Carski rez
Definicija carskog reza
Carski je rez kirurški zahvat prilikom kojeg liječnik napravi rez na ženinom trbuhu i maternici te izvadi dijete iz maternice kroz taj otvor.
Razlozi za carski rez
Liječnik će odlučiti o potrebi obavljanja carskog reza često tek nakon što porođaj počne. Neplanirani kirurški zahvat i porođaj carskim rezom može se napraviti iz nekoliko razloga:
- vrat maternice se prestane širiti ili dijete prestaje napredovati kroz porođajni kanal, a ponavljani pokušaji stimulacije stezanja maternice su neuspješni
- frekvencija dječjeg srca postaje nepravilna te liječnik procjeni kako dijete neće moći izdržati napor poroda
- pupčana vrpca prođe u rodnicu ili posve ispadne, tu se pritisne te djetetu ne dolazi dovoljno kisika
- ukoliko postoje znakovi odvajanja posteljice od zida maternice, carski rez se radi jer je dijete ugroženo
Može li se carski rez planirati?
Ponekad je i prije poroda očito da žena treba roditi carskim rezom. Neka od stanja koja to zahtijevaju su:
- prijašnji opsežni kirurški zahvati na maternici, prethodni carski rez ili višestruki carski rezovi
- dijete smješteno na zadak ili poprečno u maternici
- tri ili više fetusa u maternici
- placenta previa - naziv za nisko usađenu posteljicu u maternici koja blokira djetetov izlazak iz maternice
- u vrijeme poroda majci izbije genitalni herpes, koji se može prenijeti na dijete kod vaginalnog poroda
- preeklampsija majke (otekline, visok krvni tlak, izlučivanje proteina u mokraći) koja se pogoršava te je opasno odgađati porod
- fetus ima bolest ili abnormalnost koja čini vaginalni porod rizičnim
- prevelik fetus, osobito kod majki dijabetičarki, osobito ako je majka već rodila veliko dijete koje je doživjelo opsežne traume tijekom poroda
Što očekivati tijekom carskog reza?
Kad carski rez nije planiran, ali nije ni hitan, porodničar će ženi objasniti razloge takve odluke. Nakon toga slijedi posjeta i pregled od strane anesteziologa, koji provjerava različite mogućnosti umanjenja bolova kroz razgovor sa ženom, utvrđujući eventualne alergije na neka sredstva.
Prilikom zahvata, nakon anestezije, liječnik uradi mali vodoravni rez na koži iznad stidne kosti (još se naziva i bikini rez jer žena nakon zahvata može obući bikini, a da se rez ne vidi. Međutim, u slučaju potrebe može se napraviti i viši rez). Drugi rez se radi u donjem dijelu maternice. Nakon toga se izvadi dijete. Dok osoblje pregledava dijete, liječnik vadi posteljicu.
Slijedi šivanje koje može potrajati i 30 minuta jer svaki sloj mišića i kože treba zašiti. Žena nakon toga provodi određeno vrijeme u posebnoj jedinici za post-operativnu ginekološku njegu.
Može li se smanjiti mogućnost za carski rez?
Ne trebaju se svi carski rezovi prevenirati. Međutim, može se smanjiti rizik, što uključuje:
- dobru brigu za zdravlje tijekom trudnoće, pravilno hranjenje, fizičku aktivnost i odmaranje tako da je žena u najboljem mogućem stanju kada počnu trudovi.
- Zadržavanje uspravnog položaja što duže tijekom poroda. Hodanje i stajanje ubrzavaju proces, čak i sjedenje, iako za ovo nema čvrstih dokaza
Može li se nakon carskog reza roditi vaginalno?
Porod kirurškim putem ne znači da se i slijedeća djeca trebaju roditi na taj način. Otprilike 70% žena koje pokušaju vaginalni porod nakon što su prvo dijete rodile carskim rezom, uspijevaju! Vodoravni rezovi maternice značajno su smanjili rizik pucanja maternice. Iako je rizik pucanja manje, vaginalni porod nakon carskog reza trebalo bi svakako obaviti u bolnici gdje su dostupni porodničar i anesteziolog te da se napravi hitan carski rez ukoliko se za tim ukaže potreba.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345