Svekrvin jezik: 5 savjeta za uspješan uzgoj ove otporne kućne biljke
Svekrvini jezici su nevjerojatno popularni, a za to postoji dobar razlog. Idealni su za nove i užurbane vlasnike biljaka i lako ih je održavati ako znate kako postupati s njima. Čak i ako niste uspjeli održati druge vrste biljaka na životu, prilično je teško ubiti svekrvin jezik. Nastavite čitati kako biste saznali najbolje savjete za njegu ovih biljaka.
Stavite je na neizravno svjetlo
Kad svoj svekrvin jezik ponesete kući iz rasadnika, vjerojatno ćete se zapitati gdje ga staviti. Trebate li ga staviti u sunčanu dnevnu sobu? Ili u kućni ured koji gleda na sjenoviti drvored? Imate mnogo opcija, no stručnjaci preporučuju da je smjestite na ugodno mjesto s neizravnom sunčevom svjetlošću, iako ove biljke mogu podnijeti i slabo svjetlo. Jako se dobro prilagođava i podnosi razne umjerene uvjet uzgoja.
Pobrinite se da prostorija nije pretopla ili suha
Izbjegavajte stavljanje ove biljke u prostoriju koja je jako topla ili okrenuta prema jugu. Naime, toplo izravno sunce joj nije omiljeno te bi mogla požutjeti i izgledati bolesno.
Najbolje okruženje za svekrvin jezik je prostorija umjerene topline i bez propuha, s temperaturama u rasponu između 18 do 24 °C. Svekrvini jezici mogu podnijeti normalnu sobnu vlažnost, ali budući da su tropske biljke, neće im smetati ako je vlažnost nešto veća, već će i brže rasti.
Ne zalijevajte je pretjerano
Jako ste zauzeti? Često putujete? Sa svekrvinim jezikom nećete imati brige. Naime, za njih je opasnije pretjerano zalijevanje, nego nedovoljno. Dobra mjera je zalijevati je jednom tjedno tijekom toplijih mjeseci i do jednom svaka dva tjedna u hladnijim mjesecima.
Kada je riječ o zalijevanju, ključno je zauzeti pristup manje je više. Svekrvini su jezici osjetljivi na bolest poznatu kao "meka trulež", točnije, vodom natopljene lezije na lišću koje se mogu brzo širiti. Održavajte lišće suhim i osigurajte dovoljno svjetla kako bi biljka bila dovoljno jaka i otporna da se bori protiv mogućih bolesti.
Ako ipak pretjerate sa zalijevanjem, ne brinite! Svi griješimo, a ovo je lako popraviti. Samo podignite posudu tako da voda s dna posude može slobodno iscuriti i pustite je da se prozrači neko vrijeme prije nego što nastavite sa smanjenim rasporedom zalijevanja.
Odaberite posudu s drenažom
Posljednji savjet nas dovodi do sljedećeg. Biljci je važno osigurati dovoljno velik otvor za drenažu. Ova biljka ne voli dugo stajati u posudi s previše vode. Zalijevajte je dovoljno da voda samo kaplje iz dna posude, a tlo djeluje poput iscijeđene spužve.
Presadite je nakon nekoliko godina
Postaje li vaša biljka toliko velika da prerasta lonac? To znači da joj vjerojatno treba novi dom i da je vrijeme za presađivanje. Imajte na umu da će, nakon što je presadite, u istoj posudi i zemlji izdržati čak nekoliko godina, jer ima plitko korijenje. Za presađivanje upotrijebite bilo koju standardnu, dobro drenirajuću mješavinu tla i povećajte veličinu posude za 2 do 5 cm u promjeru.
Vezani sadržaj:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345