Sunčane naočale, modni detalj ili nužna zaštita?
Na što treba paziti pri kupnji?
Stakla sunčanih naočala trebaju biti dovoljno velika da bi u cijelosti zaštitili oko i umanjili refleksiju. Osobama koje dulje borave na otvorenom moru (jedriličari, biciklisti, fotoosjetljive osobe, one sa solarnim alergijskim smetnjama te osobe koje su operirale mrenu u ljetnim mjesecima) preporučaju se zaobljene naočale s dovoljnom zaštitom i sa strane od reflektiranih zraka. Materijali: minerali - stakla, ali i kvalitetna plastika - polikarbonati s dobrim optičkim svojstvima. Samo antirefleksna zaštita nije dovoljna. Postoje i fotoosjetljiva stakla koja intenzitet zatamnjenja mijenjaju ovisno o količini svjetlosti. Boja stakla može biti siva, zelena, smeđa. Preporučuje se smeđa, jer je najnepropusnija za UV zrake i daleko najviše ih reflektira, ali i zelena boja ugode. Boja stakala često je i pitanje modnog trenda.
Polarizacijska stakla izgledaju kao zrcalo i dobra su za sportove na vodi, ne zatamnjuju puno vid, iako daju dojam jakog zatamnjenja. Pogodna su za vožnju. Osobe koje nose kontaktne leće mogu nositi kontaktne leće s UV filtrom. No riječ je o djelomičnoj zaštiti te je nužno i uz takvu vrstu kontaktnih leća nositi sunčane naočale.
Osobama koje stalno nose dioptrijske naočale preporučuje se izraditi za ljeto sunčane naočale s dioptrijskim staklima. Sunčane naočale dobro je nositi i u druga godišnja doba ako je sunce intenzivnije, a boravak na otvorenom dulji. Zbog svega toga uložite u kvalitetne sunčane naočale jer zdrav vid nema cijenu. Pri kupnji svojih naočala sjetite se i svoga djeteta, jer samo kapa sa širokim obodom kao zaštita od sunca, "šilterica", nije dovoljna. Dječje oko osjetljivije je od vašeg. Pritom je važno još jednom spomenuti da UV zračenje ima kumulativno djelovanje pa je zaštitu nužno početi provoditi rano u djetinjstvu. Dijete se ne zna zaštititi od sunca. Tijekom dnevnih aktivnosti (igre na otvorenom, boravak na moru) i njegovo je oko jednako izloženo svim štetnim sunčevim utjecajima, odnosno UV zračenju. Ne zaboravimo i da je riječ o organizmu u rastu čiji zaštitni mehanizmi još nisu u cijelosti razvijeni.
Potrebno je pridržavati se pravila i ne izlagati se sunčevu zračenju od 12 do 16, odnosno 17 sati niti uza sve zaštitne kreme i zaštitu očiju. Jer sve to ipak nije dovoljna zaštita od mogućih oštećenja.
Nužno je pratiti i dnevna izvješća o UV indeksu, koja govore o veličini UV zračenja na nekom području, a obilježava se u raspon od 0 do 10. Što je broj veći to je i opasnost od UV zračenja veća te je nužan dodatni oprez i zaštita.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345