi pa je tako puno brže zaprlja. Kako biste uklonili prljavštinu ili komadiće hrane na terasi, upotrijebite visokotlačni perač, a zatim izribajte terasu otopinom vruće vode i octa. Ako imate tvrdokorne mrlje, pospite ih sodom bikarbonom te nastavite s ribanjem.
Kupaonica
Tijekom ljeta je važno češće očistiti nekoliko stvari u kupaonici. Primjerice, glavu tuša. Nju možete očistiti tako da operete mjesta između rupa te je natopite s bijelim octom u kadi ili zdjeli. Osim toga, važno je češće čistiti WC školjku, a osobito ručku za puštanje vode. Kako biste očistili WC školjku, ulijte ocat u nju te ostavite preko noći da se uklone naslage. Također, potrebno je češće prati tepihe u kupaonici. Iako su dekorativni, tepisi mogu sadržavati mnogo klica. Još jedna stvar koja se treba češće čistiti je zavjesa za tuširanje. Na njoj se vrlo lako stvaraju mrlje od plijesni zbog vlage u kupaonici. Zato je važno oprati je u perilici rublja barem jednom mjesečno kako bi bila čista i svježa.
Cipele
Kada se znojite, to ne utječe samo na vaše tijelo i odjeću. Cipele također mogu biti znojne zbog vrućine. Kako biste spriječili njihov neugodan miris i pojavu bakterija, redovito mijenjajte cipele koje nosite. Također, možete koristiti proizvode za upijanje mirisa (sa sodom bikarbonom i aktivnim ugljenom) kako bi vam cipele ostale svježe.
Vanjski izvori vode
Vanjski izvori vode uključuju nepropusne vanjske slavine, oluke i kante. Kukci vole ljeto, a stajaća voda ih može posebno privući. Ovi uvjeti su pogodna mjesta za stanište i razmnožavanje komaraca i drugih insekata koji grizu.
Igračke
Budući da djeca ljeti ne idu u školu,vjerojatno se češće igraju s igračkama na kojima se ljeti nakuplja više prljavštine. Umjesto da trošite vrijeme na ručno pranje svake igračke, operite u perilici plastične igračke bez baterije. Bilo bi najbolje da ih osušite na zraku zato što sušilica može otopiti određene vrste plastike. Također, nemojte stavljati gumene igračke u perilicu posuđa jer ih visoka temperatura i deterdžent mogu uništiti. Ako ručno perete igračke, namačite ih 5 do 10 minuta u otopini od octa i vode (jednake količine), zatim ih obrišite i ostavite da se osuše na zraku.
Stropni ventilator
Budući da se stropni ventilatori više koriste ljeti, njih je također potrebno održavati čistima. Stropne ventilatore možete očistiti krpom za prašinu s produženim štapom, a ako su prljavi od masnoće (obično u kuhinji) pošpricajte sredstvo za čišćenje na krpu s mikrovlaknima te ih obrišite.
Vezani sadržaj:
- Oprezno s octom: Dobar je za čišćenje, ali u ovim situacijama ga nikada ne smijete koristiti
- Jednostavno očistite kuhalo za vodu od kamenca, donosimo 3 brzinske metode
- Ova sredstva za čišćenje NIKAD ne smijete koristiti zajedno!
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345