Dijagnoza i terapija kongestivnog zatajenja srca

Dijagnoza i terapija kongestivnog zatajenja srca

Dijagnoza i terapija kongestivnog zatajenja srca
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Medikamentozna terapija

ACE inhibitori

Dokazana je učinkovitost korištenja inhibitora angiotenzin-konvertaze u svim stadijima srčanog zatajenja, bilo da je riječ o sistolnoj ili dijastolnoj disfunkciji. Oni su lijek izbora u terapiji KZS. ACE inhibitori imaju učinak na vazokonstrikciju i na intravaskularni volumen smanjujući ih, te tako modificiraju tijek bolesti. Diuretici. Jaki diuretici petlje kakav je furosemid su nesumnjivo korisni u terapiji KZS, ali su rijetko sami dostatni za kontrolu bolesti. Treba biti na oprezu zbog mogućnosti dehidracije, refleksne tahikardije i poremećaja elektrolita.

Tiazidski diuretici imaju duže poluvrijeme djelovanja te su stoga prihvatljiviji kada je KZS kombinirana s arterijskom hipertenzijom.

Spironolakton je pokazao dobar učinak u smanjenju mortaliteta kod bolesnika s četvrtim stupnjem KZS kada je dodan u terapiju. Oprez je potreban kod bolesnika sa smanjenom funkcijom bubrega, te je potrebno pratiti razinu kalija u serumu. Digitalis. Preparati digitalisa su dugo bili glavni oslonac u liječenju KZS. Danas su lijekovi trećeg izbora koji su poglavito učinkoviti kod sistolne disfunkcije, dok je njihova primjena kod dijastolnog zatajenja srca upitna. Digitalis je još uvijek lijek izbora za pacijente s KZS uz brzu fibrilaciju atrija. Mora se mjeriti razina preparata digitalisa u serumu i djelovati na pojavu prvih znakova intoksikacije digitalisom, poglavito srčane aritmije.

Beta-blokatori

Iako je njihova uporaba u liječenju KZS praćena mnogim kontroverzama, mnoge novije studije pokazuju pad mortaliteta kod bolesnika u čiju terapiju su uključeni beta-blokatori. Posebno je poželjno njihovo djelovanje u suzbijanju katekolaminima inducirane progresivne kardiomiopatije blokiranjem kompenzacijskog adrenergičkog mehanizma. Valja napomenuti da ove lijekove nije poželjno koristiti kod uznapredovanih slučajeva KZS (četvrti stupanj) kao ni kod akutne dekompenzacije. Beta-blokatore je poželjno u terapiju uvoditi polako, postepeno podizati dozu, te rezultate terapije ne očekivati odmah već za nekoliko tjedana.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije