Hematospermia - krv u ejakulatu

Hematospermia - krv u ejakulatu

Hematospermia  - krv u ejakulatu
  • Objavljeno: Petak, 24.07.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Dijagnoza

Kako bi se postavila dijagnoza potreban je detaljan razgovor s liječnikom, pregled i eventualno dijagnostičke pretrage. Razgovor s pacijentom naziva se anamneza i sastoji se od propitivanja osobnih informacija, razloga dolaska k liječniku, obiteljske anamneze (bolesti u obitelji), osobne anamneze (prethodne bolesti i stanja samog pacijenta), sadašnje bolesti, funkcija i navika. Osobna anamneza usmjerena na ozljede, infekcije i krvne bolesti često sužava mogući krug dijagnoza. Muškarci s ovim stanjem često su mlađe dobi (srednja dob <40 g) imaju krv u ejakulatu 1-24 mjeseci. Većina pacijenata ima više od jedne epizode pojave krvi, što se može ponavljati tjednima, mjesecima.
Iako ne postoji jedinstvena dijagnoza kronične hematospermije, krv koja se pojavljuje u više od 10 ejakulacija zahtijeva daljnju obradu.
Tijekom pregleda mjeri se krvni tlak jer visoka hipertenzija može uzrokovati pojavu krvi u spermi. Iako je ova povezanost odavno poznata, točan mehanizam zašto nastaje nije poznat. Moguć je nastanak sličnim mehanizmom kojim nastaje epistaksa (krvarenje iz nosa) kod hipertenzije. Penis treba pozorno pregledati kako bi se utvrdilo postojanje oštećenja koja mogu krvariti. Sjemenovodi se opipavaju kako bi se isključila zadebljanja i čvorovi. Pojava čvorova kod pacijenta koji nije imao kirurški zahvat na sjemenovodima, uključujući vazektomiju, može biti pokazatelj tuberkulozne infekcije. Rijetko su posljedica širenja maligne bolesti iz prostate i sjemenskih mjehurića. Tijekom digitorektalnog pregleda (gdje liječnik prstom ulazi u debelo crijevo) važno je utvrditi jesu li sjemenski mjehurići povećani. Normalno se ne mogu napipati pa je njihovo povećanje alarmantno. Kod muškaraca starijih od 50 godina posebna pozornost pridaje se prostati.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije