Heimlichov hvat
Heimlichov hvat kod gušenja
Osoba koja se guši hranom ili drugim objektom obično je u smrtnom strahu, hvata rukama vrat, ne može disati niti govoriti i uskoro poplavi koža. Ponekad se osobe zbog srama maknu u drugu prostoriju zbog čega može nastupiti smrt bez ikoga u blizini. Zbog toga je Heimlichov hvat potrebno primijeniti odmah čim se primijeti gušenje kod osobe. Ako osoba kašlje, potrebno je pričekati jer je kašalj obrambeni mehanizam kojim se često izbaci objekt zbog kojeg je nastalo gušenje.
Potrebno je poduzeti slijedeće korake:
- 1. prići osobi koja se guši odostraga
- 2. obujmiti ruke oko unesrećenog
- 3. stisnuta šaka jedne ruke se uhvati drugom rukom tako da je palac okrenut prema stomaku te se smjesti u središnjoj liniji ispod rebara, a iznad pupka
- 4. naglim i snažnim stezanjem ruku šake se utiskuju u trbuh i snažno povuku prema gore
- 5. hvat se ponavlja dok se ne izbaci objekt gušenja
Besvjesni unesrećenik ili kad se žrtvu ne može obujmiti oko tijela Žrtvu je potrebno poleći na leđa. Potrebno je kleknuti iznad žrtve s koljenima sa strane njena trupa. Šake se postave jedna preko druge kao za reanimaciju i postave na gornji dio trbuha u središnjoj liniji ispod rebara, a iznad pupka. Težina tijela se koristi za snažni pritisak šakama na tom mjestu sa snažnim i iznenadnim povlačenjem prema gore. Postupak se ponavlja dok se ne izbaci objekt gušenja.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
-
Recept tjedna
-
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345