Biopsija kože
Što možete očekivati?
Ovisno o mjestu s kojega se uzima uzorak kože, možda će se od vas zahtijevati da se svučete. Liječnik će očistiti dio kože s kojeg se uzima uzorak. Taj dio može se označiti kirurškim markerom.
Dobit ćete lokalnu anesteziju koja će umrtviti dio tijela s kojeg se uzima uzorak tkiva. Anestezija se najčešće daje pomoću injekcije te može na nekoliko sekundi uzrokovati osjećaj žarenja. Zahvaljujući anesteziji, nećete osjećati nikakvu bol tijekom postupka.
Tijekom biopsije kože
Sve ovisi o tipu biopsije kože i dijelu tijela s kojega se uzima uzorak.
Struganje
Liječnik će uzeti oštar alat, sličan britvici, kako bi uzeo uzorak tkiva. Dubina reza ovisi o tipu biopsije i dijelu tijela s kojeg se uzima uzorak. Struganje može uzrokovati krvarenje, koje se zaustavlja pritiskom na ranu.
Punch biopsija i biopsija skalpelom
Tijekom postupka će se zarezati gornji dio kože i dio masnog tkiva. Postoji velika vjerojatnost da ćete morati koristiti flastere kako bi zaustavili krvarenje.
Cijeli postupak traje oko 15 minuta, uključujući vrijeme pripreme, sami postupak i zaštitu rane.
Nakon biopsije kože
Liječnik će vas uputiti kako pravilno njegovati ranu. Krvarenje može trajati i nakon odlaska od liječnika, naročito ako pijete lijekove protiv zgrušavanja krvi. Ako se krvarenje nastavi, potrebno je pritisnuti ranu i tako držati idućih 10 do 20 minuta. Ako krvarenje ne prestane obratite se liječniku.
Sve vrste biopsije uzrokuju nastanak malog ožiljka. Nekim ljudima je taj ožiljak trajan, a nekima s vremenom prestane biti vidljiv. Rizik od nastanka ožiljaka je velik ako se biopsija radi na području vrata, prsa i ramena. Ožiljak će biti ružičaste boje, a kasnije će poprimiti smeđu boju. Ožiljci s vremenom izblijede, a njegova prava boja će biti vidljiva tek godinu do dvije nakon postupka.
Idućih nekoliko dana pazite na ranu, izbjegavajte aktivnosti koje bi mogle oštetiti ranu kako ne bi došlo do krvarenja i povećanja ožiljka.
Rana može zarastati idućih nekoliko tjedana, najviše 2 mjeseca. Rane na nogama i stopalima zarastaju nešto sporije.
Kako se brinuti o rani?
- Dobro operite ruke prije nego dodirujete ranu.
- Redovito čistite ranu sapunom i vodom. Ako je rana na tjemenu, koristite šampon.
- Dobro isperite ranu.
- Dobro osušite ranu.
- Pokrijte ranu gazom ili zavojem koji će ju zaštititi, a dopustiti protok zraka.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345